Dyt. Şükriye Eral

KEKİK BİTKİSİ: ASALET,CESARET VE ZENGİLİĞİN SEMBOLÜ

9 Aralık 2021 00:01
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Hem Türkiye’de hem de Eskişehir’dehem  grip hem de covid-19 vaka sayılarının artmasıyla birlikte bağışıklığımızı güçlendirmek   artık çok  daha önemli bir hal aldı çünkü biliyoruz ki küresel olarak yaşanan bu salgın hastalık ancak  bağışıklığımızın düştüğü noktada bizleri yakalayabiliyor.Hastalıktan kurtulmak için de  her ne kadar önerilen  ilaçlara   karşı “acaba”lar olsa bile tüm sağlık çalışanlarının hemfikir olduğu nokta vitamin takviyeleri ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin bu salgın hastalığın önlenmesinde ve tedavi edilmesinde en etkili yol olduğu.
 Bu nedenle son haftalardaki yazılarımda bağışıklık sistemimizi güçlendiremeye faydalı olacak besinlere, şifalı bitkilere yer verdim.Bu hafta da şifalı bitkilerden bir tanesi olan “KEKİK”ten ve kekik bitkisinin hangi formlarının çok daha etki olduğundan bahsedeceğim.

Fitoterapibaşlı başına bir bilim dalı. Bitkilerin otların içinde gizli olan faydaları tüm bileşenleriyle tüm detaylarıyla ortaya koyan çok önemli bir bilim dalı. Faydalı bitkilerden yararlanırken en önemli noktalar  ise kimlerin tüketebileceği ve ne kadar tüketebileceğidir çünkü modern tıbbın kurucularından biri olan ünlü doktor ve kimyager Paraselsus’un da dediği gibi “İlacı zehirden ayıran dozudur.” Bu nedenle birazdan da bahsedeceğim kekik bitkisinin faydalarını öğrendikten sonra eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa, hamileyseniz  veya emzirme döneminde bir anneyseniz lütfen hekiminize danışmayı ihmal etmeyiniz.
Kekik ilk çağlardan itibaren ilaç, gıda, içecek, tekstil, boya, parfümeri ve kozmetik gibi farklı alanlarda kullanılmaktadır. Antimikrobiyal özellikleri nedeniyle organik hayvancılıkta hayvanların sağlığına kavuşmasında  veorganik tarımda ise yabani otların ve bu otlarla birlikte oluşan kurtların engellenmesinde  antibiyotik amaçlı  kullanılmaktadır.

Kekik bitkisi ülkemizde ihracatı yapılan önemli bitki türlerindendir. Bu nedenle ülke ekonomisi içinde kekik, olukça öneli bir yer tutmaktadır.
Kekik binlerce yıllık geçmişi olan, antikçağlarda, asaletin, cesaretin ve zenginliğin simgesiolarak kullanılmıştır. Haçlı seferleri zamanına kadar savaşa giden askerlere kekik kokan ve kekik motifli armağanlar verilir, tapınaklarda, kekik yakarak tütsüleme yapılırmış bunun sebebi de yine aynı inanıştan kaynaklanıyor.Hatta Romalı askerlerin savaşma  güçlerini ve cesaretlerini artırmak için savaş öncesi  kekikli sularla yıkandıkları biliniyor.

 Daha da eskiye gittiğimizde ise Antik Yunan’da güzel kokusu nedeniyle tapınaklarda tütsü, insanlarda sakinleştirici ve evlerde böcekleri savan bir dezenfektan olarak,Antik Mısır’da ise mikrop öldürücü özelliklerinden yararlanılarak mumya yapımında kullanıldığı, Mezopotamya Uygarlığı dönemine ait tabletlerde dahi yer aldığı görülmektedir.
Sağlık alanında kullanımı ise M.S. 1. Yüzyıla dayanıyor. Kekik yağı ağız hijyeni için gargara ve yaralar için antiseptikolarakkullanılırken , şarapla karışımı ve çay formu öksürük giderici  olarak kullanılmışhatta kekikle doldurulmuş yastıkların  zamanında melankoli tedavisinde de  kullanıldığı da biliniyor.

 Eski Yunan ve Roma’da alkollü içeceklerin ve peynirin tatlandırılması için kullanılırken, Avrupa’da evlerde tütsüsü yapılarak evin havasının temizlendiği veba-cüzzam gibi bulaşıcı hastalıklara karşı koruma sağladığı bilinmektedir
Kekikten elde edilen uçucu yağı; yara, morluk ve yanık tedavisinde kullanıldığı gibi, baş ağrısı, romatizma ve gut hastalığına karşıda etkili olduğu bilinmektedir.Aynı zamanda, antiseptik, antifungal özelliğinden dolayı  sürülen bölgede bakteri ve mantar oluşmasını önler.
Kekik ten elde edilen kekik  uçucu yağı, kekik bitkisinin en etkili formlarından bir tanesidir.
Kekik bitkisinin içerisinde birçok farklı bileşen yer almaktadır ve her bileşenin sağlığa etkisi farklı olduğundaniçerdiği bileşen çeşidine göre kullanım alanları değişmektedir. Örneğin Thymus ve Origanum türleri içeren bitkiler daha çok çay yapımında kullanılarak kekiğin sakinleştirici etkisinden yararlanılır.
Kullanım alanlarını özetleyecek olursak
-İlaç endüstrisinde,ilaç yapımında  kullanılır.

-Besinlerin uzun süre saklanması ve raf ömürlerinin uzatılmasında katkı maddeleri yerine kullanılmaktadır.
-Tıpta akciğer hastalıkları, sindirim sitemi problemleri başta olmak üzere idrar söktürücü, balgam söktürücü,  rahatlatıcı, kan dolaşımını artırıcı, solunum yolları için dezenfektan, ağız ve diş sağlığında ağrılarında ve nefes kokmasında, iştah açmada, hazımsızlık ve gaz problemlerinde, vücutta iltihabı gidermede, ishal tedavisinde , soğuk algınlığında, romatizmada ve gut hastalığında , kan şekerinin dengelenmesinde,uykusuzluk problemlerinde, migrende rahatlatıcı olarak kullanılmaktadır.

-Boya endüstrisinde insan sağlığına zararlı kimyasal boyalar yerine doğal renklendirici olarak kullanılmaktadır.
Haftaya görüşmek dileğiyle sağlıklı günler diliyorum.
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir