Deniz Çağlar Fırat

KESİKBAŞ’TAN GELECEĞE DÖNÜK SANAYİ BİLDİRGESİ

7 Aralık 2021 00:27
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, döviz kurlarındaki yükselişle birlikte sanayi ve ihracatında büyümesi içinalınması gereken bir dizi tedbiri bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu.
Adeta bir manifesto niteliği taşıyan açıklama bana göre son yıllarda Sanayi Odası’ndan gelen en nitelikli ve ciddi açıklama olarak kayda geçti. Her ne kadar açıklama döviz kurlarındaki yükselişle birlikte sanayi ve ihracatında büyümesi içinyapılmış gibi ele alınsa da aslında toplumun genelini yakından ilgilendiren ve sanayi politikası olarak ele alınması gereken içeriğe sahipti.
Aşağıda 16 maddede paylaşacağım açıklamanın ana fikri ise ekonomide sürdürülebilirlik ve öngörülebilirlik olarak özetlenebilir. Yeşil mutabakattan asgari ücrete kadar alınması gereken önlemleri de içeren deklarasyon umuyorum siyasiler tarafından ciddiye alınır ve TBMM Genel Kurulunda dile getirilir.
 1. Döviz kurlarının yükselmesinden dolayı işletme sermayesi ihtiyacı, banka teminat miktarları artacak ve çoğu firmamız bunu bankalara sağlayamayacak. Bu da işletme sermayesinin finansmanında sıkıntılar yaşanmasına neden olacak.
 2. Eximbank ve özellikle Merkez Bankası Reeskont kredilerinde ciddi sıkıntılar var. Bu noktada önemli artırımlar gerekiyor ki ihracatın finansmanında sıkıntı olmasın.
 3. Satın alma maliyetleri arttı ve fiyatlar e 2 ila 3 katına ulaştı.
 4. Yurtdışından gelen siparişlerin yoğunluğu ile 2022’de yatırım ihtiyacına çok fazla ihtiyaç duyulacağı ortada.
 5. Ülkemizde ve yurt dışından yapılacak olan yatırım yabancı para ile gerçekleşiyor. Düşük faiz ile ihracat garantili, uzun vadeli yatırım kredilerine ihtiyaç gündeme gelecektir. Burada da bu finansmanı sağlayacak unsurları oyuna dâhil olarak uzun vadeli yatırım kredilerini devreye alınması gerekiyor.
 6. İhracata yönelik ithalatta finansmana erişim ile ilgili sıkıntıların kalkması ise en önemli konular arasında.
 7. İhracata yönelik alınan malzemelerin Türkiye girişindeki kur ile çıkışı arasındaki kur farkının sigortalanması üretici için çok önemli. 
 8. Uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesi için tasarlanan ve uygulamaya konulan URGE projelerinin finansmanında mutlaka revizyona gidilmeli.
 9. Çok sayıda firma tarafından gerçekleştirilebilecek projelerin, finansmanının TOBB’a bağlı Odalar tarafından yapılması bürokrasiyi azaltarak, pratik ve işlevsellik kazanmasının önünü açar.
 10. İhracatçılar için KGF’nin devreye sokulması, ihracat garantili KGF’nin işlerlik kazandırılması üzerine çalışmalar oluşturulması önemli.
 11. Ölçek ekonomisine geçişi hızlandıracak yapısal reformların mutlaka devreye alınması gerekiyor.
 12. Sürdürülebilirlik açısından oldukça elzem bir konu olarak teşvik, finansman ve insan kaynağının güçlendirilmesi bu reformlar içerisinde önemli maddelerden biri olmalı.
 13. Aynı işi yapan şirketlerin birleştirilmesini teşvik eden pratik finansman modellerinin sağlanması bir alternatif oluşturarak üretimi arttırır.
 14. Gündemin köşe taşı haline gelen verimlilik, yeşil mutabakat ve dijital dönüşüm ile ilgili şirketlerin fonlanması ve teşviklerin sağlanması ihracat açısından şu an çok büyük önem arz ediyor. 
 15. Rekabetçiliğin sağlanması ve ihracatın aksamadan devam edilebilmesi için enerji maliyetleri, hammadde tedariki dahil birçok girdinin kurdan etkilenmemesi, yeni finansman ve satın alma yöntemleri ile sağlanması üreticilerilerin ve ihracatçıların beklentileri dahilinde.
 16. Emeğiyle ve alın teriyle çalışanlar desteklenerek asgari ücretin enflasyon oranı üzerinde artması buna bağlı olarak asgari ücrette vergi kaldırılması, gelir vergisi dilimlerinin yükseltilmeli ve asgari ücret desteği artırılması gerekiyor.
 
1960’larda Topluma Dönük Sanayici Bildirgesi ile ülke genelinde fark yaratan Eskişehir Sanayi Odası’nın bugünkü Başkanı Celalettin Kesikbaş 2021’de de adeta Geleceğe Dönük Sanayi Bildirgesi yayınlayarak ülke genelinde fark yarattı.
 
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir