Europen 09 2022 Desktop

KRONOMETRE SIFIRLANDI MI?

3 Şubat 2023 00:13
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3. Kez Cumhurbaşkanı adayı olamaz yapılan tartışmalar üzerine;
Anayasa değişikliği hiçbir tereddüde mahal vermeyecek biçimde açıktır. Aklen de hukuken de fiilen de 2018'de kronometre sıfırlandı ve seçilen Cumhurbaşkanı, sistemin ilk kez seçilmiş Cumhurbaşkanı, aynı zamanda yeni sistemin de başkanıdır" demişti.
Tartışma başlamıştı.
Unutulan şu.
Anayasa hukukçuları, Cumhurbaşkanı üst üste 2 defadan fazla seçilemez. Anayasa maddesi olduğu gibi duruyor. Değiştirilmemiş. Yani sıfırlanmamış. Keşke sistem değişti. Bu sisteme göre ilk cumhurbaşkanı seçilecek notu konulsaymış.
Unutulmuş olamaz!.
Şimdi bu konu başımızı ağrıtacak mı?
Yahu, anayasa değişiklerini hazırlayan kimdi? Burhan Kuzu bunlardan biri. O da koronadan vefat etti.
Kime soracağız?
Sıfırlandı mı, sıfırlanmadı mı? Bilmiyorum. Ama başka şeyler sıfırlandı. Onu biliyorum. İşin matematiğini konuşalım. Sıfır var işe yarar…Sıfır var, işe yaramaz..
Hangisi?
En iyisi millete sormak.. Sandıkta. Bakalım kimi sıfırlayacak?
****
Slogan olarak Bay Kemal benimsenmişti.
Ters psikoloji..
AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Memleketin her işi gibi muhalefetin adayının sloganını bulmak da bize kaldı. Madem “Bay Kemal”  bu ifadeyi o kadar sevdi, öyleyse bundan sonra kendisine kullanacağı yeni sloganını da vereyim: Bay Bay Kemal" dedi.
Şimdi bay bay Kemal diyor. Telif ücreti de istemiyor. Helal olsun diyor.
Bay Kemal de;Seçimin ertesi günü onların telefonu acı acı çalacak. Açtıkları telefonun ucunda bir ses duyacaklar: Ben Kemal geliyorum"! Diyecek.
Replikli demokrasi..
*****
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. Söğüt Altın Madeni Tesis Açılışı ve İlk Altın Dökümü Töreni'nde konuştu.Konuşması sırasında Söğüt'teki yol sorunuyla ilgili önce Bakan Adil Karaismailoğlu'na, ardından Vali Kızılkaya'ya yöneldi.
Erdoğan, "Ben sana Söğüt- Bozüyük arasını sormuyorum. Şu anda sıkıntılı bozuk olan yer neresi Vali Bey? Sen bana başka şeyler anlatıyorsun!" demişti.
Erdoğan, sorunun çözümü için tekrar Bakan Karaismailoğlu'na dönüp "Adil Bey, süratle.. Hemen, anında. Yarın değil, hemen şimdi" diyerek talimat verdi.
Sosyal medyada TT oldu. Fakat altın madeni basit bir yolun yapılmaması nedeniyle önemi  arada kaynadı gitti..
Eskişehir kütüğüne kayıtlı kardeşim. Bu yolu neden yapmazsınız ki? Atla deve değil ki?
****
Cumhurbaşkanımız müziği sever. Eskiden ciddi makamında söylerde. Şimdilerde çok yorulduğundan eski performansı yok. Hatta Erdoğan seçimleri şarkılarla aldı dersek pek abartılı bir şey söylemiş olmam. Her seçimlerin farklı bir makamı ve seslendirmesi vardı.
Yüreğe dokunurdu.
****
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt gezilerinde gittiği illerde şarkılarla karşılanıyor. Repertuvarını da  artık genişletiyor ..Bazen kendisi de eline mikrofonu alıp eşlik ediyor.
Son zamanlarda dilinden düşürmediği Cengiz Kurtoğlu’nun söylediği revaçta olan şarkısı duyanlara duymayanlara şarkısı.
Bilecik’te hazırlıksız yakalanmış..
Belli ki birilerine göndermelerde bulunuyor.
Erdoğan da eşlik etti ama yorgunluktan sesi kısıktı. Detone oldu.
****
Repertuvarımız evvel Allah bayağı geniştir.. Makam, usul, beste, güfte. Provasız mikrofonu alınca elime, eskiden söylerdim, şimdi de söylerim ama diyorum kendi kendime olmuyor. Bazen bende detone oluyorum. Pes! Seslerde daha iyiyiz. Tizlerde tırtlıyorum. Hacı ile birlikte, güzel eşlik ediyorduk şarkılara bir zamanlar. Pınar Dilşeker geldi alıma.. “gölgesinde mevsimler boyu oturduğumuz”?
Feyz alırdık!
****
Önceleri,“beraber yürüdük bu yollarda” söylenirdi.. Şarkının bestecisi, güftecisi CHP’ye katılınca şimdi söylenmiyor.. Şimdi yerini,“duyanlara duymayanlara ben onu seviyorum’a” bırakmış.
İnşallah seçimlerde de“detone” olmaz!
*****
Denizli’de Kadınlarla büyük Türkiye yolunda programa katılmış, dertlerini dinlemiş..Türküler söylemiş.
Denizli’nin kendine has bir şivesi var. Türküleri de öyle. Özay Gönlüm yareniyle birlikte hem çalar, hem söylerdi. Yörenin türkülerini derlemiş, repertuvarımıza katmıştır..
Mendil verem mi?
Mendil ayrılık derler
Kendim gelem mi?
Mangal maşası
Sen almazsan almayıver
Alır başkası
Ak tavuğu kesmeli kanedinden asmalı
Şıngırdaklı yârimi gazeteye basmalı
Şıngırdaklı yârimi gazeteye basmalı
****
Asmam yıkıldı
Suyu sıkıldı
Bugün gocagızı görmedim
Canım sıkıldı amanin canım sıkıldı
… Bu son nakaratı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan söylemiş.
*****
Cumhurbaşkanı ve AK parti genel başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın gurupta yaptığı konuşma gündeme damgasını vurdu.
Canı sıkkın bir şekilde genel kurul çalışmayan vekilleri fırçaladı..
Önemli ikazları var..
Diyorki;
– Üzülerek bir şeyi söylemek istiyorum. Grubumuzun maalesef Genel Kurul’da toplantılara katılmada sıkıntı yarattığını dün öğrendim.
– Bu beni ciddi manada üzmüştür. Değerli arkadaşlar bu millet kendi kasasından kendi kesesinden maaşı veriyor. Ve bu maaşla beraber milletvekili arkadaşlarımız bu görevi yapıyor.
– Ama Genel Kurul’da, yoklamalarda benim milletvekili arkadaşlarım bulunmazsa ki dün böyle oldu. Bu millet hakkını sizlere helal etmez. Helal etmez.
– Eğer kim gelmediyse, ben de onlara hakkımı helal etmiyorum. Çünkü bu sıradan bir olay değil. Eğer milletvekili adayı olmuşsan, arkadaş, burada görevini hakkıyla yerine getireceksin.
– Eğer hakkıyla görevini yerine getirmiyorsan bu millet sana hakkını helal etmez.  Ve aldığınız maaşlar haramdır, haram. Bunu da böyle bilin.
Daha ne desin.
Şimdi milletvekili aday adayı olmak için müracaat edecekler olacaktır. Sonra listelere girecekler ve aday olacaklar. Seçilenler milletvekili olacaklar..
İyide bu adayları kim milletvekili olarak tespit etti?
Yasama organında zaten bir şey yapmıyorlar ki? Ellerini kaldırıp indiriyorlar..
Bu sistemde milletvekilinin olmanın hiçbir anlamı yok ki!
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat