Metaverse Hakkında Merak Edilen 3 Soru 3 Cevap

15 Ocak 2022 00:15
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Son günlerin popüler konusu Metaverse gündemi oldukça meşgul etmeye başladı. Arsa alanlardan tutunda konser ve toplantı düzenleyenlere kadar farklı bir sürü haber okuduk. Aslında birçok insan Metaverse kavramını duymuş olsa da tam olarak ne olduğu bilmiyor ya da eksik biliyor. Bende çok fazla detaya girmeden daha basite indirgeyerek Metaverse hakkında merak edilen sorulara cevap veremeye çalışacağım.
 
  1. Metaverse Nedir, Kim Çıkardı?
Metaverse kavramının ne olduğunu açıklamadan önce internetten ve internetin çağlarından bahsetmemiz gerekiyor.
​Kişisel bilgisayarların hayatımıza girdiği 1980’lerden, internetin yaygın olarak kullanılmaya başlandığı 1990’lı yıllardan günümüze kadar internet ilgili teknolojilerde pek çok gelişme ve değişim meydana geldi. İnternetteki bu gelişmeleri de aynı yılları çağlara böldüğümüz gibi bölmeye başladık.
Günümüzde ise başta 5G ve kripto para teknolojileri sayesinde internette yeni bir çağa girdi. Kimileri bu döneme Web 3.0 kimileri ise Web 4.0 olarak adlandırıyor. Çok oraya girmeyeceğim. Temelinde bu dönem sanaldaki sosyal etkileşimimizin ekstra bir boyut kazanması olarak açıklayabiliriz.
Sanal dünyaların gerçek manada bir dünyaya evirildiği birbirlerinden bağımsız mecralarda çalışan sosyal medya uygulamaları, çevrimiçi oyunlar, artırılmış gerçeklik ve dijital paraları bir araya getirerek yaşama, kazanma, çalışma, satın alma gibi gerçek dünya davranışlarımızı artırılmış gerçeklik teknolojisi ile tecrübe edilmesini amaçlayan, kendi sanal öğeleri ile gerçek dünyamızdan ayrılan sanal bir yaşam mecrası olarak tanımlanabilir.
Facebook’un ve çatı şirketi Meta’nın kurucusu Mark Zuckerberg’in duyurduğu Metaverse de bu dönemin en bilindik uygulaması. Metaverse kelime anlamı olarak “meta=öte” ve “universe=evren” kelimelerinin birleşimiyle “öte evren” demek.
Daha önce kullanıcı tanımımız kullanıcı adı, görsel ve videolar gibi statik nesneler ile tanımlanırken bu sanal evrende her bir kullanıcı konuşabilen, hareket edebilen bir kişiselleştirilebilir avatar olarak tanımlanıyor. Bu yeni görsel kimliğiniz ile sanal evrende sokaklarda yaşayabilir, alışveriş yapabilir, para kazanabileceğiniz mağazalar açabilir, eğitim alabilirsiniz.
  1. Yatırım amaçlı arsa satın almak mümkün mü?
Birçok uzman Metaverse sisteminin henüz hazırlık aşamasında olduğu için arsa satın almayı riski olarak görse de Metaverse’de aynı gerçek dünyada da olduğu gibi yatırım amaçlı ya da başka amaçlarla arsa satın alabilirsiniz. Nasıl ki gerçek dünyada herhangi bir gayrimenkul alırken, değeri ölçütünde maddi bir bedel (para) ödüyorsak sanal evrende de aynı şey geçerli. Ancak bir farkla; zira buradaki maddi bedeller para ile değil, kripto paralarla ödeniyor. O evrende geçen ve yeterli paranız varsa istediğinizi yapabilirsiniz. Mevzu sadece arsa almakta değil bu evrenlerde gerçek dünyada ne yapabiliyorsanız her şeyi yapabilirsiniz. OVR, The Sandbox ve Decentraland gibi popüler platformlara ek olarak birçok farklı yerden metaverse arsası satın alabilirsiniz.
 
  1. Gelecekte bizi ne bekliyor?
Metaverse’ün geleceği ile ilgili ufakta olsa bir kesit veren en iyi örnek ‘Ready Player One’ filmi olabilir. Metaverse’e meraklı ve daha önce bu filmi izlemeyenler bir göz atabilir. Ready Player One’daki gibi bir gelecek mümkün olsa da bu sanal evren bunun çok daha ötesine taşınabilir. Metaverse bu dönemin bir başlangıcı olarak görebiliriz. İleride benzer altyapı teknolojilerini kullanarak Metaverse benzeri ya da başka amaçlar için geliştirilen farklı platformlar görebiliriz. Bu iş tamamıyla insanoğlunun hayal gücüne kalmış durumda.
 
Oyun Dünyasından Haberler
 
  • Take-Two, Zynga’yı Satın Aldı
Rockstar Games ve 2K Games gibi şirketleri bünyesinde barındıran Take-Two Interactive, mobil oyun dünyasının önemli isimlerinden Zynga'yı satın almak için anlaşmaya vardı. Take-Two, bu satın alma işlemi için 12,7 milyar dolarlık ödemeyi kabul etti. Bu satın alma işlemi yasal olarak onaylandığında oyun dünyasının en büyük satın alması olarak tarihe geçecek. Zynga daha önce Türk mobil oyun şirketi Peak Games’i 1,8 milyar dolara satın almıştı. Ayrıca, yine Zynga tarafından satın alınan Gram Games, Rollic Games, Forgerhero ve Zerosum isimli Türk oyun şirketleri de Take-Two Interactive bünyesine katılmış olacak.
 
  • Dying Light 2, 500 Saat Oynanış Vaat Ediyor
Polonyalı şirket Techland tarafından geliştirilen Dying Light 2: Stay Human, 500 saatin üzerinde oynanışa sahip olacak. Geliştirici şirketten yapılan açıklamaya göre oyunun sadece ana hikayesi 20 saat uzunluğunda olacak. Bununla birlikte oyundaki tüm yan görevleri bitirmek ise 60 saat sürecek. Ana hikaye ve bütün yan görevleri tamamlamanın yanı sıra, oyundaki tüm tercihleri ve sonları görmek, haritayı tamamen keşfetmek, tüm diyalog seçeneklerine göz atmak ve bütün toplanabilir ögeleri toplamak için gereken toplam sürenin ise 500 saat olduğu ifade edildi.
 
 
  • PUBG: Battlegrounds Artık Ücretsiz
2017 yılında çıkış yapan ve Battle Royale konseptinin öncülerinden biri olarak kabul edilen PUBG: Battlegrounds, bu hafta itibariyle artık oynaması ücretsiz oldu. PUBG: Battlegrounds'a daha önce para verip oyunu oynayanları unutmayan şirket CS:GO’daki Prime’a benzer bir sistem getirdi. PUBG: Battlegrounds'ı satın alan kullanıcıların hesapları otomatik olarak Battleground Plus hesabına geçiş yaptı. Oyunu ücretsiz olarak satın alan ve Plus ayrıcalıklarından yararlanmak isteyen oyuncular ise Xbox’dan 36 TL’den, Playstation Store’dan 125 TL’den Plus hesabını satın alabilecek.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir