Deniz Çağlar Fırat

MEYVELER NEDEN PAHALI?

23 Ağustos 2021 00:50
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
 

Tüm gıda ürünleri çok pahalandı da özellikle pazardaki meyve cep yakar hale geldi. Hatta bir pazarcının deyimiyle son 7-8 yılın en pahalı meyvesini yer hale geldik. Eğer son 7-8 yılın en pahalı meyvesini yer hale geliyorsak burada ciddi bir tarım politikası sorunu olduğunu kabul etmek gerekiyor.
Bugün yurt içinden üretilen meyveyi değil yurt dışından üretilen meyveyi tüketir hale gelmişsek söylenecek çok söz var demektir.
Bu yıl içinde bulunduğumuz kuraklık ve susuzluk ile meyve fiyatları arasında orantı kurabiliriz bunu ama eğer pazarcının dediği gibi “Son 7-8 yılın en pahalı meyvesi tüketiliyorsa?” işin içinde başka işler de var demektir.
Kayısı, erik, ceviz, dut, elma, armut, kiraz gibi her bahçeden fışkıran bu meyveler eğer bugün yoksa;
Eğer muz, çilek, kızılcık, çilek, şeftali gibi ülke içinde yaygın üretebilen meyveler yurt dışından alınıyorsa,
Bu tarım politikalarının çöktüğünün hatta olmadığının işaretidir.
İşaretidir çünkü verimli tarım arazileri “vasıf” değiştirerek imara açıldıysa, çiftçinin, üreticinin zaten zar zor kazandığı üretimine gider üstüne gider bindirilirse, tek ekimlik kapitalist sistemin dayattığı tohumlar sunulursa, tüm bunlara rağmen çiftçinin onca uyarısı, onca önerisine rağmen sırtı sıvazlanıp, gereksiz desteklerle, lafazanlıklarla sorunlar ötelenirse olacağı budur.
Siz düşünün kendi kendine yeten dünyanın 8 ülkesinden biri olmakla övünen ülkenin durumunu…
Yediği meyveyi bile artık yurt dışından satın alan bir ülkenin geleceğini siz düşünün.
Kolay paraya, çabuk paraya ve çok paraya alıştırılan, sıcak para ile tüm sorunların çözüleceğini düşünenlere bir ders veriyoruz şu anda aslında.
Tarım arazilerine, meyve bahçelerine dikilen apartmanların bedelini ödüyoruz şu an.
Ödeyeceğiz de, yaşayacağız bunu…
***
(İKİNCİ YAZI)
ALLAH RIZASI İÇİN KAPI ÖNLERİNE DEODORANT
Malum ağustos ayındayız. Havalar çok sıcak. Çoğumuz toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz. Özellikle tramvayları... Geçen bir kadın arkadaşımla sohbet ediyoruz, “Nefret ediyorum” dedi. “Tramvaya binmekten de kalabalık içine girmekten de nefret ediyorum” niye diye sorduğumda “İnsanların ter kokusu o kadar ağır ki, dayanamıyorum”
Haksız mı? Değil. Hele bu sıcaklarda. İnanın büyük işkence.  Sabah, öğle, akşam hiç fark etmiyor, mutlaka bu ağır koku ile karşılaşıyoruz. Bunun nedeni şu, bundan kaynaklanıyor demek işin kolayı. Zor olan, insanların bu konuda dikkatini çekmek. O yüzden arkadaşım dedi ki, “ben bir kampanya başlatacağım, bu sıcak günlerde lütfen herkes apartman önlerine deodorant bıraksın, alacak durumu olmayanlar, geçerken bi zahmet sıksın”
Çok mantıklı. Sokak hayvanları için nasılsa su, yemek bırakıyoruz, bi poşet içinde de deodorant bırakalım, en azından güne birilerinin iyi başlamasını sağlayalım.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat