NEDEN AVRUPA’NIN EN YAVAŞ İNTERNETİNE SAHİBİZ?

29 Kasım 2020 00:14
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

 
Dünyanın en çok kullanılan internet hızı analiz sitesi Speedtest.net, 2020’in Ekim ayının internet altyapı raporlarını yayınladı.
 
  • Bu raporlara göre Türkiye, genişbant internet altyapısındaki ortalama hızda 176 ülkenin bulunduğu sıralamada 102. sırada yer aldı.
  • Türkiye’nin ortalama dowload hızı 28,74 Mbps, upload hızı ise 8,07 Mbps olarak açıklandı.
  • Mobil internet altyapısında ise 36,79 Mbps dowload, 15,39 Mbps upload ortalama hızı ile 58. sırada yer aldık.
  • Genişbantta 25 ms ve mobilde 28 ms’lik gecikmeyle sunucuya erişimde de yine dünyanın oldukça gerisinde yer aldık.
  • Türkiye, dünyanın en büyük 20 ekonomi içerisinde yer almasına rağmen Avrupa’nın en yavaş internet altyapısına sahip ülkesi. Önümüzde Irak, Tacikistan, Bangladeş, Madagaskar gibi ülkeler yer alıyor.
 
Gelecek dijitalde, bu geleceğin anahtarlarından bir tanesi de internet. Bugün konuşulan gelecekteki tüm yeni teknolojilere sahip olabilmemiz için iyi bir internet altyapısına ihtiyacımız var. Gençlere işe yarar bir internet altyapı hizmeti sunmadan bu çağa ayak uydurmalarını bekleyemeyiz.
 
Koronavirüs sebebiyle geçmek zorunda kalınan online eğitimdeki başarısızlığın en büyük sebebi de yine ülkenin mevcut internet altyapısı. Artık dünya düz ADSL bağlantıyı genişbant internet altyapısı olarak saymıyor. Bizde ise ADSL, internet altyapısının yüzde 67’sinioluşturuyor. Bir an önce ülkece fiber internete geçmeliyiz. İnternet kablosunun ulaşmadığı hane kalmamalı.
 
SORUNUN KAYNAĞI VE ÇÖZÜM
İnternetin bu halde olmasının en temel nedenlerinden bir tanesi de başarısız özelleştirme ve bunun sonucunda ortaya çıkan tekelleşme. Türk Telekom ülkedeki mevcut internet altyapısının yüzde 70’ini elinde bulunduruyor. Diğer operatörlerin fiber internete yatırım yapabilmesi için istenilen ücretler, prosedürler ve Türk Telekom’un hakim konumu fiber altyapının yavaş ilerlemesine neden oluyor.
 
Özellikle Türk Telekom dışında yer alan internet operatörlerine fiber yatırımları için devlet desteğinin gelmesi, yerel yönetimlerin ise yer hatlarındaki kira ücretlerinde firmalara kolaylık sağlaması gerekiyor. İnternet operatörlerin ise yüksek upload hizmetini sadece şirketlere değil tekil kullanıcılarının da erişebileceği bir fiyattan herkese açmalı.
 
Yazıyı kaleme aldığım sırada (Cumartesi gece 2 sularında) başta Kocaeli ve İstanbul olmak üzere ülkenin bazı bölgelerinde internet problemi yaşanıyordu. Bununla birlikte gece boyu bazı sitelere erişimde sıkıntılar yaşandı. Bu tarz sorunların yaşanmaması için bir önce internet altyapısı konusunda devletiyle, yerel yönetimleriyle, operatörleriyle yapıcı adımlar atılmalı. Dünyanın en çok internet kullanan ülkelerinden bir tanesiyiz, bu internet hızları bu ülkeye yakışmıyor.
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat