NEDİR BU ALKALİ DİYET ?

1 Temmuz 2021 00:37
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Günümüzün en popüler diyetlerinden birisi de şüphesiz ki “Alkali Diyet”.
Günlük hayatımızda konu kilo vermek ve sağlığımız olunca her yerde herkesten gelen tavsiyelere açık oluyoruz. Edindiğimiz bazı bilgiler doğru olabilir. Ancak ne kadarı doğru, ne kadarı yanlış? Kime göre doğru, kime göre yanlış? Bu soruların cevaplarını kendimizi, bedenimizi ve psikolojimizi iyi tanıyarak bilimsel gerçekliklerle analiz etmeli, edindiğimiz bilgileri hayatımıza adapte etmeden önce detaylıca sorgulamalıyız.
Alkali Diyet Nedir?
 Vücudumuzda biz farkında olmadan hatta ben bu yazıyı yazarken, siz bu yazıyı okurken bile onlarca metabolik olay gerçekleşmekte. Gerçekleşen her bir metabolik olay vücut tarafından belli bir denge düzeneğinde meydana gelmektedir.
Vücudumuzda gerçekleşen denge olaylarından bir tanesi de “Asit-Baz Dengesi”dir. İşte Alkali Diyet, temelde bu asit-baz dengesine dayanmaktadır. Asit-baz dengesine aynı zamanda “pH dengesi” de denir.
pH, 0’dan 14’e kadar numaralandırılarak ölçülür. 0-7 arası “Asit”, 7-14 arası “Baz yani Alkali” ve 7 ise “nötr olarak tanımlanmaktadır
Alkali diyet, vücudun pH seviyesini alkali yani bazik düzeyde tutmak için alkali besinleri tercih ederken, asidik besinlerden kaçınma ilkesine dayanır. Alkali diyet  mantığı şöyle işliyor:asit yapan besinlerle beslenildiğinde vücutta asitlik artar ve vücutta biriken asitler organlarımıza ve metabolizmamıza zarar vermektedir ve erken yaşlanma, halsizlik yorgunluk, kemik eklem ağrıları, depresyon gibi hastalıkları beraberinde getirmektedir.
 
Alkali diyette kaçınılması gereken asidik besinler nelerdir?
Asitli içecekler, yapay tatlandırıcılar, işlenmiş ve paketli ürünler, kızartmalar, ketçap-mayonez gibi lezzet artırıcı soslar, siyah çay, kahve ve alkollü içecekler, et ve et ürünleri (özellikle kırmızı et ve şarküteri ürünleri, tavuk,  çiftlik balığı, kabuklu deniz ürünleri), süt ve süt ürünleri (süt, peynir çeşitleri, yoğurt, tereyağı), kakao, bal, reçel, maya, beyaz  un ve mamülleri,…
 
 
Alkali diyette tüketilmesi gereken alkali besinler nelerdir?
Bu diyette tüketilebilir besinler: sebze ve meyveler ,tam tahıllar, kurubaklagiller, kuruyemişler (özellikle çiğ kuruyemişler), yeşil çay,…
 
Alkali Diyet Nasıl Uygulanır?
Öncelikle dikkat edilmesi gereken bir unsur “alkali su” dur. İçeceğimiz su olabildiğince alkali olmalıdır. Bunun için doğrudan marketlerden alkali su olarak satın alabilir, evinizdeki musluk suyunu iyonizer cihazlar yardımıyla alkali hale getirebilir veya günlük içme suyunuzu karbonat yardımıyla kendiniz alkali hale getirebilirsiniz.
-Bitkisel beslenme ağırlıklı olan bu diyette bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise tüketilen sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmektir çünkü mevsiminde tüketilen sebze ve meyvelerin hem biyoyararlığı hem de antioksidan özellikleri daha fazladır.
-Beyaz un ve beyaz undan yapılmış mamullerden uzak durulmalıdır.
-Paketli, yağlı ve kızarmış ürünlerden uzak durulmalıdır
-Lezzet verici ketçap, mayonez, hardal gibi soslardan uzak durulmalıdır.
-Makarna, börek, pilav gibi karbonhidrat ağırlıklı besinlerden uzak durulmalıdır.
-Uyku düzenine dikkat edilmelidir çünkü aşırı yorgunluk ve uykusuzluk halinin vücutta asit birikimine neden olduğu düşünülmektedir.
-Stres öfke gibi negatif duygulardan uzak durmaya dikkat edilmelidir çünkü olumsuz duyguların da vücutta asit birikimine neden olduğu düşünülmektedir.
-Sıklıkla İdrar rengi kontrol edilir, susuzluğun tayin edilmesi açık sarı olması hedeflenir. Bunun yanında idrar pH’ı ölçülür ve alkali idrar olması istenir.
Alkali Diyetin Faydaları veya Artıları Nelerdir?
 
-Bol miktarda sebze ve meyve tüketimi
-Antioksidan yönünden zengin besinlerin tüketilmesi
-Günlük su tüketim miktarının artırılması
-Paketli ve işlenmiş ürünlerden kaçınılması
-Rafine şeker tüketiminden kaçınılması
-Uyku düzenine dikkat edilmesi ve sirkadiyen ritmin bozulmaması
-Özellikle bitkisel yağ tüketim miktarının artırılıp, hayvansal yağ tüketiminin azalması kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde ve iyileştirilmesinde faydalı olabilir.
-Hayvansal protein alımının azalması potansiyel böbrek yükünü azaltacağından kronik böbrek hastalıklarında iyileşmeler gözlemlenebilmektedir.
 
Alkali Diyetin Yan Etkileri veya Eksiklikleri Nelerdir?
 
-Et ve et ürünleri gibi kaliteli protein kaynaklarının tüketiminin azalması
-Süt ve süt ürünleri gibi kaliteli protein kaynaklarının tüketiminin azalması
-Yeterli bilimsel kaynaklara dayanmaması
-Yapılan bilimsel çalışmaların kısıtlı kesimlerde, kısıtlı sayılarda olması
-Çocuk ve adölesanlarda süt ve et grubu besinlerin kısıtlanacağından büyüme ve gelişme üzerine olumsuz etki yaratabilmektedir.
 
Günümüzde popülerliğini koruyan birçok diyet çeşidi gibi Alkali Diyet’in de bir beslenme modeli haline gelebilmesi, bu saydığım faydalarının geçerliliğinin ispatlanabilmesi için uzun yıllara ihtiyaç vardır. Bu nedenle  “Doğru diyet” diye bir kavramdan söz etmek çok da mümkün değildir. Yazımın başında da değindiğim gibi “Doğru, kişiye özeldir. Kimine iyi gelen, kimini sağlığından hatta canından edebilir.”
Kendinizi, bedeninizi lütfen iyi tanıyın. Sizin için en doğru olana karar verecek olan elbette yine sizlersiniz fakat sizi en az sizin kadar iyi tanıyabilecek, beslenme düzeninizi her yönüyle ele alabilecek biz diyetisyenlere danışmayı ihmal etmeyin.
 
Haftaya başka bir konuyla görüşmek üzere
Sağlıklı günler dilerim
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat