Ragıp Ferda Aydınalp

Neoliberal politikaların devri kapanıyor  

28 Temmuz 2022 00:51
A
a

Dünya değişiyor, para ve üretim kaynakları da değişiminden payına düşeni alıyor.
Batı merkezli para politikaları iflasın aşamasında. Sömürü hedeflerine ulaşmak için dünyanın ülkeleri tehdit etmekten, ekonomik ambargo uygulamaktan çekinmeyen emperyal güçler telaşta. Dolar ve EU’nun tahtı sallanıyor.
İran ve Rusya kendi paralarıyla ticaret yapmaya başladı. Geçen hafta iki ülke arasında 2 Milyon rublelik ticaret anlaşması imzalandı. Hedef aşamalı olarak Dolar ve EU’un küresel ticaretteki baskıcı gücünü kırarak milli parlarla uluslar arası ticareti gerçekleştirmek.
İran-Türkiye-Rusya Tahran’da masaya oturdu. Ekonomik ilişkileri geliştirme, bölgesel terörle ortak mücadele, Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruma, ortak sanayi yatırımları ve savunma işbirliği konularında yapılan görüşmelerde Türkiye-İran arasında 8 anlaşma imzalanırken, iki ülke arasındaki 7.5 milyon USD’lik iş hacminin 30 Milyon USD bandına çekilmesi prensip kararı alındı.
Terör konusunda yapılan müzakerelerde resmi ağızlar Suriye’deki terör örgütlerinin ABD tarafından beslendiğinde ortak görüş bildirirken, ABD’nin Fırat’ın doğusundan uzaklaştırılması gerektiği üzerinde uzlaşıldı.
Üç ülke arasında yapılan görüşmelerde ulaştırma, gümrük, enerji, turizm, sağlık, gençlik ve spor gibi alanlarda da iş birliğine gidileceğinin altı çizildi.
Batı, İran zirvesinden son derece rahatsız. Alman gazeteler zirveyi Erdoğan, Putin ve Hamaney geliştirilecek olan  ilişkilerin dünya ekonomisine farklı pencereler açacağından yana ortak fikre sahip.  
 Işık doğudan yükseliyor. Özellikle milli paralarla ticaret ve teröre karşı birlik olma dünyanın da kaderini değiştirecek. Neoliberal politikaların devri kapanıyor.
Avrasya ekonomi, kültür, güvenlik, spor, enerji sahalarında uygarlık defterine Avrasya’nın mürekkebi ve kalemiyle yeni üretim ve refah yazıları yazıyor…
Seyyahi’nin bir milli rubaisi ile bitirelim:
Avrasya
İnsan, enerji, hasıla orada,
Asya'dan yükseliyor kutlu bilinç,
Sona yaklaştı Dolar ve Euro da
Batı gamlı; Avrasya'da sevinç...
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat