Dyt. Şükriye Eral

ORUÇ  SU İLE Mİ AÇILIR HURMA İLE Mİ ?

31 Mart 2022 00:02
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Öncelikle tüm İslam âleminin Ramazan Bayramı’nı kutluyorum.
Yıllardır ülkemizde insanları düşündüren ve küçük de olsa bir mizah ile anımsanılan bazı sorular vardır.
Oruç suile mi açılır hurma ile mi? Menemen soğanlı mı yapılır soğansız mı ? ve tabii ki  en güzel tebessümle anılan Türk sinemasının  değerli ve rahmetli oyuncuları Adile Naşit ve Münir Özkul’un replikleriyle kalıplaşmış  Turşu suyu limonla mı sirkeyle yapılır ?gibi sorular dönem dönem gündeme yeniden gelmekte.
Malum Ramazan ayına giriyoruz ve bu ayda  biz diyetisyenlere e çok gelen  sorulardan bir tanesi de “Orucumuzu ne ile açalım?sorusu.
Geçen yıl Ramazan ayı boyunca 4 farklı köşe yazısı yazmıştım .Bu yazıma başlamadan önce geçen yılki yazılarıma da bir göz gezdirmek istedim. Birçok soruya cevap verebildiğim güzel bir yazı dizisi olmuş. Bu Ramazanayı  boyunca da size farklı perspektiflerden bakarak yine yazılarımı yazıyor olacağım siz  de yeni yazılar gelene kadar e geçen yılki yazılarımı bir okuyun derim.
Ramazan ayında beslenme neden bu kadar önemli önce onu hatırlatmakta fayda var. 11 ay boyunca birçoğumuz farklı öğün sayıları ve farklı düzende besleniyoruz. Ramazan ayında ise temelde 2 ana öğüne dayanan bir beslenme düzenine geçiyoruz. Her yıl söylediğim gibi bu yıl da öncelikleoruç tutma konusuna sağlık açısından yaklaşmak gerektiğini eğer diyabet, hipoglisemi  gibi doğrudan kan şekeriyle alakalı kronik hastalıklarınız  varsa veya gün içerisinde ilaç kullanıyorsanız lütfen önceliğiniz hastalığınız ve kullanmanız gereken ilaçlar olsun bu nedenle oruç tutmadan önce hekiminize veya diyetisyeninize danışmayı ihmal etmeyin.
Oruç tutarken en önemli şey SU!!!
Günlük en az 2,5-3 litre su (kişiden kişiye göre değişebilir) tüketimi bu ayda geçerli fakat gün boyu içemediğiniz suyu yerine koymak oldukça önemli bu nedenle iftardan sahura kadarki sürede su tüketiminizi artırmalı ve günlük almanızgereken su miktarına kadar çıkmalısınız.

Gelelim “Öğün sayılarını nasıl ayarlamalıyız?”sorusuna
Normalde 5-6 öğün beslenen  biriyseniz birden 2 ana öğüne geçmek sizi biraz zorlayacaktır.Bu nedenle iftardan sahura kadarki sürede en az 2 ara öğün eklemek kan şekerinizi dengelemek için  daha doğru bir beslenme planı olacaktır.  Bu ara öğünlerden bir tanesi süt grubundan süt, kefir, yoğurt, ayran olabilirken diğer ara öğününüz ise mutlaka meyve  grubundan istediğiniz taze meyveler olması daha doğru bir tercih olacaktır. (Süt grubunu tüketirken gaz problemi yaşıyorsanız laktozsuz süt/kefir/ veya yoğurt tercih edebilir ayranınızı da henüz laktozsuz ayran ülkemizde bulunmadığından laktozsuz yoğurttan yapabilirsiniz.)

Bir diğer önemli nokta ise “Lif Tüketimi”
Ramazan ayı boyunca yaşanan en sık problemlerden bir tanesi de kabızlık problemidir. Kabızlığın temelde 3 ana sebebi vardır diyebiliriz. Bunlar: az su tüketimi, az lifli beslenmek ve az hareket etmek olarak sıralanabilir.
Malum bu ayda açlıkla azalan enerji hareketimizi kısıtlamakta ve gün içerisinde su tüketimimizde oldukça düşmekte ama önemli bir nokta daha var ki az lifli belenmek. Bunun için özellikle sahurda hem daha uzun süre tok tutması için hem de lifli besin alımını artırmak için beyaz undan yapılmış ramazan pidesi yerine  tam buğday , yulaflı, çavdarlı, tam tahıllı ekmekler tercih edilebilir ramazan pidesini ise iftarda  tüketebilirsiniz.
Lif alımını artırmak için sahurda bol yeşillik iftarda ise  mevsim salatalarınayer verilmeliara öğünlerde ise mevsim meyveleri tercih edilirken kabuklu yenilebilen meyveler kabuklu yenilereklif alımını artırmayı hedeflemeliyiz.

Kan şekeri demişken gelelim başlığımızdaki her yıl sorulan soruya
Oruç ne ile açılmalı geçen yılki yazımda da bahsettiğim gibi aslında bilimsel olarak orucunuzu ne ile açtığınızın çok da ciddi fark yaratmadığını söylemek gerekir çünkü su içip arkasına hurma yeseniz veya tam tersi hurma yiyip arkasına su içtiğiniz saniye farkları o kadar da mühim değil fakat gün boyu açlıkla birlikte dalgalanan ve iftara yaklaştıkça iyice düşen kan şekeri seviyenizi birden artırmak yerine lifli bir besinle yavaş yavaş artırmak en doğrusu olacaktır.Bu nedenle hurma kan şekerinizi yavaş yavaş dengelemeye yarayacak güze bir alternatiftir. Aynı şey iftarda birden çok fazla miktarda yediğinizde de gerçekleşir. İftar sonrası birden çöken ağırlık ve uyku hali düşen kan şekerinizi birden yükselttiğiniz için meydana gelmektedir. Bu nedenle özellikle iftar menülerinizi yavaş yavaş yemekte ve mümkünse çorba salata sonrası biraz ara verip ana yemekle devam etmeye çalışmak en doğrusu olacaktır.İftar menünüzde varsa tatlınızı ise az önce bahsettiğim iftardan sahura kadarki sürede yapacağınız  ara öğüne kaydırmak da yine en doğrusu olacaktır.

Ramazan ayı boyunca su tüketiminize, meyve tüketiminize, küçük ara öğünler eklemeyi ve lifli besinlerden yararlanmayı unutmayın
Herkese sevdikleriyle birlikte geçireceği,  keyifli ve sağlıklı bir Ramazan ayı diliyorum.
Hayırlı Ramazanlar
 
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir