Europen 09 2022 Desktop

PEHLİVAN TEFRİKASI    

27 Şubat 2023 00:59
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Meltem Karakaş KAZIM KURT ile özel röportaj yapmıştı. 
Hükümetin deprem politikasını eleştirdi.
Söyledikleri önemliydi.
Diyor ki; Şunu gördük: Deprem bölgesindeyiz. Türkiye sürekli depremle karşı karşıya kalmak zorunda. Dolayısıyla da herkesin buna göre önlemini alması zorunlu. Ne yazık ki Türkiye bu önlemi alamamış.En son, 1999'daki depremden sonra bazı ufak tefek düzenlemelerle iş geçiştirmeye çalışılmış önce devletimizi yönetenler bu konuda samimi olmalı.
 
-“Hükümetin deprem politikasını şiddetle eleştiriyorum. Yanlış olduğunu vurguluyorum”
 
-“Ne yazık ki Türkiye bu önlemi alamamış. En son 1999’daki depremden sonra bazı ufak tefek düzenlemelerle iş geçiştirilmeye çalışılmış. Önce devletimizi yönetenler bu konuda samimi olmalı. 
 
- 22 yıldır ülkeyi ezici bir çoğunlukla yöneteceksiniz ve 22 yıldır istediğiniz her türlü yasayı yapma gücüne sahip olacaksınız. Anayasayı bile, 3 kere 5 keredeğiştireceksiniz ama, depremle ilgili olumlu sayılacak hiçbir adımatamayacaksınız, sonra da bunu Kaderplanı ile açıklamaya çalışacaksınız bu büyük bir yanlıştır.
 
- Mühendislik denetiminden geçmeyen birçokyapıyı yasal hale getirdiniz meşru hale getirdiniz ve altına da sorumluluksizindir dediniz.
-Yerel politikalardaki çekişme kabahat Odunpazarı Belediyesi'nde mi büyük şehirde mi, bakanlıktatartışması boş bir tartışmadır.
 
 
- Bizim belediyeler olarak iyi niyetimiz kötüye kullanılmamalı..Ama, 2010 yılından bu yana hiçbir adım atılmamış. Çok basitçeyerel politikalardaki çelişkiler yüzünden ya da yerel politikadakitartışma yüzünden bu engelleniyor ise, ki öyle ki çok net bunu söyleyebilirim.
 
-Yazıktır! Gündoğdu Mahallesi'ndeki insanlara yazıktır.Sanayi çarşısına yazıktır,gecekondu önleme bölgesine yazıktır..
 
İYİ NİYETİMİZ KÖTÜ KULLANILMAMALI..
-Buradan yerel politikadaki çekişme, işte kabahat Odunpazarı Belediyesi’nde mi Büyükşehirde mi, efendim Bakanlıktan mı?
Tartışması boş bir tartışmadır. Bizim belediyeler olarak iyi niyetimiz kötüye kullanılmamalı. Örneğin yasal sıkıntılar nedeniyle çözümsüzlük büyümekte şehir merkezindeki porsuğun kıyısındaki afet riskli alan olan 8 mahalledeki dönüşüm 10 yılı aştı, gerçekleşmedi..
-Çünkü oradaki mülk sahiplerinin tümünün ikna olması lazım bir kişi daha açtı. Bir kişinin açtığı davayla bütün plan ortadan kalktı. Böyle olunca da o yeniden bir planlanması lazım yeniden çözülmesi lazım.                 O nedenle Belki çok büyük alanlarda değil de daha küçük daha çabuk dönüştürülecek daha çabuk uzlaştıracak alanlarda bu işi denemek lazım.
 
-Yapılan çalışmalarda edindiğimiz tecrübeyle insanların bu noktada daha duyarlı olacağı bölgelerde hızla yapılabilir ama diğer tarafta devlet yasal gücünü kullanarak o işe, işte %70'i geçtikten sonra daha kolay çözülebilir diye bir hüküm var.
 Onu kullanmak suretiyle yapabilir belki diye düşünüyorum.
****
 
Bir KARAPINAR kentsel dönüşümün hikâyesini kısaca anlatmış… Mart ayı Meclis’in ilk toplantısının gündem dışı konuşmalarda, konu başlığı bu olacak. Bakalım AKP gurup başkanı neler söyleyecek? Aynı şeyler pehlivan tefrikası olarak anlatılacak..
Kazım Kurt’ ta gelişen süreçleri anlatacak.
TOKİ diyor ki,senin görevin buranın imar planlarını yap.
Kazım Kurt belediye meclisinden karar aldırarak yaptı.
Planları alt ölçekte tatbikat planlarını da yaptı.
Sonra 3194 İmar kanunu uyarınca 18.Md. uygulamasınıda yaptı.
Bunların yasal askı sürelerinden sonra planlar kesinleşti. Belediyenin YETKİSİ buraya kadar…
Fakat TOKİ diyor ki; mülk sahipleri ile uzlaş ve binaları yık bana tertemiz ver…
Başkan KURT da diyor ki; benim yetki sınırlarım bu kadar. Eğer sen yapacaksan yap. Yok, eğer yapmam diyorsan yetkiyi bana ver ben yapayım.
Sözün özü bu.
İşte pehlivan tefrikası dediğimiz bu..
TOKİ, hacı bekir lokumunu yemek istiyor. Çünkü TOKİ buranın kaymağını yemek istiyor. Kazım Kurt’ ta diyor ki oluşacak rantı size yedirtmem. Eğer oluşacak bu rant olursa ben bunu  kamuya aktarırım. Benim bunu yapacak gücüm ve finansal modelim de var..
Aradaki çözüm farkı bu..
 
****
Peki, neden pehlivan tefrikasına döndü?Çünkü üstü örtülü bir şekilde Kazım Kurt’un projeleri bilerek ve isteyerek engelleniyor. Onun önün politik olarak kesmek için yapılan bir operasyon..
Böyle buyurdu kampanyanın elitleri…
İstanbul’a ihanet ettik diyen kim? AKP kentsel dönüşüm yerine rantsal dönüşüm diyor..
*****
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat