Ragıp Ferda Aydınalp

Pentagon’un hayalleri ve muhalefet

23 Haziran 2022 00:12
A
a

Amerika her cephede kaybediyor. Pakistan, Afganistan, Suriye, Sırbistan, Türkiye, Irak, Karabağ, Libya,  coğrafyalarında mağlubiyet üstüne mağlubiyet alıyor. Bu ülkelerde desteklediği siyasiler  de seçmenleri tarafından teveccüh görmüyor. Amerikan dalga dalga yayılıyor.
Ukrayna-Rusya çatışmasını körükleyen Biden ise kısa sürede çark etti;  Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımlar özellikle Avrupa’da tepki çekmeye başladı. Biden, ABD’de yükselen petrol fiyatları, ekonomik kriz ve enflasyondan  Rusya’yı sorumlu tutuyor.

Güç kaybeden ‘ süper güç’ jepolitik hamlelerden tabiatı gereği vazgeçmiyor. Ülkemizde ABD’nin jeopolitik çembersi içerisinde. Pentagon Ege’de muhtemel bir Türkiye-Yunanistan savaşını körüklemekte ısrarcı. Bununla ilgili tatbikatlar yapılıyor, ilgili kitaplar dünyaya servis ediliyor. Türkiye’nin jeopolitik çıkarlarını korumak için oluşturduğu Mavi Vatan Stratejisi ABD’nin en rahatsız olduğu başlıklardan. 27 Kasım 2019’da Türkiye-Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Sınırlandırma anlaşması ABD’nin oyunlarını bozan unsurlardan. Türkiye’nin KKTC’ye Akdeniz’de sondaj yapma yetkisi vermesi ise ABD ve Yunanistan’ın jeoplitik gündeminde özel bir madde. Suriye’nin kuzeyinde PKK’ya yönelik başlatılan Barış Pınarı operasyonu da ABD ve Yunanistan’ı jeopolitik paydada buluşmaya sevk ediyor. Denidas ve Pompeo ortak bir çalışma ile, 1990 tarihli ABD-Yunanistan arasında imzalanan Savunma İşbirliği anlaşmasının kapsamını genişletti. Dedeağaç’ta tanklarını konuşlandıran ABD,  Yunanistan’da askeri yığınak yapmayı hızlandırdı. ABD ve Yunanistan sözde müttefikleri Türkiye için bir saldırı planı içinde olduklarını tüm dünyaya açıkça göstermekte çekinmiyor. Pentagon bir Türk-Yunan savaşı için Milenium Challennage similüsayonu ile dünyanın gündeminde yer alırken, muhtemel bir Türkiye-Yunanistan savaşı ise bir kitap ile senaryolaştırılmış vaziyette. Bu senaryoya göre muhtemel savaşta ABD, 6. Filosuyla Yunanistan’a destek olacak; Limni, Midilli, Sisam, Sakız adalarına çıkan Türkler, Yunanlılar tarafından durdurulacak; Yunanistan, ABD desteği ile Ayvalık, İzmir, Çeşme, Kuşadası ve Bodrum’a misilleme yapacak…

Evet, Pentagon ve Yunanistan’dan yana tablo  aleyhimizde. Mevcut hükümet tepkisini koymaya başladı. Yunanistan’a resmi açıklamalar yapılıyor, ABD’nin tutumları eleştiriliyor. Muhalefet ise ne yazık ki suskunluğu tercih ediyor.  Olması gereken bu değil. Jeopolitik hususlarda muhalefet ve iktidar milli bir paydada buluşmak, ortak hareket etmek zorundadır. Jeopolitik gerçekler iktidar olmaktan daha önemlidir. Gelişmiş ülkelerde iktidar ve muhalafet jeopolitik gerçeklerde buluşmayı başarır. Türkiye’de gündem sadece ekonomik sıkıntılara ve hükümetin yandaşçılığına indirgenmiş durumda. Eleştiriler doğrudur; ama atlanmamalıdır ki; muhalefet dış politikada da politika üretmeli,  hükümetin takipçisi olmalı, eleştiri yapmayı da destek olmayı da bilmelidir.

Soruyoruz: ‘Muhalefet Mavi Vatan Stratejisi, Milenium Challennage Simülsayonu, Barış Pınarı Harekatı, ABD’nin Yunanistan’da üs sayısı artırması yönünde ne düşünüyor, hangi politikaları üretiyor?’
 
 
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir