Europen 09 2022 Desktop

Yusuf Leventeli

Psikolojik filmler

3 Eylül 2022 00:02
A
a

Herkesin kafasının içindekile birbirinden farklı olsa da, benzer yönleri de vardır. Yönetmenler ve senaristler, bana kalırsa gerçekten de 'insan sarrafı' olmuş ya da olma yolunda giden kimselerdir. Psikolojik filmlerin yazılıp yönetilmesinde ve oynanmasında elbette çevre faktörleri çok büyük önem gösteriyor. Metod oyuncularının rollerine girebilmek için adeta rolü 'yaşamaları' da ayrı değinilmesi gereken bir konu. Psikolojik olarak hepimizin içinde bir şey bulacağı 3 filmi sizler için sıralıyorum, yönetmeninden oyuncusuna, senaristine kadar herkesin gerçekten bu filmleri yaparken 'yaşamışlar' diyeceği türden.
 
1. 12 Kızgın Adam
lm sosyal psikolojide birçok dersi kapsıyor. Önyargı, uygunluk, saldırganlık, grup etkileşimi, liderlik, ikna ve diğer çeşitli sosyal psikoloji dinamiklerini ele alır. Film, jüri üyelerinin düşünce ve davranışlarının ortaya çıkmasını izlerken hem karakterleri hem de seyirciyi kendi öz imajlarını değerlendirmeye ve önyargılarını sorgulamaya zorluyor. Film ayrıca bir grupta fikir birliği oluşturmak için kullanılan teknikleri, grup dinamikleri içindeki kişiliklerin çatışmasını ve bir kişinin değişimi ortaya çıkarmak için sahip olduğu gücü araştırıyor.

2.Akıl Oyunları
Ünlü oscar ödüllü aktör Russell Crowe, “A Beautiful Mind” filminde John Forbes Nash’in zorlu rolünü üstleniyor. Nash’in gerçek hayat hikayesine dayanan film, şizofreniden muzdarip olanlar için hayatın ne kadar zor olduğunu ustaca tasvir ediyor. Halihazırda psikoloji okuyorsanız, Nash’in bozukluğun ilk belirtilerini fark edebilirsiniz. Film ilerledikçe semptomları daha yoğun hale gelir ve arkadaşlarını ve ailesini etkilemeye başlar. Film, bozukluğu Nash’in bakış açısından gösterdiğinden, bu unsur şizofreniden muzdarip olanlarla empati kurmanızı ve onları tedavi etmenizi kolaylaştırabilir.

3. 28 Gün
“28 Gün” filminde Sandra Bullock, reçeteli hapları ve alkolü kötüye kullanan bir gazete köşe yazarı Gwen Cummings’i tasvir ediyor. Utanç verici bir konuşma yaparak, düğün pastasına düşüp limuzin çalarak ablasının düğününü mahvettikten sonra hapis ya da rehabilitasyonla karşı karşıya kalır.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat