RAHMET AYI RAMAZAN’I KARŞILARKEN

ESKİŞEHİR İL MÜFTÜSÜ BEKİR GEREK'İN YAZISI

16 Mart 2023 23:17
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Bir Ramazan ayına daha ulaşmanın heyecanı ve sevinci sardı. 23 Mart 2023 Perşembe  günü 01 Ramazan.
22 Mart  2023 Çarşamba günü akşam  ilk teravih namazını kılacak, gece sahura kalkacağız ve 23 Mart Perşembe  günü de oruç tutmaya başlamış olacağız. Peygamber Efendimiz (s.a.v) Recep ayı girdiğinde şöyle dua ederdi ve bu duayı sık sık tekrarlardı;Allah’ım! Receb ve Şâban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır!” (Taberânî, el-Mu"cemü"l-evsat, IV, 189)   Bizi bir Ramazan’a daha ulaştıran Rabbimize hamdolsun.  Ramazan-ı Şerifimiz şimdiden mübarek olsun.
Yüce Rabbimiz Ramazan ayı hakkında şöyle buyurmaktadır;Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah'ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir.” (Bakara Suresi ayet 185) 
Peygamber Efendimiz (s.a.v)  ise Ramazan ayı yaklaşınca ashabına şöyle hitap ederek bilgilendirirdi;  “ Ey insanlar! Sizi büyük ve mübarek bir ay gölgeledi. O ay içerisinde bir gece vardır ki (bu gece kadir gecesi), bin aydan daha hayırlıdır. O, öyle bir aydır ki, Allah gündüz orucunu farz, gece ibadetini (teravih, teheccüd namazını) nafile kıldı. Ramazan ayı içerisinde bir hayır işleyen, diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur. Bir farz işleyen, diğer aylarda yetmiş bin farz işlemiş gibi olur. Ramazan ayı sabır ayıdır. Sabrın mükafatı ise cennettir. Ramazan ayı yardımlaşma ayıdır… Ramazan ayının evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluştur…” (İbn Huzeyme, Sahih)
Bu sene Ramazan ayını ve teravih namazını depremin oluşturduğu büyük sıkıntılar ve vefatlarımızla karşılıyoruz. Ama yaralarımızı Ramazan ayının manevi atmosferinde sarmaya ve hüzünlerimizi gidermeye çalışacağız inşallah. Onun için Ramazan ayımızı, oruç ibadetimizi,   teravih namazımızı ve Kadir Gecemizi büyük bir heyecan ve özlemle bekliyoruz. 
Her sene olduğu gibi bu sene de öğle ve teravih namazı öncesi camilerimizde vaaz ve irşat hizmeti sunacağız.  Sabah ve ikindi namazları öncesi ve diğer uygun görülen zamanlarda mukabele okunacaktır. Yerel televizyonlarda günlük özel Ramazan programları yapacağız. Kısaca Eskişehir İl Müftülüğü olarak tüm imkanları kullanarak sizlere din hizmeti verme gayreti içinde olacağız.  Ayrıca Ramazan ayı boyunca değişik konularda makalelerin, ayet ve hadislerin, fetvaların yer aldığı Yeni Gün Gazetesinde “Ramazan Özel Sahifesi” çıkaracağız. Bu fırsatı verdiği için Yeni Gün  Gazetesine ve sahifenin çıkarılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
Ramazan ayının, orucu ile,  Kur’an tilaveti ile, teravihiyle, iftarıyla, sahuruyla, fitresiyle depremin felaketinden bunalan ruhumuza ve bedenimize şifa olmasını diliyorum. Zira Ramazan; Mü’minler için şifa olan Kur’an-ı Kerim’in indiği aydır. Bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi bu ayda bulunmaktadır. Bu ayda Sevgili Peygamberimiz(s.a.v)  ve Cebrail (as) karşılıklı Kur’an-ı Kerim okurlardı. Peygamberimizin bu sünnetinden örnekle  günümüzde Ramazan ayı boyunca mukabeleler okunmakta, okunan mukabeleler gönlümüze huzur vermekte, ruhumuza şifa olmaktadır.
Ramazan ayı, oruç ayıdır. Oruç, manevi olarak arınmamızı sağlamaktadır. Bunun yanında orucun beden sağlığımıza da faydaları bulunmaktadır. Oruç ile insan vücudundaki hücreler yenilenmektedir. Hz. Peygamber (sav) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır; “Her şeyin bir zekatı vardır. Vücudun  zekatı da oruçtur”.  (İbn Mace sıyam 44) Böylelikle İnsan oruç sayesinde maddi ve manevi olarak da temizlenmektedir.
İslam’ın 5 temel esasından biri olan zekatın kelime anlamı içerisinde temizlenme ve arınma anlamları da bulunmaktadır. Zekatın bir anlamı da “sadakadır”. Peygamberimizin hastalıkların sadaka ile tedavi edilmesine yönelik tavsiyesi fitre, zekat ve sadakanın şifa olduğuna işaret etmektedir. Ramazan ayında verilen fitre, zekat ve sadakalar Müslüman toplumun kardeşlik, dayanışma, paylaşma duygularını artırmakta ve pekiştirmektedir. Fakir ile zengin arasında bir köprü oluşturmaktadır. Böylelikle gönüllerin kaynaşmasına, ihtiyaçların giderilmesine vesile olmaktadır.  Bu yönüyle Ramazan ayı, toplumsal hayatımız için de şifadır.
Diğer taraftan Oruç, sadece bedenimizi aç ve susuz bıraktığımız bir ibadet değildir. Orucu makbul kılan, tüm organlarımıza oruç tutturmamızdır. Bunu mümkün kılacak olan ise işimizde ve sözümüzde doğruluğu esas kılmaktır. Yalan söylemek, yapılan ibadetin şuuruna tam olarak varılamadığını gösterir. Yalanı terk etmeden tutulan oruçtan kişinin nasibi ancak aç ve susuz kalmaktır. Nitekim Peygamberimiz(s.a.v) bir hadislerinde bizleri şöyle uyarmaktadır: "Yalanı ve yalana göre hareket etmeyi terk etmeyenin yemeyi içmeyi bırakmasına Allah'ın ihtiyacı yoktur." (Buhârî, Savm, 8)
Deprem felaketinin getirdiği olumsuzluklara karşı birlikte mücadele etmenin önemine binaen  bu yıl  Diyanet İşleri Başkanlığımız Ramazan teması olarak “Ramazan ve Dayanışma” olarak belirlemiştir. Eskişehir İl Müftülüğü olarak bu sene Ramazan ayı boyunca deprem sebebiyle ilimizde misafir olan kardeşlerimizin bulunduğu yurt, misafirhane, ev gibi mekanlar ile camilerde ve Kur’an kurslarında din hizmeti olarak yaptığımız faaliyetlerde “ Ramazan ve Dayanışma ” konusunu sıkça işleyeceğiz. Ramazan ayımız mübarek olsun.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat