Europen 09 2022 Desktop

Yusuf Leventeli

SINIRLARI ZORLAYAN FİLMLER (2)

4 Mart 2023 00:14
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Beynimizin sınırlarını zorlayan, oyuncular bu filmlerde rol almak için vücutlarındaki değişim ile gündeme gelmiş, psikoloji türünde ve bilimkurgu türünde ‘beyin yakan’ olarak adlandırılan filmlerin bir kaçını sizinle paylaşmak istiyorum. Birçoğunu en az 2 defa izleyebileceğimiz, izlediğimizde senaristin ‘nasıl’ düşündüğü hakkında kafamızın içinde dönen sorunun mimarlarından olan filmler. Hepsinin konuları bir ‘başyapıt’ sayılabilecek kadar özgün.
 
1. Tenet
Christopher Nolan'ın son harikası olan bu bilim kurgu filminde zamanın ötesinde savaşan ve dünya savaşının önüne geçmeye çalışan bir ajanın hikayesini anlatıyor. Zaman akışını tersine çeviren bir teknoloji insanlığı yok etmek isteyenlerin eline geçince uluslararası bir mücadele başlamadan hemen önce kahraman bir casus akıllıca planları ve cesareti ile düşmanları engelleyecektir.

2. Death on the Nile (Nil'de Ölüm)
Bulmaca gibi bir cinayetin konu edildiği Nil'de Ölüm filminde ünlü dedektif Hercule Poirot'un dedektifliğini izliyoruz. Filmde Linnet Doyle isimli zengin bir kadın balayı için Nil üzerinden bir gemi seyahatine çıkar ve seyahat sırasında en yakın dostları onunla birlikte olur. Bir süre sakin devam eden balayı Linnet'in gizemli bir şekilde öldürülmesiyle ilginç bir hal alacaktır. Gemide olan herkes şüpheli durumuna düşerken Hercule Poirot cinayet zanlısını bulmaya çalışacaktır.

3. Infinite (Sonsuz)
Son yılların en beyin yakan senaryolarından birine sahip olan Infinite filminde Ewan Michaels isimli bir adamın çok gerçekçi rüyalar görmesi ile başlayan ilginç hikayesini izliyoruz. Geçmişteki yaşantılarına dair rüyalar gören Ewan yaptığı araştırmalar sonucu Cognomina isimli reenkarnasyonla dünyaya dönenlerden oluşan bir örgütün varlığına ulaşır. Örgüt üyeleri zamanın dengelerini koruyan ajanlardır. Güçlü bir adam ise dünyanın kaderini değiştirmek için çoktan saldırıya geçmiştir.

4. Dual
Sarah, günün birinde uykusundan kan tükürdüğünde ölümcül bir hastalığa sahip olduğunu öğrenir. Bu durum altında Sarah tedavi edilemeyeceğini öğrenerek kendisi ve ailesi için yeni bir karar verir. Kendisinin bir klonunu oluşturup ölümünün ardından ailesinin ve erkek arkadaşının üzülmesini engellemeye çalışır. Lakin mucizevi bir şekilde Sarah iyileşmeye başlar ve klonu da aile ortamından vazgeçmemeye karar verir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat