SİYASETİN ARKA PLANINDA NELER, KONUŞULUYOR

6 Aralık 2021 00:00
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Kim ne demiş?
Kim ne yapmak istiyor?
İyi bir gazeteci politikanın nabzını tutmak istiyorsa, kulislerde kulağı olacak. Gözü olacak.
Şimdi öylemi?
Sosyal medya dan paylaşımlarla idare et. Sıcak temas yok. Bazen denk gelir oturursun anlatır da anlatır.
Tıraşı bol.
****
Gazeteciler eskiden olduğu gibi partilerden kulis bilgileri alabiliyor mu? AK Parti İL başkanın açıklamaları partisini nasıl etkiliyor?
AK Partideki milletvekillerinin suskunluk ne anlama geliyor?
AK Parti neden bu kadar endişeli?
Daha dün kurulan partiler.
DEVA ‘da neler oluyor? Gelecek Partisi Tepebaşı İlçe yönetimleri ve bazı üyeler neden istifa ediyorlar?  Kimlerden şikâyet ediyorlar
Memleket partisinde neler oluyor. Değişim partisinde, diğerlerinde neler oluyor. Varlar mı yoklar mı belli değil? Zafer Partisinin daha mürekkebi kurumadan istifalarla karşılaşıyoruz.
Ecevit’in, partisi DSP nerede konumlanmış?
Neden böyle oluyor?
Var mı bir bilen? Yok..
Milletvekilleri endişelerinde ne kadar haklı? Tüm bu soruların yanıtları kulisteki edindiğimiz bilgilerde saklı.
ARTIK KULİS BİLGİSİ YOK
Eskiden kulis bilgileri alınırdı. Acar gazeteciler, partilere gider oradan kulis bilgileri toplarlardı. Bunu da yazarlardı. Şimdi öyle değil. Oturduğun yerden ahkâm kesiyorsun. İletişim sosyal medya ağlarından gerçekleşiyor.
Eski dönemlerde, kulis bilgileri partinin tabanındaki insanlardan nabzı ölçerdiniz.
Yönetimler neler yapıyor?
Partilerdeki gurupların başları kim?
Kimlerin? Karın ağrısı var.
Kimlerin beklentileri var.
Ne olmak istiyorlar?
Hepsi kulis bilgilerinde saklı.
Kulis onun için çok önemli...
 
Bazen denk gelir oturur konuşuruz. Bazıları da telefon eder durumu anlatır sonrada aman abi, bunları yazma derler. Bizde yazmazdık ama neler olabileceğini az çok bilirdik..
Birader o zaman neden beni esir ettin?
Partisi fark etmez.
Kanaat önderlerin fikirler konusunda iyi kötü bilgi sahibi olurduk. Gazetecilik orada devreye girerdi. O insanlarla kurduğumuz güven ilişkisi ile orada konuşulanların bir kısmına sahip olurduk. Ve bunu kulis bilgisi olarak yazardık. Ya da, oradaki bilgiye sahip olan bir eski tüfek, bir siyasetçi ile, o siyasi partilere yakın olan birisi ile kurduğumuz bir ilişki ile o bilgiye ulaşırdınız.
Yemek yerken, Çay-kahve içerken ağızdan kaçırmıştır ya da sorumuz üzerine söylemiştir o sohbet esnasında. Bunu alırsanız yazarsınız, ertesi gün gazetede çıkar. Bu bir kulis bilgisiydi. Artık buda yok.
PARTİ Mİ KALDI DİYOR, YOK Kİ, KULİSİ OLSUN”!
Evet, gözle görülür bir rahatsızlık var!
AK Partili' lerle görüştüm. Ciddi bir rahatsızlık var yönetimlerde.  Psikolojik olarak çöküntü halindeler. Elbette, bunda yerel teşkilatların bir suçu yok..
Tam bugünlerde, AK Parti'de tırnak içinde söylüyorum normal bir siyasi parti refleksi gördük. AK Parti tabanında da ciddi sesiz bir çoğunluk var. Bu çekingen, umutlarını yitirmiş kitleyi tekrar AK Partinin içine çekmek onlara, değer verdiğimizi göstermek teşkilatların işi... Özellikle, ilçe Başkanları bu işin çilesini çekiyorlar.
Ama yapabilecekleri sınırlı. Zira genel merkez düzeyinde yapılan politik tutarsızlıklar ve davranışların yansımaları direkt teşkilatlara oluyor. Yanlışların bedelini onlara ödettiriyor.              
Hatta geleceğe yönelik bu oluşturduğu zemin üzerinden kendine bir politik kimlik de inşa etmeye çalışıyordu. Doğal bir parti işleyişi olmadığı için, AK Parti'de tepkiler kulislerde yüksek sesle dile getirilmiyordu. Ama şimdi, tam tersine bir durum söz konusu Dava insanları meseleleri yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.
Bu durum hayra alamet olur İnşallah..
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir