Dyt. Şükriye Eral

TANRILARIN İÇECEĞİ “MATE ÇAYI”

13 Ocak 2022 00:37
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Her bireyin metabolizma hızı birbirinden farklıdır. Toplumda en sevilmeyen grup olarak görülen  “Yiyorum ama kilo alamıyorum.” diyen bireylerin kilo almamalarının/alamamalarının sebebi de işte tam olarakmetabolizma hızlarının fazla olması, aldıkları enerjiden fazlasını yakmalarıdır.
Kilo vermek isteyen bireylerin metabolizma hızını artırmayı hedeflemek diyet sürecinde işimizi oldukça kolaylaştıran bir yöntemdir. Metabolizma hızını artırmak  için çeşitli dış faktörlerden yararlanabilmek mümkün. Bazı besinler, yeterli su tüketimi ve spor metabolizma hızını artırmak için olmazsa olmazlardandır.
Bugün metabolizma hızını artırmada oldukça faydalı  fitoterapik bir bitki olan “Mate”denbahsedeceğim .
Mate, Güney Amerika’da  yetişen ve genellikle kurutulduktan sonra demleme yöntemiyle sıcak veya soğuk  çay olarak tüketilen bir bitkidir.
“YerbaMate Çayı”, “Mate Çayı” ve yetiştiği topraklardan dolayı “Brezilya Çayı” ve “Paraguay Çayı” olarak da bilinmektedir.
Tüketilmesi  uzun yıllar öncesine dayanan bu bitkinin“çayın faydalarına”, “kahvenin gücüne” ve “çikolatanın mutluluğuna” sahip olduğu söyleniyor. Hatta  bu içeceğe içeriğindeki bileşenlerin biyoyararlılığından dolayı “Tanrların İçeceği” bile deniyor.
Mate Çayını içmenin de bir üslubu var aslında genellikle  anavatanında  su kabağından yapılmış bir kapta “bombilla” adı verilen  bir pipetle servis edilerek içiliyor. Bu şekilde bu geleneksel kaplarla  servis edilen mate çayının “ dostluk, paylaşma ve bağ kurma” nın simgesi olduğu düşünülüyor.
Ne kadar ilginç değil mi ? Çay ve çaya dair yüklenen anlamlar her ne kadar içilen çay, servis edilme şekilleri hatta  servis edilen çayın içilme şekli farklı dahi olsa çayın  tüm toplumlarda ortak bir yönü var o da “birleştiriciliği” . Bu da yıllardır söylenen “ Çay kalabalığı, kahve yalnızlığı sever.” sözünü bir kez daha doğruluyor sanırım.
Şu an her ne kadar faydalarını bilip sağlık problemlerimize uygun bitki çaylarına yönelsek  de bazen de  farklı tatlar denemek için tükettiğimiz de oluyor fakat bundan yüzyıllar öncesini düşününce insanların topraklarında biten otlardan belki de hastalıklarına çare bulmak için deneme yanılma yoluyla birşeyler ürettiklerini düşününce olay  bambaşka bir boyuta taşınıyor.
Şimdi bakalım Mate Çayı ‘nın faydaları neler?  İçeriğinde neler var ? Kimler neden  tüketmemeli?
Mate Çayı’nın Faydaları
-Güçlü antioksidan kaynağıdır.
-Kötü kolesterol olan LDL’nin düşmesine yardımcı olur.
-Kardiyovasküler (kalp-damar) hastalıkları için olumlu etkileri vardır.
-Sindirim  ve hazımsızlık problemlerine iyi gelir.
-İdrar söktürücüdür.
-Kan ve bağırsaklarda temizleyici detoks etkisi vardır.
-Bilişse fonksiyonlarda ve hafızayı güçlendirmede olumlu etkileri ardır.
-Sakinleştirici etkisinden dolayı kimilerinde antidepresan görevi görür.
-Vücutta enfeksiyon ve iltihap önleyici etkisi vardır.
-Metabolizmayı hızlandırmada önemli etkisi vardır.
MateÇayı’ın Yan Etkileri Nelerdir?
-Hassas kişilerde fazla tüketildiğinde baş ağrısı, mide  buantısı yapabilir.
-Özellikle kanser tedavilerinde kullanılan bazı ilaçlarla etkileşime girebilmektedir.
-Yüksek ısıyla bozunduğundankanserojenik etki yaratabilmektedir.Bu nedenle demledikten sonra biraz soğumaya bırakılmalıdır.
-Yüksek kafein içeriğinden dolayı hamileler, kalp ritm bozukluğu olanlar ve kafein toleransı düşük olan bireyler  tüketmemelidir.
-İçeriğindeki bazı bileşenler “ MonoaminOksidaz İnhibitörü (MAOI)” içeren  ilaçlarla etkileşime girmektedir. MAOİ, Depresyon başta olmak üzere çeşitli psikolojik problemlerde antidepresan olarak verilen ilaçlarda,Parkinson hastalıklarında verilen ilaçlarda bulunmaktadır. Bu nedenle MAOI içeren ilaç kullananların Mate Çayı’nı tüketmemeleri  önemlidir.
-Özetle  herhangi bir ilaç kullanıyorsanız Mate Çayı’nı hekiminize danışmadan tüketmemeniz veya hekiminiz ön gördüğü miktarda dikkatli tüketmeniz gerekmektedir.
Not: Bitki çaylarını demlemede önemli bir nokta: Bitkiyi suyla birlikte kaynatmamak gerektiğidir.
Çoğu bitkiden en yüksek yararı elde etmek için:
Bitkiyi kaynayan suyun  içerisine attıktan sonra en fazla 5 dakika üzerini kapatarak demlemelisiniz. Aksi takdirde yüksek ısıya uzun süre maruz kalarak hazırlanan demleme içecekler toksik etki göstererek kanserojen  madde olma riski taşımaktadır.
Haftaya başka bir konuyla görüşmek üzere
Sağlıklı günler diliyorum.
 
 
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir