Teknoloji Mezarda da Rahat Bırakmıyor

28 Mayıs 2022 00:01
A
a
Stan Lee’yi tanımayanınız yoktur. Marvel çizgi roman evrenindeki birçok karakterin yaratıcısı. Bu karakterler arasında Spider-Man, X-Men, Iron Man, Thor, Hulk, Black Widow, Fantastik Dörtlü, Black Panther gibi birçok meşhur Marvel karakteri bulunuyor.
1922 doğumlu ABD’li yazar, ilk kez X-Men filminde bir Hotdog satıcısı olarak çok kısa süreliğine görülmüştü. Daha sonraları birçok Marvel filminde de yer alan Stan Lee için bu bir gelenek haline gelmişti. Bay Marvel, 12 Kasım 2018’de 95 yaşında hayatını kaybettiğinde bu geleneğinde sonuna gelindiği düşünüldü. Fakat günümüzde teknoloji öyle bir noktaya geldi ki ölen bir insanı filmde oynatmak mümkün hale geldi.
Marvel, Stan Lee’nin ailesiyle 20 yıllık bir anlaşma yapıldığını açıkladı. Yapılan anlaşmaya göre Stan Lee, yeniden Marvel Studios yapımlarında yer alabilecek. Hatırlayanlarınız olacaktır, daha önce Star Wars filmlerinde Leia Organa karakterini canlandıran Carrie Fisher'ın tarjik kaybının ardından LucasFilm ve Disney, önceki görüntüleri kullanarak Fisher'ın bir filmde daha görünmesini sağlamıştı. Görünen o ki Marvel, aynı tekniği bu kez de Stan Lee için kullanmayı düşünüyor.
Lee, artık filmlerden tutun da hareketli reklam panolarına kadar her yerde yeniden görünebilecek. Konuyla ilişkin olarak yapılan resmî açıklamada, “Stan Lee'nin filmlerde ve televizyon projelerinde adı, sesi, benzerliği ve imzasının yanı sıra Stan'in yer aldığı görüntüleri, mevcut görüntüleri ve mevcut ses kayıtlarının’’ kullanılabileceği belirtildi. Dijital ortamda hazırlanan Lee, bu sayede yeni film ve dizilerde yeniden görünebilecek.
Yapılan bu anlaşmayla beraber internette de tartışmaların fitili ateşlenmiş oldu. Olayın etik olup olmaması çeşitli formlarda ve internet sitelerinde çokça tartışıldı. Bir kısım bu durumu Stan Lee’ye selam çakmak için kullanılabileceğini ve sorun olmadığını diğer kısım ise bir insanın onayını almadan herhangi bir yapımda oynatılmasının doğru olmadığını savundu.
Bende bunu çok etik bulmayanlardanım. Bir insanı yad etmek için illa onu yapımında oynatman gerekmiyor güzel yazılmış bir diyalog ya da göndermeyle o kişi onurlandırılabilir. Marvel’ın bunu ticari amaçlarla yaptığı aşikâr. Daha çok kâr edebilmek için ölmüş bir insanın kullanılmaya çalışması doğru gelmiyor. Teknoloji ve para artık ölülerin ölmesine bile izin vermiyor.
Teknolojinin geldiği noktayı düşünürsek, belki de bu karar bir kapının açılmasına da vesile olmuştur. Bundan sonra daha çok ünlü aktörlerin öldükten sonra yer aldığı filmler veya diziler görebiliriz. Bu yapımların sayısı artıkça yapılan tartışmalarda giderek artacak gibi duruyor.
 
 
 
Oyun Dünyasından Haberler
 
  • Electronic Arts’ın Satışı Gündemde
FIFA ve Battlefield oyunları ile tanınan, video oyun sektörünün köklü şirketlerinden Electronic Arts, satılabilir. Söylentilere göre EA bu hafta itibariyle Disney, Apple ve Amazon gibi şirketlerle satın alım görüşmeleri yapıyor. Detaylara bakıldığında EA'nin Microsoft'un Activision Blizzard satın alımının ardından cesaretlendiği söyleniyor. Electronic Arts şu anda olası bir satın alım halinde CEO Andrew Wilson'ın görevinde kalacağı bir anlaşma üzerinde duruyor. Böylesine büyük bir şirketi sanıyoruz ki Activision Blizzard satın alımından dolayı Microsoft satın almaya çalışmaz. Sony ise böylesine büyük bir satın alım için hamle yapmaz gibi duruyor. Bu yüzden Amazon, Disney ve Apple şu an için önde olan isimler.
 
  • Ubisoft Store’dan 160 TL'lik İndirim Kodu
Fransız video oyunu geliştiricisi ve yayıncısı Ubisoft, kendi dijital mağazası Ubisoft Store’da yer alan oyunlara yüzde 75'e kadar indirimlerin olduğu yaz indirim dönenimin başladığını duyurdu. Bu indirimlere ek olarak bir de indirim kodu olduğunu da açıkladı. Sepetinizi hazırlayıp sepete gittiğinizde "LEGEND22" kodunu kullanarak minimum 240TL'lik alışverişinize 160 TL'lik ekstra indirim kazanabilirsiniz. Kod ve indirimler sayesinde bilgisayardan toplam değeri 540 TL olan Far Cry 6 ve Assassin’s Creed Valhalla’yı 82 TL’ye alabilirsiniz. İndirimin kodunu kullanabilmeniz için son tarihi 31 Mayıs 2022. Bundan dolayı oyun almayı planlıyorsanız hızlı almayı tavsiye ederim.
 
  • Zynga resmen Take-Two'nun
GTA yayıncısı Rockstar Games'in sahibi olan şirket Take-Two Interactive, geçtiğimiz Ocak ayında Zynga ile 12.7 milyar dolarlık satın alma anlaşması imzaladıklarını duyurmuştu. Geçtiğimiz günlerde her iki tarafın hissedarlarının da anlaşmayı onaylamasının ardından satın alma işlemi tamamlanmış oldu. Take-Two CEO'su Strauss Zelnick yaptığı bir açıklamada: "Olağanüstü yeteneğimizi, heyecan verici oyun üretim hatlarımızı ve endüstri lideri teknoloji ve yeteneklerimizi bir araya getirdiğimizde, portföyümüzü başka bir yaratıcılık, yenilik ve kalite düzeyine taşıyabileceğimize inanıyoruz. Ekibimizin her birinin güçlü bir operasyonel uygulama geçmişi var ve birlikte, daha büyük ölçek ve kârlılık yoluyla finansal profilimizi geliştireceğimizi ve güçlü hissedar değeri sunmamızın önünü açacağımızı umuyoruz." dedi.
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir