Europen 09 2022 Desktop

Deniz Çağlar Fırat

TEST MERKEZİ BAŞKA YERE TAŞINABİLİR

4 Ekim 2022 00:51
A
a

URAYSİM, hem Eskişehir hem de Ankara’nın gündemini belirlemeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından URAYSİM’in de yapılacağı Alpu Ovasını koruma amaçlı açılan davada Belediye haklı bulundu ve URAYSİM ile ilgili çok önemli bir gelişme yaşanarak karar durduruldu.
Hiç şüphesiz bu konu daha çok uzun süre Eskişehirlilerin karşısına çıkacak. Yerel siyasetin belirleyici unsuru olmaya devam edecek. Özellikle Eskişehir’i ziyarete gelen Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ın "URAYSİM'İ yapalım diyoruz. Oraya yapılmaz, buraya yapılmaz diyorlar. Kavgayı sadece bize bırakmayın. Eskişehir'deki sanayiciler URAYSİM'İ anlatmalı. URAYSİM'i yaptığımız zaman Eskişehir dünyada raylı sistemlerin merkezi olacak."açıklamasından sonra bu konunun daha da tartışılacağını ön görmek zor değil.
Çok değil, bir iki gün içinde AKP kanadından bu konuyla ilgili sert bir çıkış duyabiliriz. Bakan’ın bu sözlerinden sonra konuşanlar elbette ki olabilir ama aslında Bakandan da siyasetçilerden de çok daha önce URAYSİM ile ilgili konuşan ve ısrarla önemini vurgulayan isim Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş var.
Katıldığı her program ve basın toplantısında URAYSİM’i anlatan Kesikbaş, birkaç gün önce konuk olduğu ESTV stüdyolarında da bu konu hakkında konuştu.
Bakın neler dedi;
  • “Biz sanayiciler olarak bilime ve bilimin ışığına çok inanıyoruz. URAYSİM’de bilimsel dayanağı olan ve Eskişehir’in kaderini önemli ölçüde değiştirecek bir proje olarak karşımızda duruyor. Ancak her seferinde dava açılıyor.”
  • “Hangi iktidar gelirse gelsin vizyon fark etmiyor. Devlet projesi ama Eskişehir'e artı değer kazandıracak, hangi anlamda bir sürü AR-GE mühendisi gidecekler testlerini yapacaklar ürünlerini test edecekler.”
  • “Buraya küçük küçük birçok şirket gelecek bir değer yaratacak. Hem entelektüel değer hem parasal değer. O tren setlerinin test edildiği yer de sıkıntı değil, kaydırılabilir de. 10 kilometre öteye de gidebilir, bölgede daha yakın bir yere de…”
  • “URAYSİM'in tam karşısında bir İhtisas Organize Sanayi Bölgesi oluşturmak istedik. Orada 3 milyon metrekarelik bir alan vardı. Ancak bunu ya doğru anlatamadık ya da doğru anlaşılamadı.”
  • “Bu projeyi sık sık gündem getireceğiz çünkü çok fazlasıyla inandığım bir proje. Raylı sistemler Eskişehir için son derece önemli bunu birçok insan anlamıyor olabilir. Sanayiciler bunun anlıyor ama kamuoyu bunu anlamıyor olabilir.”
  • “Neticede Eskişehir 1894'ten bu yana baktığımız zaman raylı sistemlerle ilgili kendi rüştünü ispatlamış bir kent.”
  • “Biz istiyoruz ki; Eskişehir raylı sistemlerin merkezi olsun, Eskişehir bu kabiliyete sahip, bu ekosisteme de sahip.”
  • “Eskişehir'in de artık bu işin merkezi olması lazım çünkü tarihsel bir geçmişimiz var, kültürümüzde var bu iş ile ilgili gerçekten ben iyi bir vizyon koyduğumuza inanıyorum"
 
Öncelikle şunun altını çizelim ki şehirde kimse aslında URAYSİM’e karşı durmuyor. Karşı çıkılan nokta URAYSİM için seçilen yer. Bu yerin belirlenmesinde şehirdeki imar planlarından sorumlu Büyükşehir Belediyesine danışıldı mı? Bu konu ile ilgili görüş alıverişinde bulunuldu mu?
Pek sanmıyorum…
Sorunun çözümü için diyalog şart gibi görünüyor. Böylesinde büyük ve gerçekten de önemli bir projenin hayata geçmesi için en birincil şartın diyalog olduğunu görüyoruz.
Bakanın ifade ettiği gibi kavga etmeden….
Bu diyalogun bayraktarlığını da sanayicilerimiz ve sanayi Odası başkanı Celalettin Kesikbaş çekmeli…
Onun da ifade ettiği gibi tren setlerinin test edildiği yer de sıkıntı değil, kaydırılabilir de. 10 kilometre öteye de gidebilir, bölgede daha yakın bir yere de…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat