TFF’den Skandal Yabancı Sınırı Kararı

8 Haziran 2021 00:45
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

TFF geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Süper Lig’deki kulüplerin sahaya gelecek sezon 8, bir sonraki sezon 7, 2023-2024 sezonunda ise 6 yabancı oyuncu sürebileceğini açıkladı. Bu kararı tamamen yanlış buluyorum. Yerli oyuncuların kendisini geliştirmesi için Avrupa klasında oyuncularla aktif olarak rekabet halinde olması, forma mücadelesi vermesi gerekiyor. Takımları yabancı oyunculara kapatmak demek, yerli oyuncuları rekabete kapatmak demektir.Onların kendilerini Avrupa standartlarında geliştirmesine gerek kalmadan kolayca ilk 11’de forma giyebilmesi demektir. Aynı zamanda bu yanlış uygulama yerli oyunculara ederinden çok daha fazla paralar ödenmesine sebep olacaktır. Bu da doğal olarak ligimizdeki futbol kalitesi ve seyir zevkinin düşmesi anlamına gelir.
 Türkiye’de on yıllar boyunca yabancı sınırlaması vardı. Peki bu uzun yıllar boyunca bu kural bir başarı getirdi mi? Birkaç istisnayı hariç tutarsak cevap koca bir hayır. Ancak 2015 yılında yabancı kuralının kaldırılmasının ardından Türk Futbolu önemli kazanımlar elde etti. En basitinden ele alırsak Avrupa’ya bugüne kadar hiç olmadığı kadar oyuncu ihraç ettik. Ozan Kabak, Cengiz Ünder, Çağlar Söyüncü gibi genç yetenekler Avrupa’nın en iyi takımlarında boy gösteriyor. Eğer yabancı sınırlaması olsaydı, çok büyük ihtimalle eskiden olduğu gibi bu genç yeteneklere üç büyükler ederinin 3 katı maaş ve ilk 11 garantisi vererek onları takımda tutacaktı. Bununla beraber şu anki milli takımın kalitesine de dikkat çekmek istiyorum. Önümüzdeki hafta sonu başlayacak Avrupa Şampiyonası’na son dünya şampiyonu Fransa’nın olduğu gruptan lider çıkarak direkt katılma hakkına sahip bir milli takımımız var şu anda. Bu milli takım tarihimizin belki de en iyi milli takımı. Bu takımın oluşmasında son 5-6 yıldır uygulanan yabancı serbestisinin rolü çok büyük.
 Avrupa’nın önde gelen futbol ülkelerine örnek almak açısından kısaca bakalım. Mesela son Avrupa Şampiyonu Portekiz’de yabancı oyuncu kısıtlaması yok. 2014 Dünya Şampiyonu Almanya’da ve son Dünya Şampiyonu Fransa’da da yabancı kısıtlaması yok. (Fransa sadece AB ülkeleri dışındaki oyunculara kısıtlama uyguluyor.)
 Hal böyleyken insan sormadan edemiyor. Bu karar hangi akla hizmet, hangi mantıkla ve ne amaçla alındı? Yabancı kuralının başarı getirmediği hem ülkemizde hem de önde gelen futbol ülkelerinde bu kadar açık seçik ortadayken biz niye tekrar yabancı kısıtlaması getiriyoruz? Akıl alır gibi değil…
 Bu arada Cuma günü Avrupa Şampiyonasında İtalya karşısında ilk sınavına çıkacak Milli Takımımıza üstün başarılar diliyorum.
Haftanın Sözü: Gazetecilik, birilerinin basılmasını istemediği şeyi basabilmektir. Geri kalan her şey halkla ilişkilerdir. (George Orwell)
Kitap Tavsiyesi: Devlet (İbn-i Haldun)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat