Europen 09 2022 Desktop

Yusuf Leventeli

The Last of Us

4 Şubat 2023 00:01
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Zombi evrenleri, küçüklükten beri bir çok insanın 'keşke olsa da, yaşasak' dediği, zombileri öldürürüz hayatımızı kurarız şeklinde ilerleyen bazen komik bazense heyecanlı 'distopik' gelecekler olarak görülür. Diğer zombi filmlerinden bağımsız olarak Last Of Us evreninde en sevdiğim konulardan birisi ise 'Mantar virüsü'. Mantar virüsü ve zombi karıncalar olayları, yaşadığımız dünyada da var olan organizmalar. Video oyunu serisi ile oyunseverlerin ve oyun izlemeyi sevenlerin gönlüne taht kurmuş olan The Last of Us, dizisi ile de gündemden düşmeyip, güzel işlenmiş konusu ve oyunculuklarıylada adından söz ettirecek gibi duruyor.
*
1. Bölüm;  Dizi , 1968 yılında bir çift bilim insanının mantar virüsünün insanlık için ne kadar büyük bir tehdit olduğunu konuşmalarıyla başlıyor. İklim değişikliği ve pandeminin getirebileceği korkunç bir kıyamete atıfta bulunuyor. Mantar virüsünün insanlara bulaşması halinde ne olacağı sorulduğunda, bilim insanı “Kaybederiz..” diye yanıt veriyor. Bu sekans, bizi hikayenin geri kalan kısmına hazırlıyor.Oyunun açılış kısmını güçlü yapan etkenlerden biri, Sarah’nın gözünden oynamak zorunda kalışımızdı. Dizi de buna benzer bir yol izleyerek, hikayenin anlatısını güçlendirme fikrini takip ediyor ve olayları Sarah’nın bakış açısından görmeye başlıyoruz. Her şeyin değişeceği gün, Joel’in doğum günüdür. Sarah okula gitmek için ayrılmadan önce Joel’in odasına girer. Joel’in bozuk saatini ve biraz para alır. O gece Sarah, babasına doğum günü için tamir ettirdiği saati verir. 2003 sekansı boyunca, Sarah’nın babasına ne kadar düşkün olduğunu yoğun bir şekilde hissediyoruz. Ayrıca Sarah aracılığıyla hissettiğimiz bir diğer şey, yaklaşan kıyametin ayak sesleri oluyor.
*
Dizinin şu anda 3 bölümü yayınlandı, BluTv üzerinden yayınlanan dizi, post apokaliptik senaryolardan hoşlanan kişiler için tam bir biçilmiş kaftan. Oyun dünyasında hem oyunu oynamış ya da oyunu bilen insanların mutlaka bir bakması gereken ve kesinlikle beğeneceklerini düşündüğüm bir yapım olmuş.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat