Europen 09 2022 Desktop

Dyt. Şükriye Eral

TİROİD HASTALARI DİKKAT !!!GUATROJENİK BESİNLER

29 Eylül 2022 00:20
A
a

Haftalardır sağlıklı beslenme ve besinler hakkında sizleri naçizane bilgilendirmek için yazıyorum. Bazı haftalar besinleri konu alırken bazı haftalar dönemsel olarak nasıl beslenilmesi gerektiğine dair bilgiler aktarmaya çalışıyorum. Yazılarımda en çok dikkat ediğim konulardan bir tanesi de örneğin iyi olan bir besinden bahsederken kime göre neye göre iyi olduğunu vurgulamak aksi bir durum halinde kimlerin tüketmemesi gerektiğini vurgulamayı da özellikle önemsiyorum.

Çünkü zaman zaman vurguladığım önemli bir nokta var “ Her besin herkes için faydalı olmayabilir hatta öyle ki bir besin bazen hayati olumsuz etkiler yaratabilir, ölümle dahi sonuçlanabilir.”
Bu hafta kimileri için çok faydalı ama kimileri için de tüketilmesi riskli grup besinlerden “Guatrojenik Besinler” den bahsedeceğim.
Guatrojen, guatra neden olan anlamında özetlenebilir aslında.Guatrojenik besinler, kandaki tiroit hormonunun miktarını azaltarak tiroid besinin daha fazla çalışmasına neden olur. Böylece tiroidin fazla çalışmasından kaynaklı tiroid bezi hastalıklarından bir tanesi olan guatra neden olmaktadır.

Herkes için zararlı mı tabii ki değil. Tiroit  hormon işlevlerinde sıkıntı olan bireyler bu besinleri tükettiklerinde olumsuz etkileri yaşamaları ve hastalığa kapı aramaları çok normal fakat yeterli ve dengeli miktarlarda tüketildiklerinde bu besinlerim olumlu yanları ve faydaları da oldukça fazladır.
Pekiguatrojenik besin derken neleri kastediyorum?  Gelin birlikte inceleyelim .
Guatrojenik Besinler

Brokoli, Karnabahar, BrüksellLahanası,Kara Lahana, Turp, Şalgam,Ispanak, Soya Ürünleri,Mısır, Şetali, Armut, Çilek, Tatlı Patates, Badem ,Böğürtlen, …
Besinlerde 3 çeşit guatrojen vardır:
 
  • Goitrinler
  • Tiyosiyanatlar
  • Flavanoidler
Goitrinler ve tiyosiyanatlar bitkiler kesildiğinde veya çiğnendiğinde ortaya çıkar. Flavanoidlerise  çeşitli yiyeceklerde doğal olarak bulunurlar. Örneğin kırmızı şarapta bulunan resveratrol veya yeşil çayda bulunan kateşinlerflavanoidlere örnektir. Antioksidan olarak da bilinen flavanoidlerin bazıları bağırsak bakterileri aracılığıyla guatrojenlere dönüştürülebilir. Bu nedenle özellikle tiroidhastalarının  sadeceguatrojenik besinleri bilmesi yeterli değil hangi guatrojenler nasıl tüketildiğinde yararlı veya zararlı hal alabilir bunları da bilerek tüketmeleri gerekmektedir.

Bu nedenle özellikle tiroid gibi otoimmün hastalıklardan bir tanesine sahipseniz size içinde bulunduğunuz durumu net bir şekilde açıklayacak hangi besinleri tüketmemeniz veya dikkatli tüketmeniz  gerektiği konusunda sizlere rehber olabilecek bir hekim ve diyetisyen yardımıyla yol almanız oldukça önemli.
Ekim ayıyla birlikte pazarda göreceğiniz guatrojenik besinler de kısmen daha fazla artacağından dolayı özellikle bu haftayı guatrojenik besinlere ayırmak istedim.
Haftaya görüşmek üzere
Sağlık günler diliyorum.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat