Europen 09 2022 Desktop

Deniz Çağlar Fırat

ÜNİVERSİTELERİMİZDEN KIRSAL TURİZM İÇİN DEV İŞ BİRLİĞİ  

2 Ağustos 2022 00:47
A
a

Eskişehir’in turizm potansiyeli sıklıkla konuşulan bir konudur. Her ne kadar kentimize hatrı sayılır bir iç turizm geliri bırakılsa da bir çok açıdan eksiklerimiz olduğu aşikardır. Bunların başında da turizm girişimciliği gelir.
 
Turizmden gelir elde eden kesim ne yazık ki ciddi şekilde turizmi bilmiyor ve bu konuda herhangi bir eğitim de almamış durumdalar. Sadece düz esnaf veya işletmeci mantığı ile turizmde başarılı olunamaz.
 
Eskişehir’de bu boşluğu doldurmak için Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) ve Anadolu Üniversitesi (AÜ) iş birliğiyleAB tarafından fonlanan "Sürdürülebilir Kırsal Turizm için Kırılgan Genç Girişimciler” adlı projenin çalışmalarının başladığını duyurmak istiyorum.
 
Prof. Dr. Yeliz Mert Kantar’ın koordinatör olarak başvurduğu ve ESTÜ koordinatörlüğünde yürütülecek projenin ortakları arasında başta Anadolu Üniversitesi olmak üzere, Coğrafya Eğitimi Derneği, Indepcia SCA (İspanya) ve Comune di Ponte di Piave (İtalya) yer alıyor.
 
***
DAYANIKLI GENÇ GİRİŞİMCİLER YETİŞTİRİLECEK
Bu projede sürdürülebilir kırsal turizm için dayanıklı genç girişimcilerin yetiştirilmesi amaçlanıyor. Bu amaca ulaşmak için gençlerin başarılı girişimcilik modelleri geliştirmesi şart. Bunun için ise yaşadıkları ekosistem ve turizm konusunda donanımlı olmaları gerekiyor.
 
Gençlerin, yaşadıkları bölge ile turizmi harmanlamalarının yanında bazı becerilere sahip olmaları da bekleniyor. Girişimciliklerinin sürdürülebilmesi için kırsalda turizm olanaklarına, dijital pazarlamaya ve girişimcilik konularına hâkim olmaları bu becerilerden temel olanlarıdır.
 
***
PROJENİN AMACI
 • Genç işsizliğini azaltmaya yönelik çözümler üretmek;
 • Kırsalda turizme ve girişimciliğe teşvik etmek;
 • Yerelde gençler, paydaşlar ve kurumlar arası bir ağ kurmak;
 • Uluslararası alanda kırsal turizm sektöründeki gençlerin girişimcilik, dijitalleşme ve yönetim becerilerini artırmak ve
 • Bu yönde onları ve gelecek nesilleri bu bağlamda teşvik etmek
 
***
 
GENÇ GİRİŞİCİMLERE FIRSATLAR SAĞLANACAK
Proje ile gençlerin başarılı girişimcilik modelleri geliştirmeleri hedefleniyor. Bu bağlamda eğitim içerikleri, yönlendirmeler ve danışmanlıklar genç girişimcilere sağlanacak fırsatlardan bazıları.
 
Üç temel sonuç üzerinden yürütülecek iki yıllık projenin yaygın etkisi ve çıktıları inovatif, uygulanabilir ve sonuç odaklı olacak şekilde dizayn edilmiş.
 
Proje ayrıca;
 1. Genç işsizliğini azaltma;
 2. Kırsalda turizmi geliştirme ve girişimciliğe teşvik etme;
 3. Gençler ve kurumlar arası bir ağ kurma;
 4. Uluslararası alanda kırsal turizm için gençlerin becerilerini artırma hedeflerini içeriyor.
 
***
ULUSLARARASI ORTAKLAR İLE DENEYİM PAYLAŞIMI
Uluslararası ortaklar ile deneyim paylaşımı ve eğitim modüllerinin hazırlanması için önemli iş birlikleri yürütülecek. Proje konsorsiyumunda yer alan yabancı ortaklar Comune di Ponte di Piave – İtalya ve Indepcie – İspanya bu aşamada projeye destek sağlayacak.
 
***
 
PROJENİN ESKİŞEHİR’DEKİ PAYDAŞLARI
 • Han Belediyesi,
 • İnönü Belediyesi,
 • Seyitgazi Belediyesi,
 • İŞKUR,
 • Eskişehir Sanayi Odası,
 • KOSGEB,
 • Eskişehir Muhacir Dernekleri Federasyonu (EMDEF)
 
***
 
 
PROJE EKİBİ:
Prof. Dr. Yeliz Mert Kantar, Doç. Dr. Şükrü Acıtaş, Dr. Öğr. Üyesi İsmail Yenilmez, Prof. Dr. Semra Günay Aktaş, Arş. Gör. Dr. Merve Özgür Göde, Arş. Gör. Dr. Sema Ekincek; Doç. Dr. Önder Yayla Handan Akarsu Scarabello ve Giuseppe Scarabello, Jesus Ruız ve Carlota Fenoy Garcıa (Uzaktan)
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat