VARLIĞIN İLAHİ MAYASI, ALEMİN TEMELİ: MERHAMET

7 Ocak 2022 09:43
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Merhamet; “Acımak, şefkat göstermek” anlamında masdar olarak, acıma duygusu, bu duygunun etkisiyle yapılan iyilik, lutuf anlamında isim olarak kullanılır. Merhamet ve aynı mânadaki rahmet kelimeleri öncelikle Allah’ın bütün yaratılmışlara yönelik lutuf ve ihsanlarını ifade etmekte, bunun yanında insanlarda bulunan, onları hemcinslerinin ve diğer canlıların sıkıntıları karşısında duyarlı olmaya ve yardım etmeye sevkeden acıma duygusunu belirtmektedir. İslâmî kaynaklarda merhamet kavramı genellikle rahmet kelimesiyle ifade edilir. Ancak Türkçe’de merhamet hem Allah’a hem insanlara, rahmet ise özellikle Allah’a nisbet edilerek kullanılır. (Râgıb el-İsfahânî, el-Müfredât, “rḥm” md.TDV İslam Ansiklopedisi)
 
Allah insana, yaratılıştan olumlu ve olumsuz bir çok vasıflar vermiştir. Bize
 düşen bu imtihan dünyasında, güzel, olumlu ve iyi olan özellikleri öne çıkarmak, olumsuz olanları bastırıp, Rabbimizin rızasına uygun bir hayat yaşayıp imtihanda başarılı olmaktır.
İnsanda olması gereken, insanı insan yapan en önemli erdemlerden biri hiç şüphesiz, şefkati ve merhametidir.
 
Merhametin, imanla doğrudan alakası vardır. İman kişiyi merhametli olmaya teşvik eder. Zira hedeflenen ahlaka ulaşmak için merhamet bir vasıta ve basamaktır.  Merhametsiz kalp canlı sayılmaz. Merhamet duygusuyla beslenen insan, baktığı her şeyde iyilikler, güzellikler görür. Merhametli insan, hiç kimseye zararı dokunmaz. Hiç kimseyi üzmez, darıltmaz. Mazluma kol kanat gererek, kimseyi ağlatmaz. İnsan kimi zaman ağlar, kimi zaman güler, bu insanın duygusal bir varlık olduğunun göstergesidir.
 
Merhamet duygusu, insanı ayakta tutan bir duygudur. Merhamet duygusu, insanı yücelten duygudur. Merhamet duygusu, huzur ve mutluluğa ulaştıran bir duygudur. Merhamet duygusu, insanı insan yapan, insan kalmasını sağlayan, insan gibi muamele etmesini ve insan gibi muamele görmesini sağlayan, insanın olmazsa olmazıdır. İnsan ne ekerse onu biçer. Merhamet eken merhamet bulur. Merhametsiz kalp; hırs, kin, düşmanlık, bencillik, kişisel çıkarlarla dolup taşar.
 
Merhametin ne olduğunu Peygamberimizin dilinden öğrenelim.
“İnsanlara merhamet etmeyenlere Allah da merhamet etmez” (Buhârî, Müslim)
“Merhamet etmeyene merhamet edilmez” (Buhârî, Müslim)
 Resûlullah müminleri birbirini sevmekte, birbirine acımakta, organlarından biri hastalandığında diğerlerinin de bu yüzden elem çekip uykusuz kaldığı vücuda benzetmiştir (Buhârî,Müslim).
 Hiçbir zaman çocuklarını öpmediklerini söyleyenlere, “Allah kalplerinizden merhamet duygusunu çekip almışsa ben ne yapabilirim?” diyerek üzüntüsünü belirtmiştir. (Buhârî,Müslim).
Peygamberimiz; Müslümanların her alanda ilişkilerini sevgi, merhamet, yardımlaşma ve dayanışma yönünde geliştirmelerini, sıkıntılarını paylaşmalarını istemiştir.
 
Merhamete muhtaç olan insan, ihtiyacı olan merhameti kendisi elde eder. Merhamet ederse, merhamet bulur. Bu dünyada merhametli olan insan, yarın kıyamet gününde merhamet bulur. Bu dünyada insanlara ve canlılara merhamet etmeyen insan, ahirette Allah'ın şefkat ve merhametinden mahrum kalır.      
 
İnsanlara merhamet etmeyen, şefkat göstermeyen insan, kıyamet gününde şefkate ve merhamete muhtaç olduğu zaman, kendi göstermediği şefkati ve merhameti bir başkasından ve Rabbinden nasıl isteyebilir ki? Merhamet, her şeyin temelidir. Merhamet su gibidir, hava gibidir, toprak gibidir. Merhametsiz insan hiçbir anlam ifade etmez. Bugün insanlığın en çok muhtaç olduğu haslettir merhamet, kaybettiği insan kimliğini ancak merhametle bulur insanlar. Toplum merhametle dirilir, merhamet üzerine kurulmayan, içinde merhamet olmayan hiçbir medeniyet medeni değildir. İnsana merhamet etmeyen, canlılara merhamet etmeyen, merhameti kalplerinde ve hayatlarında yaşamayan toplumlar, zulüm ve merhametsizlikle abad olamazlar.
 
En güzel mutluluk ve huzur, kendi mutluluğumuzla mutlu olmak değil, başkalarını mutlu ederek onların mutluluğu ile mutlu olabilmektir. Böyle kocaman bir yüreğe sahip olabilmek için de merhamete ve şefkate ihtiyacımız vardır.
 
Rabbimiz, bizleri şefkat ve merhametten yoksun olanlardan eyleme.
Rabbimiz, bizleri şefkatsiz ve merhametsiz, insanlıktan nasipsiz olanlarla karşılaştırma.(Amin)
 
 GÜNÜN DUASI
Allah’ım beni bağışla, bana merhamet et, rızanı kazandıracak işler yaptır, bana afiyet ve hayırlı rızık ver. (Müslim,Zikir,35)

                                                                                                                                                   İL VAİZİ / ​   Aşır TOPRAK
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir