17 Eylül 2019 00:29
-A +A
Deniz Çağlar Fırat

Deniz Çağlar Fırat

VOLKSWAGEN FABRİKASI MANİSA'DA KURULACAK

DENİZ ÇAĞLAR FIRAT

Türkiye uzun bir süredir olumsuz ekonomik haberlerin etkisi altındayken önemli bir gelişme ülkemiz adına umutlu karşılanmıştı. Alman devi Volkswagen yeni bir fabrika kurma kararı almış ve yatırım için de Türkiye’yi seçmişti.
Volkswagen Türkiye’ye gelir mi gelmez mi tartışmaları süredururken hangi ilde fabrikanın açılacağı da büyük merak konusuydu. Birçok il yatırımın kendi illerine gelmesi için atağa geçmiş ve bu yönde çalışma içine girmişti. Bu iller arasında da Eskişehir de vardı. Yaklaşık 1,4 milyar Euro’luk yatırımla 2022’de faaliyete geçmesi planlanan fabrikada, yaklaşık 5 bin kişinin istihdam edilecek olması yatırıma ev sahipliği yapacak illerin iştahını da ister istemez kabartmıştı.
Böyle bir ortamda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Alman otomobil üreticisi Volkswagen’ın Türkiye’de açacağı iddia edilen fabrikanın Manisa’da kurulacağını açıklayarak tartışmaları sonlandırdı.
CNN Türk’te Hakan Çelik’in programına katılan Pekcan, Volkswagen’ın Türkiye’ye yapacağı yatırımları değerlendirdi. Pekcan, “Bazı tüyoları da Alman Ticaret Bakanlığı’ndan alıyoruz. Türkiye lehinde karar verildi diyorlar bize. Volkswagen’in yeni üretim otomobili için Türkiye için olumlu bakılıyor. Alman bakanlarımızla da konuştuk. Bu tarz açıklamalarda bulundular. Manisa’da yapılacak, yöresi bile belli ancak o konu Bakanımız Varank’ın çalışma alanı tabii” ifadelerini kullandı.
Eskişehirlileri üzecek bu haber Eskişehir sanayisi için de oldukça önemli. Aslında Eskişehir’in stratejik anlamda henüz bir kalkınma modeli olmasa da Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanmış Eskişehir’de Sabit Sermaye Yatırımlarının İmalat Sektöründeki Alt Sektör Dağılımı (2001-2017) verilerine baktığımızda taşıt araçları alt sektörünün sabit yatırım tutarında 1 milyon 592 bin TL ile ilk sırada yer aldığını görüyoruz.
Ford Otosan İnönü Fabrikası gibi yine büyük bir otomotiv fabrikasına ev sahipliği yaptığını da biliyoruz. Bu alanda gerekli üretim kültürü ve deneyimi olmasına rağmen Eskişehir’in düşünülmemesi akıllara sadece iki konuyu getiriyor:
Birincisi, Eskişehir lojistik konumu itibariyle cazip gelmiyor. Havaalanı, demiryolu, denizyolu gibi bağlantılarının ya sıkıntılı ya olmaması ikincisi de Eskişehir lobisinin bulunmaması…
Nedeni ne olursa olsun Bakan Pekcan’ın açıklaması Eskişehir’i üzdü. Ama Volkswagen gibi büyük bir markanın Türkiye’yi seçmesi ise sevindirici. Umuyorum bu yatırım sonucunda ülkemiz aracı ve yan sanayiler kadar bu alandaki teknolojiyi de geliştirebilecek yatırım ve imkanları bulur.
Ülkemiz için hayırlı olsun.  

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti