Yusuf Leventeli

Yeşil Yılan

4 Aralık 2021 00:11
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Yılın 2021 teknolojinin bu kadar gelişmiş olduğu bir çağda aslında animasyon filmlerinin bu kadar gerçekçi ve derin konulu olmasına şaşırmamamız gerekiyor. Her ne kadar çocukluğumuzdan beri sevsekte animasyonları, yıllar ilerledikçe görüntü kalitesinin bi o kadar fazlalaşması beni şaşırtmakta. Netflix’e gelen yeni animasyon filmi White Skane 2; The Tribulation of the Grenn Snake(Yeşil Yılan), çizilen animasyonların ve konunun ne kadar iyi olabileceğinin en iyi örneklerinden belkide.
*
Derin Uzakdoğu kültüründen yapılmış olan animasyon filmimiz, Çin efsanelerinin ne denli güzel ele alındığını ve Çin esintilerini bizlere yansıtıyor. Ablası Beyaz Yılan’ın esir alındığı sahne ile başlayan  White Skane 2; The Tribulation of the Grenn Snake(Yeşil Yılan), Zen budist ve diyarların koruyucusu olan rahibi zorlaması ve Çin mitolojisinde cennet ve cehennem gibi bir ekstra bir mekan olan saplantılı ruhların, dünyevi saplantılarını terketmediği bir şehirde geçiyor tamamen.
*
Çin efsanelerinde bir yazılı kaynakta bulunmamasına rağmen, beyaz yılan Çin’de oldukça popüler bir mit. Hikayesi de herkes tarafında bilinmekte. Ana karekter ‘Yeşil Yılan’ saplantılı ruhların olduğu şehre gitmesi ile birlikte, oradan kaçış yollarını uyandığı ilk dakikadan itibaren aramaya başlamaktandır. Karşısına ise ilk uyandığı andan düşman olarak nitelendirilen boğa başlı çetesinin bir üyesi çıkar. Bunun neticesinde daha durumunu kavrayamadan, canının derdiden düşer kahramanımız.
*
Uzakdoğu esintilerini seven animasyon izleyecileri için biçilmiş bir film  White Skane 2; The Tribulation of the Grenn Snake(Yeşil Yılan). Konumuza gelecek olursak; Kız kardeşini Fahai'nin pençesinden kurtarmaya çalışan Xiao Qing kendini distopik bir şehirde bulur ve geçmişini hatırlamayan gizemli bir adamla tanışır.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir