26 Ekim 2020 00:00
-A +A
Deniz Çağlar Fırat

Deniz Çağlar Fırat

YÜKSEK VERGİ ORANINA KABUKCUOĞLU’NDAN SERT CEVAP


İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukcuoğlu, “Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin 13. maddesi üzerinde yaptığı konuşma oldukça dikkat çekiciydi. Kabukcuoğlu’nun sigara, tütün ve alkol üzerinden alınna vergiler nedeniyle söz konusu bu ürünlerde oluşan yüksek fiyatların vatandaşları kaçak tütün ve alkole yönlendirdiğini ifade ettiği konuşma bana göre üzerinde özenle durulması gereken bir değerlendirmeydi.
Kabukcuoğlu’nun konuşmasını hatırlayalım:
  • 14.5 TL'lik sigaranın 12,47 TL'si vergiyken 2 TL'si maliyettir. Bu derece ölçüsüz ve mantıksız verginin vatandaşı getirdiği nokta yasa dışı yollara sapmaktır. Bunun sonunda vatandaş artık kenevir eker gibi tütün ekerse şaşmayalım"
 
  • "2018'de alkol ve sigaradan 51,1 milyar TL vergi alınmış. 2018'deki gelir vergisinin yaklaşık %9'unu tiryakiler ödemişlerdir. Sigaraya uyguladığımız vergiyle, dünyada sigaradan en çok vergi alan şampiyon devletiz. En yüksek alkol vergisi alan dünyanın 6'ncı ülkesiyiz."
 
  • "Vatandaş bu maddeleri kullanmaktadır, 1 litre rakı 200 liraya satılırken maliyeti 40 lira civarındadır. Önceleri etil alkolü vatandaş dışarıdan bulup bir kimyager becerisiyle kendisine içki hazırlarken daha sonra bunun üzerindeki baskı yüzünden etil alkol bulamamıştır.Ya metil alkol almıştır ya da birtakım düzenbazlar metil alkolü "etil alkol" diye satmıştır ve insan vücuduna toksik olan bu maddeler insanların hayatlarını kaybetmesine neden olmuştur."
 
  • İçkide yüzde 80 çok yüksek bir vergidir. İnsanlık tarihinde görülmüştür ki gerek kısasa kısas cezaları gerekse idam cezası gibi çok şiddetli cezalar dahi insanları suçu işlemekten alıkoyamamaktadır. Olması gereken, vergilerin, vatandaşın satın alma gücünü de dikkate alarak belirlenmesidir. Bu sayede vatandaşın kaçak tütün, sigara, alkol kullanımı da önlenmiş olacaktır.”
 
Vergi, iktisatçı ve maliyecilerin üzerinde ısrarla durduğu en önemli konuların başında gelir. Vergilendirme sistemi bir devletin hak ve adilane yüzünü sergiler. Kabukcuoğlu’nun da altını çok güzel şekilde doldurduğu gibi sık ve önemli ölçüde tüketilen bir ürün üzerinde alınan yüksek vergiler o ürünün fiyatını arttırır. O ürünü yüksek fiyata temin edemeyen tüketiciler ise daha düşük fiyata mal etmenin yollarını arar. Bu da kayıt dışı ekonominin doğmasına, kaçakçılığın gelişmesine ve nihayetinde de insan hayatının sona ermesine varacak kadar ciddi olayların yaşanmasına neden olur.
Sözcü gazetesinden alınan bilgiye göre 9 Ekim'den bugüne kadar 10 kentte 77 kişinin kaçak içkiden hayatını kaybetmesinin nedeni de içkinin satın alınabilir fiyattan satılmamasıdır. Kabukçoğlu’nun da dediği gibi “vatandaş dışarıdan bulup bir kimyager becerisiyle kendisine içki hazırlarken daha sonra bunun üzerindeki baskı yüzünden etil alkol bulamamıştır. Ya metil alkol almıştır ya da birtakım düzenbazlar metil alkolü "etil alkol" diye satmıştır ve insan vücuduna toksik olan bu maddeler insanların hayatlarını kaybetmesine neden olmuştur."
Kısacası sigara, tütün ve alkol üzerindeki %80’e varan vergiler asla sadece basit bir vergi olarak görülememelidir.
 

Anahtar Kelimeler : eskişehir, yenigün, dçf ,
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Son Eklenen Haberler
Gündem
ODUNPAZARI’NDAN ONLİNE KISA FİLM ATÖLYESİ

ODUNPAZARI’NDAN ONLİNE KISA…

17:26 - 28 Kasım 2020
Gündem
ESOGÜ’DE ORYANTALİZM KONUŞULDU

ESOGÜ’DE ORYANTALİZM…

17:26 - 28 Kasım 2020
Gündem
GENÇLİK MERKEZİNDEN GELECEĞİN İPUÇLARI

GENÇLİK MERKEZİNDEN GELECEĞİN…

17:25 - 28 Kasım 2020
Gündem
TEPEBAŞI’NDAN ONLINE DANIŞMANLIK HİZMETİ

TEPEBAŞI’NDAN ONLINE…

17:25 - 28 Kasım 2020
Gündem
ESKİŞEHİR FOTOĞRAFLARI HAYRAN BIRAKTI

ESKİŞEHİR FOTOĞRAFLARI HAYRAN…

17:24 - 28 Kasım 2020
Gündem
FEN İŞLERİ TÜM HIZIYLA ÇALIŞIYOR

FEN İŞLERİ TÜM HIZIYLA…

17:23 - 28 Kasım 2020
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti