Aslıcan Özgür İleli

YURTDIŞI BORÇLANMASI HEM TÜRKİYE’DE HEM YURTDIŞINDA EMEKLİLİK

31 Mayıs 2021 00:25
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

 

Merhaba Değerli Okurlar;

Geçtiğimiz hafta Corona virüsün boşanma hukuku üzerine etkilerinden bahsetmiştik. Bu hafta ise çok önemli bir konu olan yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın emekliliğine ilişkin süreçlere bakacağız birlikte…

 YURTDIŞI BORÇLANMASI NEDİR?

Türk vatandaşı olarak yurt dışında geçen belli süreleri SGK’ya borçlanarak emekliliklerine saydırmaları şeklindeki uygulama yurtdışı borçlanması olarak nitelenmektedir. Vatandaşlar çalışarak zorunlu veya istekleri üzerine sigortaya prim ödeyerek belirli şartları tamamladıklarında yaşlandıklarında veya malül olduklarında emekli maaşına hak kazanabilmektedirler. Fakat devlet bazı dönemlerde vatandaşımızın zorunluluk nedeniyle çalışamadığı süreleri bu prim günlerine eklenmek üzere borçlanma ve bedelini yatırma imkanı sunmaktadır.

HEM TÜRKİYE’DE HEM YURT DIŞINDA EMEKLİLİK MÜMKÜN MÜ?

Evet mümkün. Hem Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız hem yaşadığı ülkenin sosyal güvencesinden yararlanırken aynı zamanda ülkemizde de ikinci Bir emeklilik hak etmektedir.

1 Ağustos 2019’dan Sonra Gelen Yeni Kanun Değişikliği Yurtdışı Borçlanmasını ZORLAŞTIRDI MI ?

Emeklilik hakkı sağlayan 3201 sayılı kanunda 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren radikal değişiklikler yapıldı. 1 Ağustos 2019’dan itibaren yurtdışı borçlanması eski cazibesini yitirdi.

YENİ KANUN DEĞİŞİKLİKLERİ NELERDİR?

Prim ödeme miktarı arttı. Prim oranı %35’den %45’e çıkarıldı.

1 Ağustos 2019’dan önce sigortalılık statünüz neyse ondan emekli oluyordunuz. Bu tarihten sonra statü değişikliği getirildi.

STATÜ DEĞİŞİKLİĞİNDEN KASIT NEDİR?

1 Ağustos 2019 tarihinden sonra yapılan borçlanmaların hepsi sigortalılık statünüz ne olursa olsun 4b dediğimiz Türkiye’deki karşılığı olan bağkur sistemine dönmüş oldu. Bu sebeple hem emeklilik yaşı uzadı. Hem de ödenmesi gereken kredi gün sayısı artarken ödenecek miktarlarda yükseldiği için rakamlarda çok büyük artış oldu.

 

 

VATANDAŞ NE KADAR BİR PARA ÖDEYECEK? 

Eskiden 3600 günden emekli olan vatandaşımız daha uygun rakamlara emekli olabiliyorken şuanda 3600 günden emekli olma şansı kalmadı. En az 5400 günden emekli olunmakla birlikte ödenmesi gereken rakamda neredeyse 2 katı arttı.

1 Ağustos 2019’dan Önce Başvuru Yapanlara Ne Oldu ?

1 ağustos 2019 tarihinden önce başvuru yapanlar için prim oranı ve borçlanılan sürelerin değerlendirileceği sigortalılık statüsü açısından hakları korundu. Borçlanma prim oranları %32 oranı üzerinden hesaplanıyor. Borçlanma önce Türkiye’de son sigortalılıkları 4a kapsamında ise borçlandıkları süreler 4/a kapsamında geçen sigortalılık süresi sayılıyor.

* Son olarak şunu söylememiz gerekir ki Yurtdışı Emekliliği Kalkmadı Statüsü değişti. Yurtdışı borçlanmasından yararlanmak isteyen bütün vatandaşların bizzat kendileri bu başvuruyu yürütebileceği gibi hak kaybı yaşamaması açısından ise vekil tayin ettikleri avukatları aracılığıyla da bu süreci yürütebilmektedirler.

                HUKUKLU GÜNLER 

   AV. ASLICAN ÖZGÜR İLELİ

 

 

  

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat