16 Kasım 2019 01:30
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

ZİHİNDEKİ GEREKSİZ DÜŞÜNCELERİ TEMİZLEME TEKNİĞİ

Nurettin Bozan

Zihnimizi bilgisayar gibi düşünecek olursak; her bilgisayar işlem kapasitesini belirleyen, RAM isimli bir bölüme sahiptir. Bilgisayarda ne kadar çok iş yürütülüyorsa, RAM o kadar fazla kullanılıyor ve bilgisayar o derece yavaşlıyor demektir.
     Beynimiz de düşünme, hatırlama, analiz etme gibi faaliyetleri ile tüm bilinçaltı süreçlerinde kullanılır. Beynin fonksiyonlarını maksimum verimlilikle yerine getirebilmesi için serbest ve özgür kalması, başka işlerle meşgul olmaması gerekir. Ancak ne yazık ki beynimiz her istediğimiz anda uygun olmaz. Beynimiz ıvır zıvır konularla meşgul olur. Bu ıvır zıvır düşünceler aynı bilgisayarın RAM’ı yavaşlatan program veya uygulamalar olarak kabul edebiliriz.
      Beynimizi berrak halde tutmak ve de istediğimiz anda bizi doğru karar vermeye yönlendirecek düşüncelerin oluşması için uygulayacağımız basit uygulama ile mümkün hale getirebiliriz. Nasıl mı?
     Öncelikle bir kağıt ve kalem alın. Aklınıza ne geliyorsa yazın. Abartmıyorum, gerçekten her istediğinizi yazabilirsiniz. Eğer ne yazacağınıza karar veremediyseniz “Ne yazacağımı bilmiyorum” diye yazmanız yeterli. Gördüğünüz gibi gayet basit. Bunu 10-15 dakika boyunca hızlı bir şekilde zihniniz rahatlayana kadar sürdürün. Rahatlama süresi kişiden kişiye değişir. Bu egzersiz, zihninizdeki ıvır zıvırı başka bir yere transfer etme konusunda yazmayı aktif bir metot olarak kullanır. Ne kadar hızlı yazarsanız, zihninizdeki ıvır zıvırın işlenip temizlenmesi de o kadar hızlı olur.
     Kendinizi zihinsel olarak tıkanmış hissettiğinizde, yeni bir şeylere yoğunlaşmak zorunda kaldığınızda, yorgun hissedip de yapmanız gereken işler olduğunda bu tekniği uygulayabilirsiniz. Böylece 15 dakika içinde zihninizi arındırıp yeni bir işe başlamaya hazır hale gelirsiniz.
     Yazım sonrasında yazdıklarınızı okuduğunuzda; düşüncelerinizin nasıl da daldan dala atladığını, nerelere uğradığını, çok farklı alanlara sıçramaların olduğunu görünce çok şaşıracaksınız. Dedik ya aklınıza ne gelirse yazın diye kahvaltıda ne yediğinizi yazarken birden iş yerindeki bazı olayları değerlendirdiğinizi, sonra birden hafta sonu etkinliklerinizin ne olabileceği üşüştü beyninize… Egzersiz sonrasında bu fikirlerin hepsini beyninizden kağıda transfer etmiş oldunuz. Bir anlamda beyninizi onların esaretinden kurtardınız. Yani gereksiz düşünce, gerginlik, korku, endişe vb. gibi karamsarlık uçup gitti yaşasın özgürlük, yaşasın huzur diyebilirsiniz artık. 
     Bu egzersizi ne kadar çok yaparsanız, zihniniz o kadar çok ıvır zıvır düşüncelerden kurtulur ve o kadar iyi temizlenir. Zihninizi daima arınmış tutmak kolay değil. Tam arınma için bu egzersiz devamlılık ister. Zihninizi arındırmak için süreklilik kazandırmalısınız.
     Sözün özü; Beyninizi elverişli hale getiren 15 dakikalık “yazma” tekniği gereksiz düşünceleri yok ederek işlerinizi maksimum verimlilikle yapmak üzere beyninizi hazırlayacaktır. Hep ama hep ne diyoruz; bilinçli ve de kararlı, ısrarla istemek bu tekniği başarılı bir şekilde uygulamanıza neden olacaktır.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti