Aslıcan Özgür İleli

ZİYNET EŞYALARINDA ERKEĞİN HAKKI VAR MI? GÜNCEL DEĞİŞİKLİKLER  

16 Ağustos 2021 00:10
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
  
 
Geçtiğimiz hafta günlük kiralık evlerin ne kadar yasal olup olmadığı durumunu değerlendirmiştik. Bu hafta ise ziynet eşyalarında tarafların ne kadar hakkı var onu değerlendireceğiz. Temmuz ağustos ayları geldi ve düğün sezonu açıldı. Çiftler mutlu bir yuva kurmak için adım atıyorlar. Elbette ki hayatın her yerini düzenleyen her anının içerisinde olan hukuk evlilikte de var. Bugünkü konumuz ise düğünde takılan ziynet eşyalarının durumu, statüsü, kime ait olduğu, boşandıktan sonraki akıbeti...
 
 
Bu konuyla ilgili merak edilen çok fazla soru var. Düğünde takı kime takıldıysa onun mu olur? Erkeğin takılarda ne derece hakkı var? Kadın tamamen takılarda hak sahibi midir? Bu hafta bu konulara değineceğiz
 
 
TAKILAR KİMİN MALI SAYILAR?
Yasal mevzuatımızda düğünde takılan takıların kime ait olduğu ile alakalı herhangi bir düzenleme yok. Ancak pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da yardımımıza Yargıtay kararları koşuyor. Yargıtay, son 3 yılda düğün takılarının kimde kalacağına yönelik farklı kararlar verdi. Yüksek mahkeme, Şubat 2018'de ‘takılar kadının’ derken, Aralık 2020'de ise ‘Takılar ortak mal’ şeklinde hüküm bildirdi.
 
 
YARGITAY KARARLARI BU KONU HAKKINDA NE DİYOR?
Yargıtay’ın Eylül 2020’de verdiği bir kararda; Boşanma davası sırasında, düğünde erkeğe takılan ve “kadına özgü” olmayan takıların artık erkeğe verilebileceğine hükmetti. Yani, kadına takılan ve ona özgü olan her türlü takı yine kadına aitti. Erkeğe özgü takılar ise, erkeğe ait olarak hüküm verildi.
Başka bir Yargıtay kararında ise Yargıtay ; Eşler arasında aksine bir anlaşma veya bu konuda yerel bir adet bulunmadıkça ‘kadına özgü ziynet eşyası’ evlilik sırasında ‘kim tarafından, hangi eşe takılmış olursa olsun’ ‘kadın eşe bağışlanmış’ sayılır ve artık onun ‘kişisel malı’ niteliğini kazanır. Şeklinde belirtmiştir.(YHGK, 04.03.2020, E. 2017/3-1040, K. 2020/240)
 
 
KİŞİSEL MAL NEDİR?
Türk Medeni Kanunu m.220 kişisel malları şöyle tanımlar: “Aşağıda sayılanlar, kanun gereğince kişisel maldır: 1. Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya, 2. Mal rejiminin
Başlangıcın da eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir
şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri, 3. Manevî tazminat alacakları, 4. Kişisel mallar yerine geçen değerler.
 
KADINA VE ERKEĞE ÖZGÜ TAKI NE ANLAMA GELİYOR?
Yargıtay kadına özgü ziynet eşyaları derken yüzük, kolye, küpe, bilezik vs gibi kadınların taktıkları aksesuarları kast etmekte. Erkeğe özgü olarak ise tespih, saat vs  gibi takıları kast etmektedir.

 
KADINA VE ERKEĞE ÖZGÜ OLMAYAN TAKILAR
Yargıtay başka kararında “Ancak varlığı ispatlanan gramsa, reşat, tam, yarım, çeyrek, gram altınlar ise kadına özgü ziynet eşyası niteliğinde olmayıp, hangi eşe ait olduğu ispat edilememesi halinde onların eşlerin paylı mülkiyetinde olduğunun kabulü gerekir.” ifadesini kullanmıştır. Eşlerden birisinin kendisine ait olduğunu ispat edemediği cinsiyete özgü olmayan takılarda eşleri ortak saymış ve paylı mülkiyetlerinde olduğunu kabul etmiştir.
 
 
“AKSİNE ANLAŞMA OLMADIKÇA” VE “YEREL ADET BULUNMADIKÇA” İFADELERİ NE ANLAMA GELMEKTEDİR?
Hukukumuzda emredici hüküm bulunmadığı sürece pek çok konuda aksine anlaşma olması
mümkündür. Burada da Yargıtay bunu vurgulamıştır. Eşler bu konuda malların kime ait olduğu konusunda anlaşma yapabilirler. Yerel adet konusu ise başlı başına bir yazı konusu olacak kadar geniş bir konudur. Örnek verecek olursak öyle bir durum olur ki ülkenin bir bölgesinde bir takı bir cinsiyete özgü niteliktedir. Böyle bir durum olması durumunda yerel örf adete göre hüküm kurulur. Çünkü yargıçların kanundan sonra ikinci başvuracağı yer örf adet hukukudur.
Ziynet eşyalarının durumu ile ilgili hala tartışmalar devam ediyor olup Yargıtay’ında farklı farklı kararları mevcuttur. Bu sebeple her zaman kesin bir şey söylemek doğru olmamaktadır.
 
HAFTAYA GÖRÜŞMEK ÜZERE
   AV.ASLICAN ÖZGÜR İLELİ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat