Europen 09 2022 Desktop

ZOR TERCİHLER

20 Mart 2023 00:25
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

16 Mart 2023 Perşembe.
Büyükşehir belediye meclisi tarihi günlerden birini daha yaşadı. Gözler meclise çevrilmişti. Kim aday olacak? Aylar öncesinden Tepebaşı ve Büyükşehir meclis üyesi olan Nuray Akçasoy ES TV’de katıldığı bir programda Milletvekili aday adayı olacağını açıklamıştı.
Odunpazarı ve Büyükşehir meclis üyesi İbrahim ASLAN da aday olmayı düşündüğünü söylemişti. İkisi de Büyükşehir Belediye Meclis Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e istifalarını sunmuşlardı. Sürprizi,Odunpazarı ve Büyükşehir meclis üyesi olan Nihat Çuhadar yaptı. Aslında sürprizde sayılmaz. Zira daha önce Yılmaz hocayla meclis bitiminde baş başa görüşmüşlerdi.
Bende adayım. Yılmaz Büyükerşen’den icazet almışlardı.Fakat bir ikazı vardı. Ben sizler için bir şey yapamam. Ankara’dan işinizi halledin.
19 Nisanda milletvekili kesinleşmiş aday listeleri açıklanacak. 28.dönem milletvekili adayları sahneye çıkacaklar.
****
Eskiden, genel merkez yöneticileri Yılmaz Hoca’ya soruyorlardı. Şimdide bilgisine elbette başvuracaklar.
Yılmaz hocanın tedrisatından geçenler hiçbir şey olmasa bile bir şeyler olmuştur. Aklıma, Okan Cemal Yüksel, Jale Nur süllü, Nuray Akçasoy, Ahmet İlker, Ahmet Ataç, İsmail Haşim Ateş, Kazım Kurt, Hüseyin Erdemir, Ayhan kavas, Fuat Gürcü oğlu, Erkan Uçkan, Erdal Caferoğlu’na kadar yüzlerce birçok isim milletvekili, belediye başkanı, belediye ve il genel meclis üyesi, bürokraside de çok önemli makamlara getirilmişlerdir.
Yani, kimin elinden tuttuysa  bir makam sahibi olmuştur..
*****
1995 milletvekili seçimlerinde DSP; Eskişehir özelinde özel bir başarı elde etmişti günlerde güçlü merkez ilçe teşkilatı vardı. Ecevit Kendi memleketinde bile bu oyu alamamıştır. O teşkilat yokluklar içerisinde 2 milletvekilini çıkartmıştı.
Mahmut Erdir ve Necati Albay. Kamuoyunda Tombaladan milletvekili olarak bilinmekte. Sonrası var…Başka bir yazıda yazarım..
*****
Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen öteden beri Milli Eğitim bakanı olmak istemektedir. Bunu, Ecevitler de bilmektedir. Hatta Büyükerşen tarafından düzenlenen Kıbrıs meselesi ve dış Türkler konusunda konferans vermek üzere Bülent Ecevit’i konferansa davet etmiş, onuruna akşam yemeğini vermişti.


Büyükerşen belediye başkanlığını açıkladığı süreç de beni çağırdı. 1991 de başlayan genel seçimler öncesinde periyodik görüşmelerimiz olur, fikirlerinden istifade ederdik.
Tabii Büyükerşen particilik nedir, nasıldır hem bilmez, hem de kasaba politikacılarını yetersiz bulurdu.
Onun için bütün partiler eşit uzaktaydı.Partiler kendi listelerinden milletvekili aday olmasını için sürekli kapısını aşındırırlardı.
Eskişehir’e katkısı olabilecek isimleri önermişti.
Bunlardan biri Fethi Heper, Tahir Özgü’dür.
O daha çok hizmet öncelikli proje adamıdır. Çok uzun bir baş başa görüşmelerimiz olmuştu. O soru sordu ben yanıtladım. Defalarca görüştük.
Ben parti işlerinden anlamam ne yapmalıyım?Sorusuna hocam, siz işin sorumluluğunu üstlenecekseniz, teknik direktör olarak sorumlusunuz. Takımınızı siz kurun.Ecevit’ ten Belediye başkan ve meclis üyelerini belirleme yetkisini isteyin.
Sonra bunları onaylatın bir kopyasını alın. Size verilen kopya ile seçim kurulu tarafından onaylanan liste arasında fark var mı, yok mu kontrol edin
*****
Meclisten canlı yayında milletvekilli aday adayı olan İbrahim Arslan ve Nuray Akçasoy’ la röportaj yaparken hoca Kerem Akyıl’ı yanına çağırmış. Röportaj bitince odasına gittim.
Hoca nasıl aday olduğunu anlatıyordu.Hoca belediyeyi aldıktan sonra durumu anlattı. Özellikle 17 ağustos depreminden sonraki belediyenin ve şehrin durumunu özetledi. Bunuda başka bir yazıda köşemde yazarım.
****
Ecevit’ te Büyükerşen’i çok severdi. Özellikle açık öğretim sistemi üzerine yaptığı çalışmalar çok önemliydi ve özellikle dar gelirli, fakir çocukların yükseköğrenim okumaları için fırsat tanımıştı.
Ecevit eğitime çok önem veriyor bunu ancak Yılmaz Büyükerşen’le başaracağına inandığı için onu MİLLİ EĞİTİM BAKANI yapmak istiyordu.


18 Nisan 1999 seçim öncesin adaylık sürecinde de, Yılmaz Büyükerşen milletvekili olmak için DSP’ den adaylık için başvuru formunu doldurmuştu.
Başvuru formundaki kutucukta milletvekili kutucuğunu işaretlemişti.Fakat 2 tane mevcutta Milletvekili vardı.
Ecevit, Büyükerşen’e ben seni milletvekili olarak görmek istedim. Ancak başkanlık yaptığım gurup toplantısında verilen önergede milletvekilleri karar almışlar.
Ecevit’in başkanlığını yaptığı gurup toplantısında mevcut Milletvekilleri, hiç bir değişikler yapmadan aday gösterilmeleri kararı almışlar. Milletvekillerinin aldığı bu karara karşı çıkmak, Ecevit’e yakışmazdı. Ecevit, TBMM’ si yasama faaliyetlerine düzenli olarak katılan ve bağlılıkları olan milletvekillerini hiçbir değişikler yapmadan tekrar aday gösterme kararı kendisini de bağlamıştı.


Ecevit’in Yılmaz Büyükerşen’e verdiği bir söz vardı. Sözünü tutamamış biri olarak görünmek istemiyordu. Bilecik 1.sıraya önermişti. Bakın demiş Büyükerşen’e. Bilecik’te bizim sizin gibi bir adaya ihtiyacımız var.Böylelikle hem milletvekili hem de bakan olursunuz, bende huzur içinde olurum.
Büyükerşen efendim demiş. Ben çok teşekkür ederim. Ben BİLECEK’i pek bilmem. Halkıda pek tanımam. Ben Eskişehir’in çocuğuyum. Doğduğum, büyüdüğüm, okuduğum bu şehre vefa borcum var. Anadolu üniversitesini kurdum. Çoluğum, çocuklarım burada. Sülalem burada. Mezarım bile burada. Benim Eskişehir aşkım var.
Babamın bir söz var. Taş yerinde ağırdır.
Ecevit, bu mesajı almış. Sonra aradığında Büyükşehir belediye başkanlığını teklif etmiş.
Ecevit’le görüşmelerinde, ben demiş bunu tek şartla kabul ederim. İlçe başkanlarını, belediye ve il genel meclis üyelerini ben belirlerim.
Nitekim hiçbir değişikler yapılmadan YSK tarafından onaylandığını görünce sevinmiş. Ecevit, verdiği sözü tutmuştu...
Hocam ne kadar bilgi varsa hepsini veririz sözlerini tuttum. Bildiğimizi anlattık. Ne yapmaları gerektiğini öncelikler sırasını anlattık. Beni de çok yakından bilir, kişiliğimi de bilir. Oryantalistlerden değildik. Seçim sürecinde yanında yer aldık.
Oğuzhan ÖZEN, hocamızın hep yanındaydı.
****
Sonra Eskişehir sporu sormuştu? Aman hocam dedim belediye kaynaklarını yasal olarak veremezsiniz.
Eskişehirspor üzerinden kim siyaset yaptıysa seçimleri kaybetmiştir. Fakat amatör sporlara destekler verilir.
Çekmecesinden başvuru formunu çıkardı ve doldur dedi. Ben de doldurdum. Gerçekten bu konuda en çok siyasi birikim sahibi ve bilgi sahibi de bendim.
Bana da dönerek, omuzuma eliyle hafif vurarak çünkü sen bana lazımsın, sağ kolum olacaksın demişti.
Peki, benim başvuru formuma ne olmuştu? Neden listede yoktum sorusunu sorabilirseniz. Bunu oryantalist politika uzmanların bilgisine başvurabilirsiniz?
Neden listeye almadınız, söz vermiştiniz diye bir günden bir güne hocaya da sormadım!
Gerek te duymadım. Çok geçmişte kalmış bir hikâye. Hiç kimsenin ne delikli kuruşuna, ne de himmetine eyvallah dedik. Hani derler ya elbise dediğin askıya konur, geriye adamlığın kalır.
Söz uçar yazı kalır dediğimizde budur.
Bizim âlemin raconu böyle.
*****
YSK ‘ya gerçekten hocanın yazdığı, listenin hiçbir değişikler yapılmadan onaylandığını görünce sevinmiş, Ecevitler Hoca’ ya verdiği sözü tutmuştu.
Seçimler de büyük zafer ile sonuçlanmıştı.3 milletvekili, merkezde belediyeler ve mecliste çoğunluk sağlanmış...
DSP silip süpürmüştü seçimleri. Bir çok parti baraja takılıp tarihin çöp sepetine gönderilmişti..
Siyaset budur. Bugünün kahramanları, gelecekte iskambil kâğıtları gibi dağılır giderler.
*****
BÜLENT ECEVİT
“Erken seçim olsaydı 2084’e kadar iktidar kalacaktık.”
- “Bölücü terör örgütü başı Abdullah Öcalan 03:00 itibariyle Türkiye’dedir.” (Başbakan olarak Öcalan’ın yakalandığını açıklarken)
- (ABD’nin Abdullah Öcalan’ı neden teslim ettiğini soran gazeteciye)
“Neden bize Öcalan’ı verdiler anlamadım!”
Karaoğlan bile anlamamış GOP’ u
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat