Europen 09 2022 Desktop

MALZEMELER CEP YAKIYOR

Gündem 11 Eylül 2022 15:47
Videoyu Aç MALZEMELER CEP YAKIYOR
A
a

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’de kırtasiyecileri gezdi, aileler ve öğrencilerin kırtasiye masraflarını hesapladı.

Çakırözer’in, ziyaretlerinde ortaya çıkan hesaplamalara göre; içerisinde kalem, defter, pastel/kuru boya kalemi, cetvel takımı, yapıştırıcı, okul çantası, kalem kutusu, suluk, ödev dosyası, kalemtraş gibi temel ihtiyaçların bulunduğu bir kırtasiye sepetinin fiyatı 1500 lirayı buluyor. 

KDV SIFIRLANMALI
Ziyaretleri sonrasında kırtasiye ürünlerinde KDV’nin indirilmesi ve devletin ailelere kırtasiye desteği sağlaması çağrısında bulunan Çakırözer, “Bu pahalılık nedeniyle bu gidişle okullar kalemsiz deftersiz açılacak. Geçen yıl 400-500 liraya dolan bir okul çantası bu yıl 1500 liraya doluyor. Fiyatlar üç katına çıkmış durumda. Öğrenciler de aileleri de dükkan dükan ucuz kırtasiye peşinde. Herkes pahalılıktan şikayetçi. Yapılması gereken belli. Temel kırtasiye malzemesinde KDV’nin sıfırlanması gerekiyor, buna acil ihtiyaç var. Ayrıca kağıt üretiminde devletin insiyatif alması lazım. Kurların da artması nedeniyle kağıt fiyatı olağanüstü artmış. Tek çocuklu ailenin 1500 lirayı, iki üç çocuklu ailenin 5-6 bin lirayı bulan kırtasiye masrafını kaldırması mümkün değil. Kırtasiye masraflarında ailelere yardım da yapılması lazım. Belediyeler olarak biz yapıyoruz, yapacağız. Ama devletin de bu konuyu genel bir politika olarak ele alması gerekiyor” dedi.  HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat