MEMLEKETE GİTMEK DE HAYAL OLDU!

Gündem 27 Nisan 2022 14:26
Videoyu Aç MEMLEKETE GİTMEK DE HAYAL OLDU!
A
a

CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Dr. Jale Nur Süllü, Ramazan Bayramı öncesinde Eskişehir otogarını ziyaret ederek, otobüs firmalarının yetkilileri ile bayram için bilet alan yurttaşları dinledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Otobüs firmaları akaryakıt zamları sonrasında artan masraflardan dert yanarken, yüksek bilet fiyatları nedeniyle koltukların boş kaldığını söyledi.

HATAY’A TEK YÖN BİLET 450 LİRA
CHP’li vekillerin dinlediği otogar esnafı geçen yıl ‘tek yön’ 90 lira ile 110 lira arasında değişen Eskişehir-İstanbul otobüs biletlerinin bu yıl 220 lira olduğunu, 350 lira olan Hatay biletinin ise 450 liraya çıktığını söyledi.  Vekillerin dinlediği esnaflar şöyle dert yandı: “Bayramda buraların dolmasını bekliyorduk. Normal seferlerimiz dolmadı. İnsanlara da hak veriyoruz. Çünkü çok pahalı. Eskişehir’den Adana 250 lira, İskenderun-Hatay 450 lira oldu.  Geçen yıl 350 liraydı. Bir asgari ücretli nasıl gitsin. İnsanlar gidememekte haklı.” “Biz İstanbul-Antalya arası çalışıyoruz. Eskişehir-Antalya arası 200 lira. Gidiş, geliş yol masrafları dahil 13, 14 bin lira. Köprüden, otobandan hep para alınıyor.Nasıl kurtarsın bu adam?Saat 18:30’da Bursa seferimiz var bir tane müşteri yok. Otogar parasını cebinden verecek..Gidiş, geliş dolarsa kalacağı para 3 bin, 4 bin lira. İstanbul’dan Antalya 250 lira, bayramda 300 lira olacak.”

“FİRMALAR SEFERLERİNİ AZALTTI”
“Artık yolcu olmadığı için Bingöl firması Eskişehir’e gelmiyor.Zamlardan önce 250 lira olan Eskişehir-Diyarbakır bileti şimdi 420 lira. Ama bizden yolcu olmuyor. Bir kişi, iki kişi oluyor. Şoförler mazotu çıkaramıyoruz diyor, hepsi ağlıyor.” Eskişehir’den doğuya giden bir otobüs firması çalışanı ise, şunları söyledi: “Kış çok zorlandık.  Ama şu anda bayram telaşı var. İşler biraz düzeldi gibi. Fiyatlar çok pahalı. Hatay’a 13, 14 bin lira yakıt yakıyor. Bunun iki şoförü var, muavini var, otogar çıkışlarımız, ikramlarımız var. Mesela bizim Elazığ firması var. Ayda iki kere geliyor. Gelemiyor araba.  Yapamıyor, niye yapamıyor? Yolcu yok. Nasıl karşılasın. Mazota her akşam zam geliyor, otobüsçü ne yapsın. Çok zor. Biz otobüs sektörü olarak Türkiye’nin en büyükleriyiz. Ama hep üvey evlat olarak görülüyoruz. Mesela uçaklara ucuz mazot veriliyor, otobüse gelince pahalı.”

DEPO 9 BİN LİRAYA DOLUYOR
CHP’li Çakırözer ve Süllü, otogar peronlarında yolcu alan otobüs şoförlerini de dinledi. Çanakkale-Şanlıurfa seferini yapan bir otobüs firmasının şoförü, “Çanakkale’den Şanlıurfa’ya sadece yakıt ücreti 21 bin lira. Gidiş, geliş 7 bin lira zararımız var. Eskişehir-Şanlıurfa biletleri 350 lira. Biz de ne yapacağımızı şaşırdık. Araba sahibi zarar ediyor. Biz de üzülüyoruz. Otobüste 20, 25 kişi var. Geçen yıl 2 bin liraya aldığımız mazot, şimdi 9 bin lira” dedi.  HM


 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir