MESLEĞİN SON USTALARI

Gündem 2 Temmuz 2021 17:34
Videoyu Aç MESLEĞİN SON USTALARI
A
a

Eskişehir’de yaşayan 40 yıllık yorgan ustası Ekrem Şentorun, geçmişten günümüze yorgancılığı anlatırken, gençler tercih etmediği için artık bu mesleğin en genç kalfa ve çıraklarının 45'li yaşlarda olduğunu belirterek, "Bu meslek gençlere pek cazip gelmediği için küçük yaşta çırağımız yok artık” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
 “O KADAR ÇOK İŞ GELİYORDU Kİ YETİŞTİREMİYORDUK”
Hayatının yarısından fazlasını yorgancılık yaparak geçiren Ekrem Şentorun, mesleğinin geçmişini anlattı. Geçmişte gelen işlere yetişemediklerini belirten 79 yaşındaki 40 yıllık yorgan ustası Şentorun, “1942 doğumluyum, Eskişehirliyim. Herkes yorgan diktiriyordu eskiden. O kadar çok iş geliyordu ki yetiştiremiyorduk bile. Ama o zamanlar yün yorgandı. Elyaf olmadığı için yün veya pamuktan yapılıyordu. Şimdi elyaf hâkim piyasaya. Şimdi her ne kadar elyaf yorganlar kullanılsa da sağlığını düşünenler yünden ya da pamuktan yorgan yaptırıyorlar” dedi.

“GENÇLERE PEK CAZİP GELMİYOR BU MESLEK”
Mesleğinin geleceği konusundan derin endişeler duyduğunu ve bunun kendisini üzdüğünü belirten Ekrem usta, yorgancılığın gençlere cazip gelmediğini ifade ediyor. Gelecekte bu işi yapmak isteyenlerin mutlaka bir ustanın yanında yetişmesi gerektiğini belirten Şentorun şunları söyledi:
“Hemen hemen her ustanın yanında çırak da yetişiyordu o zamanlar. Artık 45 yaşından genç ne çırak var ne de kalfa var. Maalesef yetişmiyor. Gençlere pek cazip gelmiyor bu meslek. Biraz eziyetli, emek sarf edilen bir iş. Beş dakikada bitecek işler değil bunlar. Ne de olsa el emeği olduğu için belirli bir zaman istiyor. Kazançlı değil gibi geliyor ama düzenli çalışmada ekmek yenilecek, bir aileyi geçindirebilecek bir meslek. Yetişmek için kurslar yeterli olmaz. Muhakkak bir ustanın yanında yetişmesi, bu havayı yaşaması lazım. Bu ortamı görmesi lazım ki iyi yetişsin.” İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat