MUHTEŞEM SERGİ AÇILDI

Gündem 12 Aralık 2021 15:48
Videoyu Aç MUHTEŞEM SERGİ AÇILDI
A
a

Fransız kent plancısı-mimar Jacques-Henri Lambert’in 1938-1939 yıllarında Eskişehir üzerine yaptığı ve gün yüzüne çıkmamış kent planı ilk defa, “1930’larda Eskişehir’i Planlamak: Fransız Plancı J. H. Lambet’in Bilinmeyen Katkısı Sergisi”nin açılışı ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kent Müzeleri Kompleksi’nde sergilenmeye başladı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Saha-Data Araştırma tarafından, Fransız Anadolu Araştırmaları Merkezi, Fransız Kültür Merkezi ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla Eskişehirliler ile buluşan serginin açılışı büyük ilgi ile gerçekleştirildi.  Sergi açılışında konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “1884-1961 yılları arasında yaşayan ve birçok önemli kentin planlama sürecinde çalışmış olan Fransız mimar, tasarımcı ve şehir plancısı J. H. Lambert’in gözünden 1938-1939 yıllarında çalıştığı Eskişehir planları, kentin belleğimize büyük katkı sağlayacak. Lambert’in, Eskişehir için yaptığı çalışmaları günümüzde pek bilinmiyor. Lambert’in Anadolu’daki çalışmalarından biri olan Eskişehir planı üzerine odaklanan bu sergi, bu makûs talihi bir nebze değiştirmeyi amaçlıyoruz.” dedi. 
Araştırmalara verdiği destek için Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve ekibine teşekkür eden Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülşen Özaydın ve Saha-Data Araştırma Şirketi’nden Murat Tülek, sergiye özellikle genç şehir plancılarını ve mimarları davet ettiler. Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü adına konuşan ve J. H. Lambert’e seslenen Jean François Pérouse ise, “80 yıl önce çalıştığın Eskişehir’de bu sergi vesilesiyle nice maceralar sonrası kavuşuyorsun. Ne mutlu sana!” dedi. Sergiye CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra dönemin Eskişehir Valisi olan Yahya Sezai Uzay’ın torunu Lale Uzay Akalın da katıldı. Sergide Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Özen, Genel Sekreter Yardımcısı Senem Ekinci ve diğer belediye bürokratları da bulundu. Açılış sonrasında sergide yer alan mektup, resmi belge, fotoğraf, not defteri, eskiz ve plan gibi bir dizi özgün muhtelif belgeler hayranlıkla incelendi. HM
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir