Europen 09 2022 Desktop

NÖBET TUTANLAR CEZALANDIRILIYOR

Gündem 24 Şubat 2023 15:27
Videoyu Aç NÖBET TUTANLAR CEZALANDIRILIYOR
A
a

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eskişehir Şube Eşbaşkanı Dr. Birtürk Özkavak, icap nöbeti tutan sağlık emekçilerinin Sayıştay raporuna fazla ücret aldıkları iddiasıyla nöbet ücretlerinin geri istenmesini eleştirdi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
ÇALIŞMA ŞEVKLERİ KIRILDI
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Hastanesi Mermer Salon önünde açıklamada bulunan SES Şube Eş Başkanı Birtürk Özkavak, Türkiye’nin içinde bulunduğu zor günlerde sağlık emekçilerinin mağdur edilmeye devam ettiğini ifade ederek, “Tıp fakültesi hastanesinin yüzlerce çalışanı, İcap nöbet ücretlerinin fazla ödendiği gerekçesiyle 12 bin liraya kadar değişen rakamlarla borçlu çıkarılmış ve bu borçların bir ay içinde ödemeleri istenmiştir. Arkadaşlarımız eksiksiz olarak görevlerini yerine getirmelerine rağmen hiçbir sorumlulukları olmamasına rağmen, karakışın ortasında binlerce lira geri ödemek durumunda bırakılarak, çalışma şevkleri kırılmıştır” dedi.

KABUL EDİLEMEZ
Yaşanan karışıklığın mevzuatın yanlış yorumlanmasından kaynaklandığını söyleyen Özkavak, “Yüzlerce arkadaşımızdan binlerce lirayı bulan rakamların bir ay içinde ve tek seferde ödenmesi istenmektedir. Bunu etik ve hukuki bulmuyoruz. Sağlık emekçileri icap nöbetlerini eksiksiz tutmuş ve ücretlerini almışlardır. Bu ücretleri yöneticiler hesaplamıştır. Şimdi sormak isteriz, ödenen bu ücretlerin fazla olduğuna nasıl ve hangi mevzuata göre karar verilmiştir? Üstelik geri ödenmesi istenen rakamların nasıl hesaplanmıştır, hangi veriler baz alınmıştır, açık değildir. Yasalara uygun bir tebliğ yapılamadan, yasal sürelere uyulmadan, çalışanlara detaylı bilgi verilmeden geri ödemeler talep edilmektedir. Gece demeden tatil demeden icap nöbetlerine gelip çalışan arkadaşlarımız, kara kışın ortasında adeta cezalandırılmaktadır. Ayrıca bu durumlar kamuoyuna yanlış aktarılarak sanki çalışanlar suçlu açgözlü gösterilmiştir. Bu durum kabul edilemez” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat