ODUNPAZARI’NDA SERAMİK GALERİSİ AÇILDI

Gündem 29 Temmuz 2022 18:35
Videoyu Aç ODUNPAZARI’NDA SERAMİK GALERİSİ AÇILDI
A
a

Odunpazarı Belediyesi tarafından Arasta Çarşısı içerisinde yer alan bir binada ‘Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’ açıldı. Başkan Kurt, “Ne söz vermişsek halka, arkasındayız. Şu an da Odunpazarı bölgesinde aktif olarak çalışan 7’nci müzemizi açıyoruz” dedi.

MUHTEŞEM AÇILIŞ
Açılış törenine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP İl Başkanı Recep Taşel, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, Prof. Ayşegül Türedi Özen, Orta Mahalle Muhtarı Erol Gürdoğan, Paşa Mahallesi Muhtarı Utku Ölmezer ile çok sayıda sanatsever katıldı. Burada konuşan Başkan Kurt, verdikleri sözleri tek tek yerine getirmeye devam ettiklerini söyledi. Kurt, “Hiç kimsenin spekülasyon yapmasına, kuşku duymasına gerek yok. Ne söz vermişsek halka, arkasındayız. Şu an da Odunpazarı bölgesinde aktif olarak çalışan 7’nci müzemizi açıyoruz. Odunpazarı Belediyesi’nin kendi elemanları ile kendi mimarları, kendi mühendisleri ve kendi düşünceleriyle ortaya koyduğu eserlerden birisidir” dedi.

ADIM BAŞI MÜZE OLACAK

Galeriyi taşeron müteahhit aracı kullanmadan, ekstra paralar harcamadan, halkın parasını doğru kullanarak yaptıklarını vurgulayan Kurt, “Bu nedenle öncelikle Ayşegül hocama teşekkür ediyorum emeğiyle, bilgisiyle, birikimiyle, bu şehrin ateşini yakmıştır. İnşallah sonsuza kadar burada seramik sanatını gençlere öğretiriz, halka sevdiririz ve güzelliklerini de turistlere sergileriz. Burada yararlı sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum. Sanatın, sanatçını önemini vurgulamaya gerek yok ama şunu herkesin bilmesi gerekir. Halkçı, sosyal demokrat ve solcu bir belediyenin halkın değerlerine sahip çıkması gerekir. Halkın değerlerini asla inkar etmeden halk ile birlikte halk işçin yönetim anlayışı ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ve bundan sonraki dönemde de Odunpazarı’nda söz verdiğimiz üzere, hazır bitmiş şu an da ayrıntıları çalışılan iki tane müzemiz daha var onlarıda yılbaşına kadar yaşamın içine soktuğumuzda Odunpazarı’nda neredeyse adım başı bir müze olacak noktaya geleceğiz” ifadelerini kullandı.

SANDIKTA GEREĞİNİ YAPIN
Esas olanın buradaki sanatçıların özgürlüğü olduğunu belirten Kurt, “Bunu da devletimizin dikkate alması gerekir. Devletimiz dikkate almıyorsa halkımız dikkate alarak ilk gelecek sandıkta gereğini yapacaktır diye düşünüyorum. Ve biz bu doğrultuda çalışmalarımızı yineleyeceğiz, sürdüreceğiz. Ancak şunu bir kez daha üstüne basa basa vurgulamak isterim;  bu eser tamamen Ayşegül Hoca’nın, şükranlarımı sunuyorum ve hayırlı olsun diyorum” şeklinde konuştu.

ANLAMLI SERGİ

Projenin sanat danışmanlığını yapan Prof. Dr. Ayşegül Türedi Özen ise, “Figen başkanımın ve Ebru müdürümün davetleri üzerine galerinin ilk sergisini açmayı büyük bir zevkle, hiç tereddüt etmeden kabul ettim. 41’inci sanat yılımda Eskişehir’in plaka numarası olan 26’ncı kişisel sergimi nerede ve nasıl bir konseptle açarım acaba diye düşünüp duruyordum ki nasip bugün de ve bu galerideymiş. Sergimin adını ‘Kadın Eli’ olarak verdim. Toprağı zanaat adını şekillendiren Sorkunlu çömlekçi kadınlarımızın ellerinden çıkan çömlek formlarını kendi sanat çalışmalarımla birleştirdim. Galerimizin ilk benim 26’ncı kişisel sergim olması dolayısıyla, benim için çok anlamlı ve özel bir sergi oldu. Büyük bir ekiple 9 ay süren ummalı çalışmalarımız sonucunda bugün Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisinin doğum gününü kutluyoruz. Doğum günün kutlu olsun, Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi. Sanat danışmanın olarak büyüdüğünü, geliştiğini Eskişehirimize güzellikler kattığını görmek en büyük dileğimdir” ifadelerini kullandı.

GELENEĞİ DEĞİŞTİRDİ

Orta Mahalle Muhtarı Erol Gürdoğan da yaptığı konuşmada Başkan Kurt’a teşekkür etti. Orta Mahalle’nin eski adının Yukarı Mahalle olduğunu hatırlatan Gürdoğan,  Yukarı Mahallenin daha önce kahveleriyle meşhur olduğunu kaydetti.  “Halkçı Belediye Başkanım Kazım Kurt,  bu geleneği değiştirdi. Şimdi Yukarı Mahalle, sanat atölyeleri ve müzeleri ile anılmaktadır. Bu değişiklikte büyük emeği olan Belediye Başkanım Kazım Kurt’a teşekkür ediyorum” diyen Gürdoğan, projenin sanat danışmanlığını yapan Özen’e de teşekkür etti.

150 ESER SERGİLENİYOR
55 seramik sanatçısı tarafından üretilen 150 eserin sergilendiği Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’nin giriş bölümünde; ziyaretçilerin seramik çamuru ile tanışacakları seramik atölyesi yer alıyor. Fırınların, seramiğe dair malzemelerin de yer alacağı seramik atölyesinde, ziyaretçiler seramiğin serüvenine eşlik etme şansı yakalayacak. Birinci ve ikinci katta koleksiyon eserlerin yer aldığı Sergileme Odaları, Hol; seramik sanatçılarına ayrılan sanatçı odaları ve Eskişehir’in Mihalıççık İlçesi’nin bir mahallesi olan Sorkun’da üretilen çömleğe dair görsellerin ve örneklerin sunulduğu Sorkun Odası bulunuyor. Sorkun Odası içinde ayrıca çalıştay sürecinin film olarak izlenebileceği özel bir alan da yer alıyor. Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi, Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında, her yaş grubundan ziyaretçilere açık olacak.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat