Europen 09 2022 Desktop

ÖĞRENCİLER İÇİN KALORİLİ MENÜ!

Gündem 8 Eylül 2022 16:15
Videoyu Aç ÖĞRENCİLER İÇİN KALORİLİ MENÜ!
A
a

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü pansiyonlu okullarda öğrenim gören öğrencilerin yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlayabilmek için çalışmalar başlattı. İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, “Amacımız beslenmeye bağlı sağlık sorunlarını önlemede temel çözüm yolunu oluşturmaktadır” dedi.

ORTAK ÇALIŞMA YAPILACAK
Bu kapsamda, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız’ın himayelerinde; Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü ile Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden gıda mühendisleri, diyetisyenler ve pansiyonlu okullarda görev yapan aşçılardan oluşturulan komisyon tarafından kalori değerleri hesaplanarak aylık menü hazırlanacak. Oluşturulan menü listesi Eskişehir’deki 30 pansiyonlu okul müdürlüğüne gönderilerek, tüm öğrencilerin eş zamanlı olarak aynı yemeği yemeleri ve dengeli beslenmeleri sağlanacak.

HAK ETTİKLERİ BESLENME
Konu hakkında görüşlerini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre; “Doğru beslenme alışkanlığı kazandırmada en önemli etmenlerden biri eğitimdir. Beslenme eğitimi ile öğrencilerimize doğru ve gerçek bilgiler vermek, daha doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmaya çalışmak ve onların yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Çocukluk çağında kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlıkları, hayatın sonraki dönemlerini etkileyerek ileride ortaya çıkabilecek beslenmeye bağlı sağlık sorunlarını önlemede temel çözüm yolunu oluşturmaktadır. Bu nedenle okul içinde sağlıklı beslenmeye yönelik yapılan uygulama ve faaliyetler ile eğitim kadrosunun sergilediği örnek davranışlar, çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmasında önemli rol oynamaktadır. Okul pansiyonlarımızda öğrencilerimizin beslenmelerine olumlu katkı sağlayacak toplu beslenme hizmetlerinin; kaliteli, yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine uygun olarak yürütülmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeye yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz.” dedi. HM  
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat