ÖĞRENCİYE KİRA DESTEĞİ YAPILSIN

Gündem 24 Eylül 2021 18:57
Videoyu Aç ÖĞRENCİYE KİRA  DESTEĞİ YAPILSIN
A
a

Kira fiyatlarının ikiye katlandığını ve fiyatlara yetişemediklerini söyleyen Eskişehir Emlakçılar Odası Başkanı Gazi Çelik, “Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Bu dönem için öğrencilere kira yardımı yapılmasını talep edebiliriz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Emlakçılar Odası Başkanı Gazi Çelik, üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma sorununa ilişkin konuştu. Kirayı emlakçıların değil ev sahibinin belirlediğini söyleyen Çelik, Eskişehir’de ev kiralarının anormal bir şekilde arttığına dikkat çekti. Pandemide ev üretilmediği için arz talep dengesinin bozulduğunu söyleyen Çelik, “Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte şehir dışından gelecek olan öğrencilerimiz telaşa kapıldılar. Bu sene pandemiden dolayı ve yaklaşık bir buçuk yıldan beri okulların kapalı olmasından kaynaklı eski öğrencilerin ve bunun üzerine yeni öğrencilerin de gelmesiyle talep arttı. Pandemiden dolayı inşaatların yapılmaması, üretimin aksak gitmesi bu sene kira fiyatlarının artmasına neden oldu. Buna artı olarak yurt dışından yabancıların şehrimize geldiklerini görüyoruz. Suriyelilerin, Iraklıların, Afganların. Üretim az olduğu için de denge bozuldu. Bundan dolayı da kira fiyatlarını adeta tutamıyoruz. Şu anda kira fiyatlarını ev sahipleri belirliyor” diye konuştu.

ANORMAL DERECEDE ARTTI
“Anormal bir derecede bir kira artışı oldu” diyen Çelik, “Biz de üyelerimizde ve arkadaşlarımızdan gördüğümüz kadarıyla geçen sene 1500 lira olan evler bu sene 2500 lira gibi fiyat isteniyor. Anormal bir derecede bir kira artışı oldu. Buna yetişemiyoruz. Fiyatlar ikiye katlandı. Sağdan soldan arayanlar oluyor. Çocuğumuz ev bulamıyor, çocuğumu okula gönderemeyeceğim diye ağlayan aileler oluyor. Bu duruma biz de üzülüyoruz. Biz de böyle olsun istemiyoruz. Eskişehir şimdiye kadar öğrenci kenti olarak anıldığı için barınma sorunu hiç olmazdı” şeklinde konuştu.

DEVLET ÖĞRENCİYİ DESTEKLESİN
Devletin bu dönem için kirada kalan öğrencilere kira desteği vermesini isteyen Çelik, “Ben şuradan şöyle seslenmek istiyorum. Bu dönem için öğrencilere kira yardımı yapılmasını talep edebiliriz. Bu dönem sıkıntılı bir dönem bütün dünyada olduğu gibi. en azından kirada kalan öğrencilere bir kira yardımı yapılması gayet mantıklı” dedi.

KASITLI BİR ŞEY YOK
Ev sahiplerinin pandeminin acısını öğrencilerden çıkardığına dair yapılan eleştiriler hakkında da konuşan Çelik, “Kasıtlı bir şey yok. Bunun arz talep dengesi bozuldu. Eskiden kentsel dönüşüm oluyordu. Ev üretimi oluyordu. Pandemiden dolayı inşaat sektörü doğru düzgün çalışamadı. Üretim olmadığından dolayı arz talep dengesi bozuldu. Devletin her şeyi denetleme yetkisi var. Bundan altı, yedi sene önce böyle kiralarda dondurma gibi bir şey olmuştu. Devlet bunu yapmalı da. Fahiş olan kiraları sorgulamalı” ifadelerini kullandı. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat