Europen 09 2022 Desktop

PKU HASTASI ÇOCUKLARA DESTEK

Gündem 3 Mart 2023 15:57
Videoyu Aç PKU HASTASI ÇOCUKLARA DESTEK
A
a

Eskişehir Sanayi Odası ve Eskişehir Fenilketonüri (PKU) Yardımlaşma Derneği iş birliğinde deprem bölgelerindeki PKU hastası çocuklar için bir yardım kampanyası başlatıldı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Kalıtsal hastalık olan PKU ile doğan çocuklar özel gıdalarla beslenmek zorunda, bu gıdaya erişemediğinde ise çocuklarda önce beyinde tahribatı ve devamında da zekâ geriliği yaşanıyor.  
Fenilketonüri (PKU) hastalığı, çocuklar doğduğunda alınan topuk kanıyla ortaya çıkıyor. Protein içerikli besinlerin içinde bulunan fenilalanin aminoasidinin sindirilememesiyle beyinde tahribata neden olarak zekâ geriliği oluşturan hastalık, çocuklarda 3'üncü aydan itibaren etkilerini gösteriyor. Hastalığın etkilerinden korunmak için PKU hastası çocuklara özel gıdaların yedirilmesi gerekiyor. Deprem bölgelerinde yaklaşık 5 binin üzerinde çocuk ise hastalıkla mücadele ediyor ve PKU’lu çocukların özel tüketim gıdaları ya enkaz altında ya da ağır hasarlı binalarda kaldı. Hayırsever iş insanlarının ve PKU’lu ailelerin katılımıyla İç Anadolu, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinden temin edilen gıdalar deprem bölgelerine tırla ulaştırıldı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat