POSTA GÜVERCİNLERİ ŞİMDİ YARIŞ GÜVERCİNİ OLDU

Gündem 12 Mart 2021 16:22
Videoyu Aç POSTA GÜVERCİNLERİ ŞİMDİ YARIŞ GÜVERCİNİ OLDU
A
a

Yetiştiriciliği ve kullanımı yüzyıllar öncesine dayanan posta güvercinleri günümüzde aynı amaçla kullanılmasa da kuş yetiştiricileri tarafından yetiştirilmeye devam ediyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Tarihi milattan öncesine dayandığı bilinen posta güvercinleri, kat ettiği uzun mesafeli yolculuklarla bilinirken en hızlı seyahat eden güvercin türü olmalarıyla günümüzde de kuş yetiştiricileri tarafından ilgi görmeye devam ediyor.
Uzun yıllar boyunca iletişim aracı olarak kullanılan posta güvercinleri teknolojinin gelişimiyle beraber bu görevlerini yitirirken, kuş yetiştiricileri tarafından ilgi görmeye devam ediyor. Kendini bildiği andan beri evinde güvercin beslendiğini ve 19 yıldan beri posta güvercini yetiştirdiğini söylerken belirten Cevat Tanır, “40 tane güvercinim var, 20 tanesi posta güvercini olarak geçiyor ve bunlara yarışçı de deniliyor. Eskişehir’de güvercinlerimizi sergilediğimiz derneğimiz var. Çok uzun mesafelerde gidip geri dönebiliyorlar. Eski dönemlerde de zaten bu şekilde uzun mesafeleri gidip geri gelebildikleri için posta da kullanılıyormuş. En büyük özelliklerinden birisi de evlerine sadık olmaları. Daha önceden en uzak Bayburt’tan ve Erzincan’dan geri geldiklerini gördük. Ortalama olarak bu mesafeler kuş uçuşu 800 kilometre kadar ediyor.” dedi. İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat