Europen 09 2022 Desktop

PROJELER KAĞIT ÜZERİNDE KALIYOR

Gündem 16 Ağustos 2022 15:25
Videoyu Aç PROJELER KAĞIT ÜZERİNDE KALIYOR
A
a

Marmara Depreminin yıl dönümünde açıklama yapan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Orkun Kılıç, “Çıkarılan yasa ve yönetmelikler, yıllara dayanan çalışmalarla oluşturulan plan ve projeler uygulama aşamasına geçemeden kağıt üzerinde kalıyor” dedi.

PLANSIZLIK BÜYÜYOR
TMMOB’a bağlı İMO Başkanı Orkun Kılıç, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 23. yıl dönümü dolayısı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de yapılan çalışmaların afet sonrası yara sarma olarak kaldığını vurguladı.  “Büyük sonuçlar doğuran 17 Ağustos Depremi, depreme bakış açısının değişmesinde bir milat olarak kabul edilmiştir” diyen Kılıç, “Yalnızca deprem sonrası yapılacak müdahaleler değil depremden önce alınması gereken tedbirler de tartışılmıştır. Plansız-çarpık kentleşmenin ve mühendislik hizmeti almayan yapıların ne kadar büyük tehdit oluşturduğu anlaşılmış, bu konuda birçok kurum ve kuruluş tarafından neler yapılması gerektiği konusunda çalışmalar yapılmış, bu çalışmalar birleştirilerek strateji ve eylem planlarına dönüştürülmüştür” diye konuştu. Ülkenin çok zor bir dönemden geçtiğini hatırlatan Kılıç, “Ekonomik anlamda yaşanan kriz koşullarında olası bir büyük depremin sonuçlarının 2001 krizinde yaşananlardan çok daha ağır olacağı açıktır. Üstelik kentlerimiz öylesine kalabalıklaşmış, plansızlık, kaçak yapılaşma öylesine ilerlemiş, afet toplanma alanları ranta açılmıştır ki can ve mal kaybı açısından da büyük bir tehlike bizleri beklemektedir. Başta İstanbul ve Marmara Bölgesi olmak üzere olası büyük bir depremin Türkiye’ye neler yaşatacağını kestirmek zordur” ifadelerini kullandı.

TABLOYU TERSİNE ÇEVİRELİM
Kılıç, açıklamasını şu ifadelerle noktaladı: “TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası olarak hem yetkili kurum ve kuruluşlara hem de tüm kamuoyuna seslenmek istiyoruz: Bu karamsar tabloyu el birliğiyle tersine çevirmemiz mümkündür. Biz İMO olarak tüm bilimsel-teknik birikimimizle, sahada edindiğimiz tecrübe ve yetişmiş kadrolarımızla, başta deprem olmak üzere doğa olaylarının afetlere dönüşmesini önleme konusunda görev almaya hazırız. Yeter ki çözüm için ortaya irade konulsun.” HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat