PSİKOLOJİMİZ BOZULDU!

Gündem 6 Ocak 2022 16:36
Videoyu Aç PSİKOLOJİMİZ BOZULDU!
A
a

1 Ocak 2022 itibariyle doğalgaza, elektriğe, mazota ve daha birçok kaleme gelen zamlara tepki gösteren Eskişehirli vatandaşlar, “Bizim geçinme standartlarımızın üzerinde zam var. Hangi birine yetişeceğiz? Yeme ihtiyacını bile karşılayamıyoruz. Psikolojimizi etkiliyor” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1 Ocak 2022 itibariyle doğalgaza yüzde 25, elektriğe ise yüzde 50 zam geldi. Elektrikte 150 kilovatsaatin üzerindeki kullanımlarda ise yüzde 125 zamlandı. Bunlarla birlikte ulaşıma, kullanma suyuna ve mazota da zam geldi. Konuyla ilgili görüşlerini sorduğumuz Eskişehirli vatandaşlar, zamların kabul edilebilecek rakamalar olmadığını ifade etti. Zamlar nedeniyle psikolojilerinin de bozulduğunu söyleyen vatandaşlar, faturaları ödemekten ellerine para kalmadığını belirtti.

Ali İhsan Özhan

“Bu zamları kabul etmemiz mümkün değil. Bizim geçinme standartlarımızın üzerinde zam var. Hangi birine yetişeceğiz? Emekliyim ben. Yeme ihtiyacını bile karşılayamıyoruz. Bizi etkileyecek. Her şeyden önce psikolojimizi etkiyor. Yaşam standartlarımızı bozuyor. Seçimlerde halk olarak kendimizi kanıtlayacağız. Artarsa tasarruf yapabiliriz. Artan bir şey yok ki tasarruf edelim.”

Selvi Erdik

“Bu zamlar hepimizi zorlayacak. Kolay değil. Ben yurt dışında yaşıyorum. Orada da zor. Aylıklarımıza zam yapmıyorlar. Burası gibi sıkıntı yaşıyoruz. Ama buraya dönmeyi düşünmüyorum. Sigortam var orada. Emekli olunca da Türkiye’ye döner miyim bilmiyorum. Allah bilir onu. Herkes zorlanıyor. Kimse memnun değil Türkiye’de.”

Melek Rüzgar

“Bu zamlar bizi zorlayacak. Çok kötü oldu. Biz kabul etmiyoruz. Ben doğalgazımı açtıramadım. Elektriğimi de oradan buradan zorla para buldum da açtırdım. Yeni kiracıyım. Bir ay oldu eve gireli. Bu kış nasıl geçecek bilmiyorum. Doğalgazım kapalı, soğukta bekliyorum. Param olunca açtırabilirim ancak.”

“ÇOK ZOR”

“Çok zor. Zorlanmak söz mü? Allah yardım etsin. Doğalgaz geldi 531 lira. Ben 2 bin lira aylık alıyorum. Bunun elektriği, suyu, kullanma suyu var. 200 lira da elektrik gelir. Ev de kira. Bilmiyorum nasıl geçineceğiz. Nerede tasarruf yapacağız? Hiçbir şey yaptığımız yok. Ekmek bulunca yiyeceğiz diye uğraşıyoruz.”

Ahmet Karakaya

“Haliyle zorlayacak. Zamlar az değil ki. Emekliye bir şey vermediler. İşimiz zor yani. Her şeye zam geldi. Çok zordayız. Ben iyi kötü geçinmeye çalışıyorum. Yetmedi mi çevremden 50 lira, 100 lira alıyorum. Bu yıl acı tatlı geçecek bir şekilde. Biz değil bizi yönetenler bunları düşünmeli. Yalnızım zaten doğru düzgün alışveriş yapmıyorum.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir