Europen 09 2022 Desktop

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI ÇÖZÜM VAR

Gündem 8 Ağustos 2022 15:27
Videoyu Aç SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI ÇÖZÜM VAR
A
a

Saç dökülmesi sorunu erkekler kadar kadınları da etkilerken, her geçen gün yaygınlaşan bu soruna karşı geliştirilen mezoterapi ve PRP gibi yöntemlerle saç kökleri güçlendirilerek, saç dökülmelerinin önüne geçilebiliyor.

Eskişehir Fizyomer Estetica Tıp Merkezi Cildiye Uzmanı Doktor Turgay Hasan Bereket saç dökülmesinin nedenlerini anlatarak, tedavide kullanılan yenilikçi yöntemleri açıkladı. Saç PRP’sinin (Platelet Rich Plasma), kişiden alınan kanın birtakım işlemlerden geçirilmesinin ardından, gerekli vücut dokularına enjeksiyonu şeklinde uygulanan tedavi olduğunu aktaran Dr. Bereket, “PRP Saç uygulaması sayesinde, zayıflamış ve incelmiş saçlar onarılır. Saç köklerinizi kalınlaştırır ve hacimli bir hale bürünmesine katkıda bulunur. Yapılan enjeksiyon kıl köklerini besleyerek saçların güçlenmesini, daha canlı ve sağlıklı olmasını sağlar.” dedi.

SAÇLARIN DÖKÜLMEMESİ İÇİN
Saçların dökülmemesi için nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili Dr. Bereket şunları aktardı:
“Saça şekil veren kimyasal içerikli ürünler kullanılmamalı, saç teline ve köküne zarar verebilecek perma, saç rengini açma, saç düzleştirme gibi uygulamalar yapılmamalı. Sigaranın saçlar üzerinde olumsuz etkileri olduğu unutulmamalı. Saç ıslakken sert fırçalama ve tarama yapılmamalı, güneşten korunmalı. Düzenli ve dengeli beslenilmeli, saçlar çok sıkı bir şekilde toplanmamalı, saçları çekme bükme gibi fiziksel tahrişlerden uzak durulmalı.”

MEZOTERAPİ VE PRP
Saç dökülmesi tedavisine; dökülmenin nedenine, dökülme tipine ve saçın özelliklerine göre karar verildiğini ifade eden Dr. Bereket, “Neden beslenme kaynaklı vitamin ve mineral eksikliği ise protein ve minerallerden zengin bir beslenme önerilir. Gerektiğinde ilaç tedavisine geçilir ve uygun şampuanlar eklenir. Bu tedavilere ek olarak saç köklerini güçlendirecek mezoterapi , PRP ve kök hücre tedavisine geçilir.” şeklinde konuştu. Saç mezoterapisinin; saçın gereksinim duyduğu vitaminlerin, aminoasitlerin ve peptitlerin saçlı deri içerisine enjekte edilmesi şeklinde uygulandığını dile getiren Dr. Bereket, “PRP uygulamasında ise kişinin kendi kanından elde edilen büyüme faktörlerini içeren trombositler saçlı deriye enjekte edilir. Tedavi süresi saç dökülmesinin nedenine ve şiddetine ve uygulanan tedavinin şekline göre değişebilir” ifadelerini kullandı. İHA


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat