SAĞLIĞINIZI HAFİFE ALMAYIN

Gündem 24 Aralık 2021 11:52
Videoyu Aç SAĞLIĞINIZI HAFİFE ALMAYIN
A
a

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Şenol, “Check up genel sağlık durumunuz ve bazı önemli hastalıklar konusunda önemli bilgiler edinilmesini sağlar. O nedenle kontrolünüzü ihmal etmeyin” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Covid-19 virüsü nedeniyle yaşanan koronavirüs salgını, düzenli doktor kontrollerini de aksatmamıza neden oldu. Birçok hastalığın erken tanısını sağlayan bu kontrolleri zamanında yaptırmamanın faturası ise ne yazık ki ağır olabiliyor. Tüm vücuda yönelik temel bazı tahlil ve tetkikleri içeren check-up programlarının erken tanıya olanak vermesi nedeniyle büyük önem taşıdığını vurgulayan Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Şenol, “Check up genel sağlık durumunuz ve bazı önemli hastalıklar konusunda önemli bilgiler edinilmesini sağlar. O nedenle kontrolünüzü ihmal etmeyin” dedi.

Check-up programları; ayrıntılı kan ve ultrason tetkikleri ile kanser başta olmak üzere, kan hastalıkları, enfeksiyonlar, tiroid dokusundan böbrek hastalıklarına kadar tüm organ bozukluklarının tanısına yardımcı olan incelemeleri içeriyor. Elde edilen veriler ayrıca diyabet, kolesterol ya da yüksek tansiyon gibi sağlık açısından ciddi sonuçlar doğurabilecek sorunların erken tespitini sağlayabiliyor. Bu verilerin uzun ve sağlıklı bir yaşamın anahtarı olabileceğine işaret eden Dr. Utku Şenol, kadınlar için önemli bir risk olan meme kanserine de dikkat çekiyor: “Meme kanseri görülme sıklığı giderek artıyor, öyle ki her sekiz kadından birinde bu hastalığa rastlanabiliyor. Check-up kapsamında yapılan ayrıntılı meme tetkikleri ve kadın doğum muayenesi ile kanser ve diğer kadın hastalıklarının erken tespit edilmesi hayati önem taşıyor.” İHA


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir