SAĞLIK HAKKI İÇİN SÖZÜMÜZ VAR

Gündem 20 Mayıs 2022 16:17
Videoyu Aç SAĞLIK HAKKI İÇİN SÖZÜMÜZ VAR
A
a

Eskişehir Bilecik Tabip Odası (EBTO) Yönetim Kurulu tarafından 29 Mayıs’ta Türk Tabipleri Birliği tarafından düzenlenecek olan Emek Bizim, Söz Bizim, Sağlık HepimizinMitingi’ne katılım çağrısı yapıldı.

Vatandaşların, hastaların, sağlıkemekçilerininhep birlikte bir çöküşün altında ezildiğine dikkat çeken EBTO Başkanı Muharrem Şenel, “Ülkeninbütün kaynaklarını yandaş holdinglere peşkeş çeken ekonomi politikalarının bedelini, hergün daha da yoksullaşan hayatlarımızla; başarısız, beceriksiz, tutarsız sağlık politikalarının bedelini canlarımızla ödüyoruz” diye konuştu.

“HEKİMLER EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALMALI”
Sağlık çalışanlarının ve hekimlerin taleplerini de sıralayan Şenel konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Sağlık sisteminin temelini koruyucu sağlık hizmetleri oluşturmalıdır. Beş dakikada sağlık olmaz. Hekimlerin hastalarına yeterli süre ayırmalarını sağlayacak uygun çalışma koşulları sağlanmalıdır. Şehir-şirket hastaneleri politikasından vazgeçilmelidir. Sağlığa ayrılan bütçe artırılmalıdır. Sağlık herkes için parasız olmalı, hekimler emeğinin karşılığını almalıdır. Katkı payları adı altında kalem kalem ücretlendirmeye derhal son verilmelidir. Hekimlerin gelirleri, emeğinin karşılığı, insanca yaşanabilir, emekliliğe yansıyacak tek ödeme olarak sağlanmalı, 7200 ek gösterge uygulanmalıdır. Etkili bir sağlıkta şiddet yasası çıkarılmalıdır. Covid-19 meslek hastalığı sayılmalıdır. Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği, mobbing, KHK, arşiv taraması ve güvenlik soruşturması gibi baskıcı uygulamalardan vazgeçilmelidir. Başta hekimlerin meslek örgütü Türk Tabipleri Birliği olmak üzere, hekim örgütlerini hedef göstermekten vazgeçilmelidir.” HM
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir