SAĞLIKLI TIRNAKLAR İÇİN ÖNERİLER

Gündem 30 Mayıs 2022 13:18
Videoyu Aç SAĞLIKLI TIRNAKLAR İÇİN ÖNERİLER
A
a

Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Cildiye Uzmanı Dr. Turgay Hasan Bereket, en sık görülen tırnak hastalıkları ve nedenleri hakkında bilgi verdi.

Sağlıklı tırnakların parlak yüzeyli, pürüzsüz ve dış etkenlere karşı dayanıklı olduğunu belirterek açıklamasına başlayan Cildiye Uzmanı Dr. Turgay Bereket, normal koşullarda el tırnaklarının ayda ortalama 3,5 mm, ayak tırnaklarının ise 1,6 mm uzadığını kaydetti. Bu nedenle tırnaklarda görülen bir bozukluğun tedavisi ve düzelmesinin uzun zaman aldığını ifade eden Bereket, gebelik dışında kadınların tırnaklarının erkeklerden daha yavaş uzadığını kaydetti.

BUNLARA DİKKAT EDİN
Bunların dışında tırnakların bombeleşmesinin kalp ve akciğer hastalıklarının belirtisi olabildiğini ifade eden Dr. Bereket, demir eksikliği anemisinde tırnaklarda incelme, düzleşme ve kenarlarının kalkması görülebildiğini belirtti. Nadir de olsa genetik hastalıklarda da tırnak bozuklukları görülebildiğini söyleyen Bereket, son olarak tırnakların koruma ve bakımı için şu önerilerde bulundu: “Uzun süreli su sabun ve deterjan kullanımında muhakkak eldiven takılmalı. Her yıkamadan sonra ellerin yanında tırnaklar da kurulanmalı. Tırnak altında biriken kirler yumuşak fırça ve sabunlu su ile temizlenmeli. Sıkı, sert ve dar ayakkabılardan kaçınılmalı. Takma tırnaklar çok yapıştırılmamalı ve uzun süre kalmamalı. Daha az hasar yapmaları nedeni ile yağlı cila sökücüler kullanılmalı. Tırnak bakımı için uygun nemlendiriciler kullanmalı.” İHA


 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir