SAKARYABAŞI 2022’YE KALDI

Gündem 11 Haziran 2021 18:10
Videoyu Aç SAKARYABAŞI 2022’YE KALDI
A
a

Eskişehir’de içme suyu temini için Sakaryabaşı’ndan su getirilmesi projesi ertelendi. ESKİ ile DSİ arasında Sakaryabaşı’ndan içme ve kullanma suyu temin etmek için protokol imzalanmıştı. Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nuray Akçasoy, DSİ’nin projeyi 2021 yatırım programına almadığını ve 2022’ye ertelediğini söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
ES TV’DE CANLI YAYINDA AÇIKLADI
Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nuray Akçasoy, ES TV’de canlı yayınlanan Eskişehir’in Nabzı programında önemli açıklamalarda bulundu. DSİ ile ESKİ arasında Sakaryabaşı’ndan kent merkezine içme suyu getirilmesine yönelik protokol yapıldığını hatırlatan Akçasoy, projenin yatırım programına alınmadığını söyledi.

2021 YATIRIMINA ALINMADI
Nuray Akçasoy, “Kötü bir haber olarak da şimdi bana arkadaşlar gönderdiler işte yatırım programında maalesef Sakarbaşı kaynaklarında Eskişehir’in içme suyu planlama raporunda  bizim o güzel protokolü hazırlama işimiz, iyi niyetlerimiz maalesef sizlerinde kovalamaması sonucu 2022’ye atılmış. Yani bunun buraya gelmesi 6, 7 yıl sonra olur. Proje ne yazık ki 2022’ye ertelenmiş” dedi.

AKÇASOY TEPKİ GÖSTERDİ
60 yıldır Eskişehir’in içme suyu karşılayan Porsuk Barajı’nda su seviyesinin her geçen gün azaldığını söyleyen Nuray Akçasoy, Eskişehirlilerin içme suyunda problem yaşamaması için bu projeye ihtiyaç olduğunu belirterek DSİ’nin projeyi ertelemesine tepki gösterdi.

BU PROJE BİR TÜRLÜ İLERLEMEDİ
Akçasoy, Eskişehirlilerin bu projeye ihtiyacı olduğunu ve ertelenmesinin yanlış olduğunu ifade ederek, “Şimdi AK Partili arkadaşlarımız gerçekten biz bunu iyi bir niyetle hazırlayalım, buna ön ayak olalım yardımcı olalım dediler ama burada bundan altı ay önce bir takım mevzular geçerken Orhan beye demiştim. Orhan bey bu proje bekliyor, biraz sumen altı bir durum var. Öyle hissediyoruz arkadaşlarımız takip ediyorlar ama bu ilerlemiyor. Biz bu duyumları almıştık. Bu teklifinde ilerlemediği de belli oldu” dedi.

KURAKLIK YANI BAŞIMIZDA
İklim krizinin sadece Türkiye’nin değil dünyanın büyük bir problemi olduğunu söyleyen Akçasoy, “Sizde biliyorsunuz ki suyla ilgili çok ciddi problem var. Türkiye’de de dünyada da… Ama ülkemiz kuraklığa doğru hızla ilerleyen bir ülke haline geldi. Bunu daha öncede görüştük. Kuraklı artık kapımızda değil, yanı başımızda. Türkiye haritasına baktığımız zamanda kuraklıkla mücadele edecek bir ülke haline geleceğimiz apaçık. Daha bu yıl susuzlukla yağmurlarında az yağmasıyla hepimiz isyandayız. Kavruldu ürünler. İklim krizi artık çok büyük bir sorun” ifadelerini kullandı. HM

PROTOKOL İMZALANMIŞTI
2020 yılının Eylül ayında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ESKİ) ile Devlet Su İşler arasında Eskişehir’in içme ve suyunun Sakaryabaşı’ndan getirilmesi, şehir şebekesine verilmesi ile ilgili protokol imzalanmıştı. 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat