Europen 09 2022 Desktop

SANATI YAŞATMAK İSTİYORUZ

Gündem 18 Ocak 2023 14:26
Videoyu Aç SANATI YAŞATMAK İSTİYORUZ
A
a

Seramik sanatçısı Soner Genç, Şehrin Ateşi Seramik Galerisi Seramik Odasında sergi açtı.

Genç’in Kesitler 2 adını verdiği serginin açılış törenine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Şehrin Ateşi Seramik Galerisinin Sanat Danışmanı Prof. Ayşegül Türedi Özen, çok sayıda seramik sanatçısı ve sanatsever katıldı. 

MUHTEŞEM SERGİ
Akademisyen ve sanatçı kimliği ile Türk seramik sanatına önemli katkılarda bulunan Soner Genç,  Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’nde yer alan Sergi Odasında Eskişehirli sanatseverler ile bir araya geldi. Soner Genç’in Kesitler 2 adını verdiği sergisi, galerinin ikinci Genç’in ise 14’üncü kişisel sergisi. Soner Genç Kesitler 2 Seramik Sergisi 17 Şubat 2023 Salı gününe kadar ziyarete açık olacak. Diğer taraftan galeride bulunan Sanatçı Odasında da Sadettin Aygün çalışmalarına başladı. Şehrin Ateşi Seramik Galerisini ziyaret eden sanatseverler, hem Aygün’ün üretim sürecine tanıklık ediyor hem de Aygün ile sohbet ederek eserleri hakkında bilgi sahibi oluyor. 

TOPRAK SADIK YARİMİZ
Soner Genç’in Kesitler 2 adını verdiği serginin açılış konuşmasını Prof. Ayşegül Türedi Özen yaptı. Başkan Kurt’a sanata ve sanatçılara verdiği destek için teşekkür eden Özen, Şehrin Ateşi Seramik Galerisi hakkında bilgi verdi. Galeride çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Özen, Sanatçı ve Sergi Odası adını verdikleri odalarda Ocak ayı itibari ile etkinlikler yapmaya başladıklarını söyledi.

DÜNYA ÇAPINDA BİRİNCİLİK
Ayşegül Türedi Özen’in ardından konuşan Soner Genç, 14’üncü sergisini Odunpazarı Belediyesi'nin Şehrin Ateşi Seramik Galerisinde açmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Sergide yılların birikimi içerisinde yer alan kesitlerden örneklerin bulunduğunu dile getiren Genç, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “2022’inin sonunda güzel bir haber aldım. Bunu paylaşmak istiyorum. Uluslararası bir yarışmada dünya çapında bir birincilik aldım. Bu 30 yıllık bir çalışmanın sonucuyla çok teşekkür ediyorum. Çok mutlu oldum. Benim için güzel bir başarı.  Yarışmaya katıldığım eserle ilgili örnekler de sergide var. Kesitler içerisinde bunu paylaşmak istedim. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a, sevgili Ayşegül Türedi Özen’e davetleri için teşekkür ediyorum.” 

KALİTELİ VE NİTELİKLİ SANAT
Soner Genç’i aldığı ödül için tebrik eden Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Şehrin Ateşi Seramik Galerisinin aslında bir müze olduğunu belirtti. Başkan Kurt, “Galerimizde sergimize böyle uluslararası alanlarda başarılı olmuş sanatçılarımızla başlamak bizim için önemli bir çıta. Bu çıtayı aşağıya düşürmeden, kaliteli ve nitelikli sanatı burada yansıtmak istiyoruz. Sadettin Aygün’e de teşekkür ediyorum. Bizim arzuladığımız çalışma yöntemi, halkın gelip burada doğrudan sanatla temas edebileceği ve sanatı sevebileceği bir ortamı yaratmak. Bunu gerçekleştirebilirsek amacımıza ulaşmış sayarız kendimizi. Eskişehir’in  sanatçıları, gençleri oldukça yetenekli ve oldukça da katılımcı. Bu noktada biz avantajlı olduğumuzu düşünüyoruz. Katıldığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sanatçılarımıza da başarılar diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi. 
Sergi açılışında konuşma yapan bir diğer isim de galerinin Sanatçı Odası’nda çalışmalarını yürüten Sadettin Aygün oldu. Sanatçı Odasının ilk konuğu olan Aygün, yaptığı çalışmaları seramiğe meraklı insanlarla paylaşmanın kendisini mutlu ettiğini ifade etti. Aygün, Eskişehir’e Şehrin Ateşi Seramik Galerisini kazandırdığı için Başkan Kurt’a teşekkür etti.  HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat