SANAYİ ÜLKENİN TEMEL DİREĞİ

Gündem 17 Haziran 2022 16:27
Videoyu Aç SANAYİ ÜLKENİN TEMEL DİREĞİ
A
a

Eskişehir Madencilik Kümesi Derneği (EMKD) tarafından Eskişehir Tarım İl Müdürlüğü ve Küme Üyelerinin katılımı ile Tarım Orman ve Meralarda Madencilik Faaliyetleri İstişare Toplantısı Eskişehir Sanayi Odasında gerçekleştirildi.

ESO Mümtaz Zeytinoğlu toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, EMKD Başkanı Metin Çekiç, ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, EMKD Üyeleri ile Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürü Ece Özel Cura ve Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü İbrahim Balk katıldı. Toplantı gündeminin sektörde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri olduğunu belirten ve toplantı açılışında konuşan Eskişehir Madencilik Kümesi Derneği Başkanı Metin Çekiç, maden sektörünün önemi hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Türkiye'nin doğal kaynak rezervleri açısından dünyada en önemli ülkeler arasında olduğunu belirten Çekiç, “Özellikle pandemi sonrası artan enerji maliyetleri, hammaddede dışa bağımlılık hepimizin sofrasına artı maliyet olarak dönüyor. Sadece maden sektörü olarak değil toprağa dayalı üretim yapan tarım sektöründe de Rusya-Ukrayna savaşı sonucunda yaşanılan sorunlar, bu alanların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Ancak madenciler olarak bu sorunların yanı sıra ruhsatlandırma, maden faaliyetlerinde yaşanan yapısal sorunlar ve kamuoyunda oluşan olumsuz algı gibi ciddi sıkıntılarımız var. İlgili kurum ve bakanlıklar nezdinde bu sorunları çözüme kavuşturmak istiyoruz” diye konuştu. 
 

İŞ BİRLİĞİNE AÇIĞIZ 
ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş yaptığı konuşmada, Eskişehir madencilik sektörünün hem ihracat hem de yurtiçi piyasasında ciddi bir potansiyel oluşturduğunu belirtti. Kesikbaş konuşmasında, “Özellikle madencilik sektörünün mevzuatlara takılmadan faaliyetlerini sürdürebilmeleri için ilgili kurum ve müdürlüklerimiz ile iyi diyaloglar içerisindeyiz. Sorunlarımızı çözüme kavuşturma odalıyız. Mevzuatın madencilerimizin lehine yönetilebilir şekilde uygulanmasını istiyoruz. Sanayimiz bu ülkenin temel direği bunu daha da büyütmek amacındayız” dedi. Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, yaptığı konuşmada; “Kurum olarak iş birliğine açığız ve üretim yapan, istihdam sağlayan tüm madencilerimizin mevzuat kapsamında destekçisi olmaya devam edeceğiz” dedi. Açılış konuşmaları sonrası Arazı Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürü Ece Özel Cura ve Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü İbrahim Balk tarafından Küme Üyelerine yönelik, 4342 Sayılı Mera Kanunu ve kapsamında medenilik faaliyetten hakkında detaylı bilgi verildi. Toplantı sonrası üyelerin soruları yanıtlandı. 

ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir