Europen 09 2022 Desktop

SENFONİ ORKESTRASI 20 YAŞINDA

Gündem 19 Aralık 2022 14:59
Videoyu Aç SENFONİ ORKESTRASI 20 YAŞINDA
A
a

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası “20. Kuruluş Yıldönümünü” görkemli iki konserle kutladı.

Birbirinden güzel pek çok eserin çalındığı konserlerde, orkestra şefi Ender Sakpınar, solistler ise Dünyaca ünlü piyano sanatçıları Süher -Güher Pekinel’di.
Konser, orkestra şefi Ender Sakpınar’ın orkestranın kuruluşunu ve kuruluş amacını anlattığı konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasının ardından Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in 2002 yılında Ergin Orbey sahnesinde gerçekleştirilen ilk orkestra konserinden sonra kulise giderek sanatçılara yaptığı konuşma yayınlandı. Konuşmada Büyükerşen’in, orkestradaki müzisyenlere bir misyoner gibi özveriyle çalışarak Eskişehir halkına klasik müziği sevdirme görevlerinin olduğunu, gelecekte çok daha büyük ve tam donanımlı konser salonları hizmete açacağını söyleyerek Eskişehir halkına ve orkestra sanatçılarına olan inancını ve güvenini belirttiği izlendi.
Konuşmaların ardından başlayan konserde, orkestra M.Ravel’in Bolero adlı eserini seslendirirken, kuruluşundan bu yana verilen konserler, düzenlenen opera temsilleri ve turnelerin arşiv görüntülerinden oluşan bir slayt gösterisi yayınlandı. Sonrasında solistler, W.A. Mozart’ın İki piyano İçin Mi Bemol Majör Konçerto’sunu seslendirdi. Ayakta alkışlanan solistler seyircilerden büyük beğeni topladı. İkinci yarıda G.Rossini, B.Smetana, G.Bizet, J.Brahms gibi pek çok meşhur bestecinin eserini çalan orkestra ayakta alkışlandı. Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen solistlere 20. Yıldönümü plaketi ve Atatürk’ün çınar ağacından el ile oyulmuş heykelini hediye ederek teşekkür etti. Ardından Ender Sakpınar’a da 20. Yıldönümü plaketi verirken “Umarım 25.yıl plaketini de benden alırsın.” temennisini belirtti. Gelecek programda orkestra şefi Deniz Oliveira Erdinç ve solist klarinet sanatçısı Orçun Civelek sahnede ağırlanacak. D.Wolf Klarinet Konçertosu ve L.V.Beethoven’ın 6. Senfonisi icra edileceği konser, 23 Aralık 2022’de Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı’nda (Opera) olacak. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat